Svi svjetski mediji javljaju o kaosu i izvanrednom stanju u Baltimoreu

Eskalirali dosad mirni prosvjedi zbog smrti crnog mladića Freddieja Graya

BALTIMORE, MD - APRIL 27: Two cars burn in the middle of an intersection at New Shiloh Baptist Church on April 27, 2015 in Baltimore, Maryland. Riots have erupted in Baltimore following the funeral service for Freddie Gray, who died last week while in Baltimore Police custody.   Andrew Burton/Getty Images/AFP
FOTO: AFP/AFP

Jučer se nekoliko stotina mladih u Baltimoreu sukobilo s policijom nakon pogreba 25-godišnjeg Freddieja Graya, crnog mladića koji je umro 19. travnja od posljedica ozljede kralježnice koju su mu nanijeli policajci nakon uhićenja. Prosvjedi su se nastavili i tijekom noći pa bi uskoro onamo mogla stići Nacionalna garda, piše BBC. Guverner Marylanda Larry Hogan stoga je proglasio izvanredno stanje.

U nasilju koje je uslijedilo dosad je ozlijeđeno 15 policajaca, od kojih šest teže, neke su zgrade zapaljene i mnogi prostori opljačkani. Gradonačelnica Baltimorea Stephanie Rawlings-Blake rekla je da postoji jasna razlika između “mirnih prosvjeda onih koji traže pravdu” i “razbojnika koji žele potaknuti nasilje”. Vlasti će “povući svaki potez ne bi li povratile kontrolu”, rekla je ona.

Spremno pet tisuća vojnika Nacionalne garde

Gradonačelnica je naredila da od danas u gradu vrijedi policijski sat od 22 do 5 sati ujutro, što će trajati sedam dana. Zatvorene su i sve javne škole. Zapovjednica Nacionalne garde Linda Singh najavila je da na raspolaganje može staviti 5.000 vojnika. Predsjednik Barack Obama već je ranije izjavio da će njegova administracija osigurati sve što je potrebno.

Kapetan baltimorske policije Eric Kowalczyk rekao je da su policajci ozlijeđeni jer su prosvjednici na njih bacali različite predmete, uključujući cigle i boce. Dvojica će policajaca zasad ostati u bolnici. Uhićeno je najmanje 27 ljudi, a otkazana je i utakmica bejzbol lige. Ovo je nasilje eskalacija ranijih mirnih prosvjeda – u subotu je 1.200 ljudi prosvjedovalo ispred gradske vijećnice, a tom je prilikom uhićeno njih 34.

Ratna zona u Baltimoreu

Prosvjednici tijekom jučerašnje eskalacije nasilja
Prosvjednici tijekom jučerašnje eskalacije nasilja AFP/AFP

CNN javlja da su ulice Baltimorea danas rano ujutro izgledale kao ratna zona. Obitelj Freddieja Graya osudila je nasilje. “Želim pravdu za moga sina, ali ne na ovaj način”, rekla je njegova majka novinarima. Policija tvrdi da ima informacije kako se pripadnici crnačkih bandi udružuju ne bi li oteli policajce. Iz gradova regije u pomoć im stiže još 5.000 policajaca.

Samo nekoliko sati nakon što je položila prisegu, glavna državna odvjetnica Loretta Lynch komentirala je “besmislene nasilje” u Baltimoreu i istaknula da će ministarstvo pravosuđa “pružiti svaku potrebnu pomoć”.

“Oni koji su počinili nasilne radnje, navodno u znak prosvjeda zbog smrti Freddieja Graya, štete svojoj obitelji, svojim najmilijima, a otežavaju i legitimne mirne prosvjede onih koji žele poboljšati svoju zajednicu”, rekla je Lynch.

Dužnosnici su ocijenili da su sukobi u ponedjeljak bili najnasilniji u SAD-u od prošle godine kada su se u Fergusonu u Missouriju sukobili stanovnici s policijom zbog ubojstva crnog mladića koje je počinio bijeli policajac.

Veliki neredi u Baltimoreu

https://twitter.com/SputnikNewsUS/status/592870068658253824