5 načina kako bi iranski nuklearni sporazum mogao utjecati i na vas

Iranci bi mogli postati popularni turisti, posebice za medicinski turizam

SAN FRANCISCO - MARCH 31: Pistachios sit on a table March 31, 2009 in San Francisco, California. The U.S. Food and Drug Administration is asking consumers to avoid eating pistachios after a Central California pistachio processor issued a voluntary recall on pistachios due to potential salmonella contamination. (Photo Illustration by Justin Sullivan/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Iranski nuklearni sporazum je potpisan, reakcije svjetskih čelnika su poznate, analize utjecaja na globalnu sigurnost su dovršene, ali postavlja se pitanje što podizanje sankcija Iranu znači za prosječnog građanina. Predavač s Yalea Vikram Mansharamani daje 5 primjera kako bi iranski nuklearni sporazum mogao imati utjecaja na naš svakodnevni život.

1. Pad cijena nafte

Benzinska postaja. Ilustracija
Benzinska postaja. Ilustracija PIXSELL/PIXSELL

Iran leži na ogromnim rezervama nafte koje su prema nekim procjenama treće najveće na svijetu. Trenutno problem s nedostatkom valutnih rezervi Iran će vjerojatno rješavati prodajom sirove nafte, u ogromnim količinama. Nagli porast ponude će vjerojatno rezultirati kratkoročnim padom cijena naftnih derivata. Na svjetskom tržištu to može dovesti do pada cijena goriva na benzinskim postajama i nižim cijenama zrakoplovnih karata.

2. Pistacije

Pistacije
Pistacije THOR/Flickr

Znatno manje očita posljedica podizanja sankcija je oštri pad cijena pistacija. Iran se natječe s SAD-om za mjesto najvećeg proizvođača, i izvoznika, pistacija. Dok američki farmeri povećavaju proizvodne kapacitete, prema nekim procjenama je proizvodnja pistacija u Kaliforniji porasla tri puta u posljednjih 10 godina, Iran bez sankcija bi im mogao pomrsiti račune.

3. Dubai će biti najveći dobitnik

Dubai
Dubai Picasa

Multinacionalne kompanije će se natjecati tko će prvi stupiti na iransko tržište od gotovo 80 milijuna stanovnika. 400.000 Iranaca živi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima koji time postaju idealno mjesto za početak poslovnog razvoja zapadnih kompanija.

4. Šafran

Šafran
Šafran Albastrica Mititica/Flickr

Iran je daleko najveći proizvođač šafrana koji drži više od 90% svjetske proizvodnje ovog aromatičnog začina. Šafran se koristi kao začin, u kozmetici i u nekim eksperimentalnim lijekovima za depresiju. Cijena šafrana bi mogla pasti zbog lakšeg izvoza iz Irana. Hrvatski domaći šafran postiže cijenu od oko 150 kuna po gramu, a na svjetskom tržištu može biti skuplji od zlata. Naime, najkvalitetniji šafran može dostići cijenu od 65 dolara (oko 450 kuna) po gramu.

5. Iranci će moći putovati

Ilustracija
Ilustracija Hamed Saber/Flickr

Iranci će napokon moći slobodno odlaziti na studij u inozemstvo, ali i zbog medicinskog turizma. Ujedinjeni narodi trenutno brane Irancima studiranje nuklearnog inžinjeringa, ali se očekuje ukidanje ove zabrane zajedno s ekonomskim sankcijama. Druga bitna stavka slobodnog putovanja je medicinski turizam. Iranci imaju jednu od najvećih stopa kozmetičkih operacija na svijetu. Kako je prenio Guardian, do 200.000 Iranaca svake godine posjeti plastičnog kirurga radi smanjenja veličine nosa.