Ovo je sad već groteskno. Mireli je odobren feticid, ali ministar ne zna hoće li ga itko moći izvesti: 'Neka dođe pa ćemo vidjeti'

Ministar zdravstva danas nije znao odgovoriti na ključno pitanje

FOTO: Pixsell

Kako je za Telegram ranije danas potvrdila odvjetnica Vanja Jurić, njenoj klijentici Mireli Čavajdi drugostupanjsko povjerenstvo KBC-a Zagreb odobrilo je prekid trudnoće. Međutim, naglasila nam je odmah Jurić, radi se o “načelnom odobrenju” budući da, unatoč pozitivnoj odluci komisije, nema naznaka tko će taj zahvat u Hrvatskoj izvršiti.

Odgovor na to pitanje nije dao ni resorni ministar Vili Beroš koji je maloprije na konferenciji za medije potvrdio da je Komisija KBC-a Zagreb odobrila Čavajdi prekid trudnoće. Ministar joj je “sugerirao da se obrati u neku od zagrebačkih bolnica” i da se “dogovori sa stručnjacima i ginekolozima o načinu prekida trudnoće”. Možemo je već sutra primiti na razgovor”, kazao je.

Može li to itko u Hrvatskoj

Na pitanje može li taj prekid trudnoće itko u Hrvatskoj obaviti, ministar je odgovorio: “Nekoliko je načina da se to obavi, ja kao ministar ne mogu ulaziti u iste”. Dodao je i sljedeće: “Ukoliko se ona odluči na neki zahvat koji se u Hrvatskoj ne provodi, bit će joj plaćen zahvat u inozemstvu”.

Ustvrdio je i da se “u ovom trenutku feticid u Hrvatskoj ne radi’. Dodao je i kako je zadatak struke “da prepozna aktualna stremljenja i dosege u medicini i proba ih implementirati”.

“Rekao sam da dođe na dogovor o daljnjem postupanju. Nekoliko je opcija. Vidjet ćemo je li to u Hrvatskoj moguće ili nije. O detaljima neću jer ih niti ni ne znam”, kazao je ministar, dodavši da “nije ginekolog”.

‘Feticid nije isto što i eutanazija’

Da ne zna koji bi liječnik u Hrvatskoj napravio taj zahvat, rekao je prekjučer i šef Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb prof. Slavko Orešković.

“Ovdje je 28. tjedan, to će biti induciranje prijevremenog poroda. Feticid je prekinuti život djeteta unutar maternice, to zakonom u Hrvatskoj nije regulirano i ne znam koji bi liječnik to u Hrvatskoj napravio”, kazao je Orešković. Prema njegovim riječima, u dosadašnjoj praksi u slučaju malformacija ploda prekid trudnoće se odobravao do 22. tjedna, a nakon 22. tjedna ne jer tada “dijete može preživjeti”.

Ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić je pak posljednjih dana inzistirao kako bi se u ovom slučaju moglo govoriti o “eutanaziji”. Na tu i slične izjava reagirala je Čavajdina odvjetnica, poručivši da “feticid nije isto što i eutanazija” te da je “ogromna razlika između ta dva pojma”.