Pakistan je u teškoj gospodarskoj krizi: tijekom raspodjele hrane došlo je do stampeda, poginulo je najmanje devet ljudi

Navodno su poginule žene i djeca

People gather to receive the free bags of flour from a delivery truck at a distribution point ahead of the Muslim holy fasting month of Ramadan, in Lahore on March 20, 2023, following an announcement from Pakistan’s Prime Minister Shehbaz Sharif to provide free flour to the needy people during the Ramadan in the wake of country's soaring inflation. (Photo by Arif ALI / AFP)
FOTO: AFP

Najmanje je devet ljudi poginulo u petak u stampedu u Karachiju, na jugu Pakistana, kada je mnoštvo nahrupilo u tvornicu gdje je bilo organizirana raspodjela pomoći u hrani u prigodi ramazana, priopćila je policija.

Fida Janwari, načelnik policije u Baldiji, zapadnom predgrađu Karachija, rekao je za AFP da je stampedo nastao kada su žene u potrebi s djecom pohrlile u tvornicu gdje se dijelila hrana. Nastala je panika i “svi su počeli trčati”, rekao je.

Trupla šest žena i troje djece prevezena su u državnu bolnicu Abbasi Shaheed, rekao je glasnogovornik Muhammad Farraukh. Čelnik organizacije Rescue rekao je za AFP da su još dva trupla prevezena u drugu bolnicu.

‘Posvuda je bio kaos’

Među poginulima su baka i nećakinja Asme Ahmed (30). “Svake godine dolazimo u tvornicu po zekat”, rekla je misleći pritom na obavezni milodar koji daju imućniji muslimani u vrijeme ramazana. “Počeli su tući žene palicama i gurati ih” rekla je. “Posvuda je bio kaos”.

Janwari je rekao da su trojica tvorničkih radnika uhićena jer nisu obavijestili policiju o raspodjeli pomoći, pa nije bilo nadzora kretanja okupljenog mnoštva. Prošlog tjedna, prvog dana ramazana – kada muslimani po običaju donose milodare siromašnima – jedna je osoba poginula, a osam je ozlijeđeno u gužvi tijekom raspodjele brašna na sjeverozapadu Pakistana.

Teška gospodarska kriza

Pakistan je prije nekoliko mjeseci zahvatila teška gospodarska kriza, cijene osnovnih prehrambenih namirnica su gotovo dvostruko porasle, a inflacija je dosegnula rekordnu razinu. Stanje pogoršava svjetska energetska kriza zbog rata u Ukrajini i poplava nakon monsunskih kiša koje su 2022. pogodile trećinu zemlje.

Premijer Shehbaz Sharif pokušava reaktivirati sljedeću tranšu zajma vrijednog 6,5 milijarda dolara, dogovorenog s MMF-om 2019. No ta međunarodna ustanova traži prije isplate novca radikalne reforme koje uključuju povećanje poreza i znatno smanjenje subvencija.