Par ozbiljnih problema s Tomaševićevim planom za komunalni otpad: mogao bi izazvati sukobe stanara i povećati broj divljih odlagališta

Ključno je pitanje kako natjerati Zagrepčane da razvrstavaju smeće

Za one koji se ne pridržavaju pravila razvrstavanja otpada, predviđene su kazne od 500 kuna. Tko nepropisno odlaže otpad nije problem utvrditi kada se radi o obiteljskim kućama, ali kada se radi o zgradama s nekoliko stotina stanara, onda to postaje gotovo nemoguće, a troškovi kazne, ako je nemoguće utvrditi tko je nepropisano bacio otpad, dijele se na sve stanare.

Od gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, s obzirom na to da dolazi iz zelene političke opcije, očekivalo se, ako ništa drugo, rješavanje pitanje komunalnog otpada koje Zagrepčane muči već desetljećima. No, situacija s otpadom u posljednjih pola godine, otkako je Tomašević preuzeo upravljanje Gradom, nije se pretjerano poboljšala. Tomaševićevi kritičari čak tvrde da je i gora nego što je bila.

Prije nekoliko dana u javnu raspravu pušten je prijedlog novog načina sakupljanja komunalnog otpada, koji bi, prema riječima gradonačelnika , trebao omogućiti individualizaciju na razini pojedine zgrade i stana, tako da bi građani odvoz otpada trebali plaćati prema stvarnoj njegovoj količini. Trenutno se u Zagrebu na javnim površinama nalazi oko 200 tisuća kanti za otpad, koje bi po novom sustavu trebale biti vraćene pod kontrolu vlasnika zgrada.

Sustav zvuči pravedno, no je li provediv?

Što se tiče plaćanja, naknada za odvoz otpada sastojat će se od fiksnog i varijabilnog dijela. Fiksni dio za kućanstva iznosit će 45 kuna, dok će se ostatak plaćati kroz kupnju posebno označenih vrećica za otpad, koje bi, kako sada stvari stoje, trebale koštati 4 kune za 20 litara i osam kuna za 40 litara.

Iako ovaj sustav zaista izgleda pravedno – svatko plati koliko otpada proizvede, a ujedno se stimulira njegovo razvrstavanje – upitno je koliko ga je zaista moguće uspostaviti u praksi. Naime, za one koji se ne pridržavaju pravila razvrstavanja otpada, predviđene su kazne od 500 kuna.

Tko nepropisno odlaže otpad nije problem utvrditi kada se radi o obiteljskim kućama, ali kada se radi o zgradama s nekoliko stotina stanara, onda to postaje gotovo nemoguće, a troškovi kazne, ako je nemoguće utvrditi tko je nepropisano bacio otpad, dijele se na sve stanare.

Možemo očekivati sukobe među stanarima

Takvo rješenje je plodno tlo za sukobe među stanarima, a znamo da i do sada u dobrom dijelu zgrada nisu vladali idilični odnosi. Također, ovakvo rješenje predstavnike stanara moglo bi pretvoriti u svojevrsne komunalne redare, koji će nadzirati tko je i gdje bacio kakvu vreću s otpadom.

Neki kritičari najavljenog modela čak smatraju da bi, zbog izbjegavanja plaćanja, moglo doći do porasta broja divljih odlagališta. Odnosno da će građani u besplatne vrećice za papir i plastiku stavljati miješani otpad i bacati na divlja odlagališta.

Novi sustav naplate komunalnog otpada trebao bi stupiti na snagu početkom srpnja ove godine. Gradska administracija morat će do tada pronaći odgovore na ova otvorena pitanja, jer u suprotnom cijeli sustav neće imati smisla, niti će doprinijeti smanjenju količine miješanog otpada, radi čega Grad već sada plaća milijunske kazne – samo u 2020. godini iznosile su oko 9 milijuna kuna.