Ovo su odgovori na 7 iznimno važnih pitanja o prosvjedima u Baltimoreu

U Baltimoreu je proglašen policijski sat zbog nereda tijekom prosvjeda

BALTIMORE, MD - APRIL 27: A young man covers his face to protect against pepper spray and tear gas during violent protests following the funeral of Freddie Gray April 27, 2015 in Baltimore, Maryland. Gray, 25, who was arrested for possessing a switch blade knife April 12 outside the Gilmor Homes housing project on Baltimore's west side. According to his attorney, Gray died a week later in the hospital from a severe spinal cord injury he received while in police custody.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP
FOTO: AFP/AFP

Na sprovodu 25-godišnjeg crnca Freddieja Graya u Baltimoreu izbili su neredi, zbog kojih je proglašeno izvanredno stanje u gradu, a oko 15 policajaca je ozlijeđeno. Prosvjednici su izišli na ulice kako bi se pobunili protiv sve očitijeg policijskog nasilja nad crncima, a mi vam, uz pomoć Voxa, donosimo činjenice o slučaju i pokušaj objašnjenja pozadine priče brutalnog rasističkog nasilja u SAD-u.

1. Što se dogodilo Freddieju Grayu?

Freddie Gray bio je 25-godišnjak koji je umro 19. travnja od posljedica ozljede kralježnice, tjedan nakon što je prevezen u bolnicu dok je bio u policijskom pritvoru. Istražitelji još nisu otkrili kako je Gray dobio kobnu ozljedu niti jesu li ga policajci ozlijedili prilikom uhićenja.

Prema tijeku događaja, koji je iznesen na konferenciji za medije 20. travnja, Gray je pobjegao na mjestu gdje je bila policija u dijelu grada poznatom po dilanju droge. Policija ga je hvatala na biciklima, sustigla ga i uhitila držeći ga na tlu. Tada su primijetili nož u prednjem dijelu njegovih hlača i uhitili ga bez uporabe sile.

https://www.youtube.com/watch?t=15&v=RkFhRr48RhI

I uistinu, video snimka uhićenja prikazuje policajce kako vuku Graya, koji vrišti u očitoj boli, u policijski kombi. Policija ne koristi silu u videu, ali snimanje je započelo nakon što su policajci već uhitili Graya. Jedan od ljudi koji su snimili uhićenje kaže da je policajac držao koljeno na Grayevu vratu dok je on vrištao i nije mogao disati. Trebao je pumpu za astmu i to je rekao policajcima, ali su ga, prema riječima svjedoka, policajci ignorirali.

2. Kako napreduje istraga?

Gray je zatim prebačen u kombi, gdje je primio hitnu pomoć (iako se ne zna službeno zbog koje ozljede) i naposljetku je prevezen u bolnicu. U nekoliko ključnih trenutaka, uključujući traženje inhalatora, Gray je molio za medicinsku pomoć, a policajci su to ignorirali, što je rečeno i na službenoj policijskoj konferenciji za medije.

Baltimoreska policija provodi istragu o slučaju, a dokazi su predani državnoj odvjetnici za Baltimore Marylin Mosby. Američko ministarstvo pravosuđa navodno je također otvorilo istragu 21. travnja. Za početak bi se trebalo ustanoviti zašto je Freddie Gray uopće uhićen.

3. Kako se prosvjed razvija?

Iako je do većih nereda došlo tek jučer, prosvjeduje se već nekoliko dana. Prosvjednike je razljutilo to što je objavljeno tako malo informacija o slučaju i što su gradske vlasti pokušale zataškati što se dogodilo Grayu.

Neredi su izbili 27. travnja, nakon Grayevog pogreba, kad su uglavnom mlađi prosvjednici počeli bacati predmete na policiju i krenuli u pljačku po gradu.

Veliki neredi u Baltimoreu

Policija je navodno odgovorila bacanjem suzavaca. U nasilju je dosad ozlijeđeno 15 policajaca, od kojih neki i teže, a zapaljeni su automobili i neke zgrade. Kao odgovor na nasilje, gradonačelnica Baltimorea Stephanie Rawlings-Blake proglasila je policijski sat od 22.00 sata, koji će trajati najmanje tjedan dana.

4. Što policajci misle o demonstracijama?

