Ovo je jedina srednja škola u Hrvatskoj koja nije prešla na online nastavu: 'Zašto bi? Pa nemamo zaraženih'

'Škola je sigurno mjesto za učenike, a online nastava pokazala se kao nužno zlo', ističe ravnateljica škole

FOTO: Srednja škola Otočac

Od 144 tisuće srednjoškolaca u Hrvatskoj učenici srednje škole iz Otočca jedini su u zemlji koji jučer nisu prešli na online nastavu. Škola je svoju odluku donijela u dogovoru s lokalnim Stožerom civilne zaštite, a kako piše Jutarnji list temeljili su je na činjenici da nemaju niti zaraženih učenika, niti nastavnika, niti oboljelog nenastavnog osoblja. Tako 292 učenika te škole nastavu i dalje pohađa po modelu A, licem u lice.

“Škola je sigurno mjesto za učenike, a online nastava pokazala se kao nužno zlo. Kome je stalo do znanja, nastava uživo je pravo rješenje. Naravno, ako je moguće. S druge strane, ako se učenici druže po parkovima i na igralištima, kojeg smisla ima zatvarati školu? Meni je ovo logično rješenje, a dođe li do promjene epidemiološkog stanja, u svakom trenutku možemo prijeći na online jer imamo i opremu i iskustvo”, kaže ravnateljica škole Adela Rukavina.

Kako funkcioniraju drugi?

Za razliku od škole u Otočcu, sve ostale u Hrvatskoj od ponedjeljka su krenule s online nastavom. Kvaliteta nastave u njima, kako piše Jutarnji, razlikuje se od razreda do razreda i najčešće ovisi o tome kakvom opremom raspolažu nastavnici i koliko su educirani. Pritom su brojni zakinuti zbog kašnjenja isporuke druge ture od 26 tisuća laptopa za nastavnike, a niz škola još čeka i priključke za brzi internet.

Također nije provedena ni sveobuhvatna nastavnička edukacija za upotrebu digitalnih alata. Online nastava zato u nekim školama podrazumijeva cjelokupni prijenos nastave u realnom vremenu i po realnom rasporedu, a drugi se snalaze puštajući učenicima unaprijed snimljene videolekcije ili im isporučuju zadatke na Teams.

U većini srednjih škola nastavnici su mogli odlučiti žele li s obzirom na opremljenost i kvalitetu interneta raditi od kuće ili iz škole. Istovremeno, u u visokoj su se mjeri složili da tijekom online nastave nema pismenog ispitivanja. Tako je i kod onih s odličnim uvjetima za online. Specifične probleme imaju ugostiteljske i medicinske škole čiji bi učenici trebali odrađivati i praksu.