Ovo je zbilja moguće samo u Hrvatskoj. Zbog greške suda drugi put pala presuda Čolaku i Opačku za smrt studentice

Visoki kazneni sud ukinuo je presudu kojom je Čolak bio osuđen na dvije godine zatvora, a Opačak oslobođen

Po treći put sudit će se dvojici automobilista Marinu Čolaku i Daliboru Opačku koji su u studenom 2010. izazvali prometnu nesreću na autocesti Zagreb-Rijeka gdje je poginula tada 20-godišnja Ivana Obad. Posljednjom presudom Čolak je bio osuđen na dvije godine zatvora, dok je Opačak bio oslobođen krivnje. Državno odvjetništvo žalilo se na tu presudu, te je Visoki kazneni sud sada naložio novo suđenje.

Utvrđeno je da je vijeće Županijskog suda u Zagrebu pogriješilo kod izricanja i obrazlaganja nepravomoćne presude, odnosno da je napravljena bitna povreda odredaba kaznenog postupka. Sama izrijeka presude proturječna je razlozima, utvrdio je Visoki kazneni sud primjećujući da je u činjeničnom opisu ostavljena inkriminacija koja je teretila i Čolaka i Opačka iako je Opačak na kraju oslobođen. I prva presuda kojom su obojica bila osuđena na po tri godine zatvora pala je zbog greške suca.

Za što su točno optuženi?

Prema optužnici, Čolak se 5. studenog 2010. u 12,20 sati kretao Ferrarijem autocestom A6 iz smjera Zagreba prema Rijeci lijevim prometnim trakom brzinom od 181,5 kilometar na sat, dok se Opačak kretao desnim trakom u svojem Nissanu 350. Čolak je, tvrdi tužiteljstvo, započeo prelazak iz lijevog u desni prometni trak, a da se nije uvjerio kako to može učiniti bez opasnosti za druge sudionike u prometu.

Opačak je, vozeći brzinom od 205,3 kilometara na sat, započeo kočiti, no nije mogao smanjiti brzinu na vrijeme pa su se automobili okrznuli. Nissan je prednjim lijevim kotačem dotaknuo zadnji desni kotač Ferrarija, nakon čega je taj dodir destabilizirao Ferrari koji se počeo nekontrolirano kretati te je sletio desno izvan kolnika. Automobil se prevrnuo i zapalio pri čemu je poginula suvozačica Ivana Obad.

Hoće li ovaj proces završiti?

Optužnica protiv obojice podignuta je još 2012., a 2015. obojica su bila proglašena krivima i nepravomoćno kažnjena s tri godine zatvora. Nakon što je Županijski sud u Rijeci 2018. poništio presudu suđenje je krenulo ispočetka na zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu, ali se ubrzo sud proglasio nenadležnim pa je spis završio na karlovačkom Županijskom sudu. Odlukom Vrhovnog suda predmet je prošle godine delegiran na zagrebački Županijski sud.

Sada se odlukom Visokog kaznenog suda sve vraća na Županijski sud u Zagrebu ali pred novo sudsko vijeće. Do zastare kaznenog progona još uvijek ne može doći.