Prije nego što su prosvjedi postali nasilni, policijski sindikalni dužnosnici izazvali su dodatan bijes kad su usporedili demonstracije s linčovanjem.
“Dok poštujemo pravo građana na prosvjed i radujemo se činjenici da su prosvjedi do sada prošli u miru, jako smo zabrinuti zbog retorike prosvjeda”, stoji u izjavi Baltimoreskog reda policije od 22. travnja. “Ustvari, snimke na televiziji izgledaju i zvuče kao poziv na linč u kojem se poziva na hitno zatvaranje policajaca bez da ih se procesuira u skladu s ustavnim pravima svakog građanina, uključujući i policijske službenike”, piše u izjavi.

Policija je na prosvjednike bacila suzavac
Policija je na prosvjednike bacila suzavac AFP//Getty Images/AFP

Budući da je temeljni prigovor prosvjednika u Baltimoreu da policija nesrazmjerno koristi silu nad crncima, usporedba je oštro kritizirana kao rasno neosjetljiva. Stvarna linčovanja, naime, ubila su tisuće crnih muškaraca i žena na jugu SAD-a dok su lokalni stanovnici i vlasti koristili teror nametnut zakonima Jim Crow i rasnom segregacijom marginalizirane populacije.

5. Što pokazuje analiza podataka FBI-ja?

Grayeva smrt i prosvjedi nakon nje uslijedili su nakon nekoliko ubojstava od strane policije u protekloj godini, uključujući i smrt Michaela Browna u Fergusonu i Erica Garnera u New Yorku, što je dovelo do prosvjeda diljem zemlje zbog rasnih razlika u upotrebi policijske sile i u kaznenopravnom sustavu općenito.

Analiza dostupnih podataka FBI-ja pokazuje da američki policajci ubijaju crnce u nesrazmjernim stopama: oni čine 31% žrtava policijskih ubojstava, iako čine samo 13% populacije SAD-a. Iako su podaci nepotpuni jer se temelje na dobrovoljnim izvješćima policijskih agencija diljem zemlje, ukazuju na velike razlike u upotrebi policijske sile.

Tablica ubijenih osoba tijekom policijskih uhićenja
Tablica ubijenih osoba tijekom policijskih uhićenja Joe Posner/Vox

Između 2010. i 2012. godine, utvrđena je 21 puta veća vjerojatnost policijskih ubojstava crnih tinejdžera u odnosu na bijele tinejdžere, prema ProPublica analizi FBI podataka.

6. Kad policajci smiju pucati?

Prema američkom Ustavu, policajci smiju pucati u dva slučaja, kaže David Klinger, profesor koji na Sveučilištu u Missouriju proučava upotrebu policijske sile. Prvi slučaj je “da zaštite svoje živote ili živote neke druge nevine osobe”, što se u u policijskim uprava definira kao standard “obrane života”. Drugi slučaj opravdanog pucanja je da bi se spriječilo osumnjičenika pri bijegu, ali samo ako policajac ima ozbiljnog razloga vjerovati da je osumnjičeni počinio ozbiljno nasilno kazneno djelo.

Ono što se gleda u u oba slučaja upotrebe policijske sile jest “objektivno razumno” uvjerenje policajca da postoji prijetnja. Drugim riječima, nije bitno postoji li stvarna prijetnja, nego vjeruje li policajac da postoji stvarna prijetnja.

Općenito, policajci su dobili puno pravnog prostora za upotrebu sile bez straha od kažnjavanja. Namjera iza ovih pravnih standarda je da policajci dobiju manevarski prostor u donošenju brzih odluka kako bi zaštitili sebe i prolaznike. I iako kritičari kažu da ovi pravni standardu daju organima zakona licencu za ubijanje nedužnih i nenaoružanih ljudi, policajci kažu da su nužni za njihovu sigurnost.

7. Sudi li se policajcima za nasilje?

Tablica osuđenih i zatvorenih policajaca u odnosu na opću populaciju
Tablica osuđenih i zatvorenih policajaca u odnosu na opću populaciju http://fivethirtyeight.com/

Policijski službenici vrlo su rijetko procesuirani za upotrebu sile – i to ne samo zato što im zakon dopušta da pucaju u određenim slučajevima. Ponekad istragu vodi ista policijska uprava u kojoj radi sporni policajac, što stvara velike sukobe interesa. U drugim slučajevima jedini dostupni dokazi dolaze od strane svjedoka, koji mogu biti viđeni u javnosti kao manje vjerodostojni nego policajci.

Jedna je analiza pokazala da su policajci osuđeni u 33% slučajeva, a zatvoreni u 12% slučajeva koji su završili na sudu, dok su obični građani osuđeni u 68% i zatvoreni u 48% slučajeva koji su završili na sudu.