Pakistan je migrantima iz Afganistana dao do kraja mjeseca da odu iz zemlje, onda kreću deportacije

Širom zemlje postavljeni su centri za deportaciju

Pakistan's Afghan refugees load their belongings onto a bus at the Karachi bus terminal in Sindh province for their departure to Afghanistan on October 27, 2023. Islamabad has given Afghans it has deemed to be living illegally in Pakistan until November 1 to leave voluntarily or face deportation -- an order the Taliban government says amounts to harassment. The order comes as Pakistan grapples with a rise in attacks the government blames on militants operating from Afghanistan, a charge Kabul routinely denies. (Photo by Rizwan TABASSUM / AFP)
FOTO: AFP

Pakistanske vlasti su, unatoč kritikama intenzivirale napore na protjerivanju ilegalnih imigranata, među kojima su i afganistanske izbjeglice koje su pobjegle iz Afganistana nakon dolaska talibana vlast. Dobitnica Nobelove nagrade za mir Malala Yousafzai pridružila se onima koji su od pakistanske vlade zatražili da preispita planove o masovnoj deportaciji afganistanskih izbjeglica.

“Afganistanske izbjeglice – djeca, žene, muškarci, starci – svi oni koji bježe od talibanskog progona, zaslužuju potporu, dostojanstvo i sigurnost, a ne dodatne prepreke i uznemiravanje… pakistansku vladu pozivam da preispita svoju ishitrenu odluku o masovnoj deportaciji”, napisala je ta 26-godišnjakinja u petak navečer na platformi X.

Stručnjaci pozvali Pakistan da obustavi plan

Grupa stručnjaka Ujedinjenih naroda pozvala je Pakistan da obustavi plan o masovnoj deportaciji Afganistanaca. Pakistanska vlada je objavila da državljani te zemlje imaju rok do kraja listopada za dobrovoljno napuštanje Pakistana, prije nego što ih se uhiti i deportira.

U subotu je vlada ponovila upozorenje te objavila da, po njezinim podacima u zemlji živi oko 4,4 milijuna afganistanskih izbjeglica, od kojih je 1,7 milijuna bez valjanih dokumenata. Pakistan je prošli mjesec najavio plan o deportaciji svih neregistriranih izbjeglica počevši od 1. studenoga.

Vlasti te zemlje su i prije spomenutog roka otvorile još tri prijelaza prema Afganistanu u jugozapadnoj pokrajini Balučistan, a širom zemlje postavljeni su centri za deportaciju.