Ovo je hrvatsko zdravstvo: 'Žena kojoj je ostalo dva mjeseca života analizu tkiva morala je čekati 44 dana'

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter ukazuje na katastrofalno stanje u zdravstvu

Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter bila je danas gošća na N1 televiziji, gdje je govorila o raznim prigovorima koje građani imaju na zdravstveni sustav. Izvješće pravobraniteljice za 2022. godinu, podsjetimo, pokazalo je da su joj se tijekom protekle godine građani obraćali zbog neadekvatnog i nepravodobnog liječenja, propusta u informiranju pacijenata, neadekvatne komunikacije liječnika s pacijentima, kao i nedostatne razmjene informacija među liječnicima.

“Najviše smo pritužbi imali na zdravstvo – duljina čekanja na operacije, komunikacija liječnika s pacijentima, sustav ispitivanja pritužbi građana, puno toga… Jedan slučaj koji se meni jako usjekao u pamćenje bio je onaj kad je gospođa s iznimno teškom životnom situacijom i dva mjeseca života, na slanje tkiva na analizu morala čekati 44 dana. To je samo jedna crtica i primjer, rekla je Šimonović Einwalter.

Česte greške u sustavu

Spomenula je i preminulog novinara Indexa Vladimira Matijanića kazavši kako je njegov slučaj pokazao da više osoba u sustavu, koje su dijelile istog pacijenta, nisu imale isti uvid u stvar. Vrlo je bitno da stručnjaci adekvatne struke budu ti koji će utvrđivati postojanje pogreške. Hrvatska liječnička komora je zaključila da se ovdje radi o spletu okolnosti”, rekla je, dodavši da bi voljela čuti što u Saboru misle o tome izvješću.

“Svaki slučaj je slučaj za sebe. Kako tko, kako kada, kako o čemu se slušaju moje preporuke. Nijedna preporuka nije izmišljena. Iznimno je važna komunikacija. Bitno je da dobijemo argumentirano obrazloženje od ustanove koja se ne slaže s nama”, rekla je dalje.

Što se drugih stvari koje treba promijeniti, rekla je da je svima u interesu poboljšanje stanja jednakosti ljudskih prava “Naravno da ima pozitivnih stvari, ali ima i niz problema. Uvijek postoje koraci u pravome smjeru. Propuštene prilike su one kod donošenja velikih važnih zakona, pritom mislim na Zakon o socijalnoj skrbi ili reformi zdravstva. Na kraju bude donesen zakon gdje usvoji malo izmjena iz e-savjetovanja i onda vidimo da se ostvari ono na što smo upozoravali”, zaključila je.