Grčka napravila prvi korak prema dogovoru za spas s EU. Već idući tjedan kreću s mjerama štednje

Grčka je zatražila novu pomoć iz Europskog mehanizma stabilnosti

Newly appointed Greek Finance Minister Euclid Tsakalotos looks on during a Eurogroup meeting ahead of a Eurozone Summit meeting at the EU headquarters in Brussels on July 7, 2015. AFP PHOTO/ JOHN THYS
FOTO: AFP

Grčka je podnijela prijedlog za financijsku potporu u okviru programa pomoći eurozone, Europskog mehanizma stabilnosti. Prvi je to preduvjet za dogovor u cilju spašavanja ove zemlje i sprječavanja njenog izlaska iz eurozone.

U pismu koje potpisuje novi ministar financija Euklid Cakalotos (na fotografiji), a kojim je i službeno zatražila trogodišnji paket pomoći od fonda eurozone, Grčka je obećala da će odmah krenuti s provođenjem nekih zahtjeva vjerovnika (točnije već od početka sljedećeg tjedna), piše Wall Street Journal. Za sada se službeno ne zna koliko bi trebao biti težak novi program pomoći, ali Guardian javlja da bi moglo biti riječi o 50 milijardi eura.

Za grčke je vjerovnike presudno upravo to što se u tom pismu ističe da će vlada početi provoditi neke mjere, uključujući one koje se tiču oporezivanja i mirovina, iako se ne navode detalji.

Potpuni popis mjera Grčka će dati u idućim danima

Međunarodni vjerovnici dali su Ateni rok do nedjelje da predloži oštrije mjere koje će provoditi u zamjenu za očajnički potrebno financiranje kojim će zemlju držati dalje od bankrota i još gorih ekonomskih previranja.

Otpor vlade u Ateni prema provedbi drugačije ekonomske politike i smanjenju proračuna sprječavao je dogovor dviju strana mjesecima i otvorio mjesto kalkulacijama da bi Grčka mogla izaći iz eurozone. Premijer Aleksis Cipras izjavio je ranije danas da će njegova vlada u predstojećim danima predstaviti konkretne i detaljne mjere.

Potpuni popis mjera koje Grčka kani poduzeti odredit će hoće li ostatak država eurozone odobriti zahtjev za novom pomoći. Čelnici eurozone rekli su jučer da će o početku formalnih pregovora o eventualnom programu pomoći raspravljati na izvanrednom summitu u nedjelju.

Tusk kaže da je ovo posljednja šansa

Inače, za danas zakazan sastanak ministara financija eurozone otkazan je, rekao je glasnogovornik Jeroena Dijsselbloema, nizozemskog ministra financija koji predsjedava Eurogrupom.

Donald Tusk, predsjednik Europskog vijeća (na fotografiji gore s Merkel), u svom je obraćanju članovima Europskog parlamenta istaknuo da izvor grčke krize nije zajednička valuta, već neumjerena potrošnja. Grčkoj vladi poručio je da “pomoć traži među svojim prijateljima, a ne neprijateljima, posebno ne onima koji joj ne mogu pomoći”, aludirajući pritom na Rusiju.

“Ovo je naša posljednja šansa”, kazao je Tusk. “Ako ne budemo jedinstveni, za četiri dana probudit ćemo se u drugačijoj Europi.”

U parlamentu EU danas je govorio i grčki premijer Cipras, nakon čijeg je govora došlo do burne rasprave s dobacivanjima, uzvicima i negodovanja i odobravanja. Opširnije pročitajte OVDJE.

Podsjetimo, EU ima do u detalje razrađen scenarij za izlazak iz eurozone Grčke, koja ima rok do četvrtka predati prihvatljiv zahtjev za novu financijsku pomoć ili se u suprotnom neće moći izbjeći crni scenarij, objavili su kasno sinoć čelnici europskih institucija.

Grčke banke ostaju zatvorene

Grčka će kasnije u srijedu izdati ministarski dekret kojim će banke i dalje ostati zatvorene, nakon što nisu radile posljednjih osam radnih dana, izjavio je dužnosnik vlade u trenutku kada Atena pokušava svoje skeptične europske partnere nagovoriti na novi dogovor.

“Banke i dalje ostaju zatvorene”, kazao je kratko dužnosnik, bez otkrivanja ikakvih detalja.

Banke pokušavaju održati sustav bankomata kako bi građani i dalje mogli svakodnevno podizati po 60 eura dnevno. Prošli tjedan je Grčka uvela kontrolu kapitala te je zatvorila banke nakon što je Europska središnja banka (ECB), zbog propasti pregovora između Atene i vjerovnika, obustavila dotok novca za likvidnost grčkih banaka.