Peking planira uništiti najmoćnije američko oružje. Ugledni profesor s Berkeleyja: 'Vladavini dolara je odzvonilo'

U tijeku je valutni rat za prevlast na svjetskom financijskom tržištu, a vodi se između SAD-a i Kine

FOTO: AFP

Usporedno s dramatičnom eskalacijom sukoba između Kine i SAD-a zbog Tajvana te kineske potpore Rusiji, bukti još jedan, jednako žestok sukob između dvije najveće svjetske velesile. U valutnom ratu za prevlast na svjetskom financijskom tržištu između američkog dolara i kineskog juana uključen je cijeli niz država, pa to postojećim napetostima daje još opasniju dimenziju.

Tako je ljevičarski predsjednik Brazila Luiz Inacio Lula da Silva, tijekom konferencije koju je organizirala Nova razvojna banka, NDB, koju su osnovale Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, članice BRICS-a, s govornice je glasno upitao: “Svake večeri postavljam si isto pitanje: zašto bi države trebale biti vezane za dolar? Zašto se ne bi koristile naše valute? Zašto ne bismo napravili nešto novo? Zašto je, nakon što je napušten zlatni standard, dolar postao dominantan, a ne kineski juan, brazilski real ili meksički pezo?” Zbog toga što dominacija dolara nije u interesu zemalja u razvoju, upozorio je brazilski predsjednik, valja razmotriti alternativu američkoj valuti u plaćanjima između zemalja članica BRICS-a.

Nakon što je predsjednik Vladimir Putin za posjeta kineskog predsjednika Xi Jinpinga Rusiji najavio je da će Moskva koristiti kineski juan kao sredstvo plaćanja u trgovini s državama Azije, Afrike i Latinske Amerike, te tako ukinuti monopol dolara, istraživačka kuća Steno Research sa sjedištem u Danskoj, zaključila je da je to možda najvažniji ishod moskovskog summita.

“Ovo je tek posljednji korak u jednom od glavnih kineskih master planova – dopustiti Šangaju da zamijeni New York kao svjetsko financijsko, bankarsko i trgovačko središte”, navode iz Steno Researcha. Sve to ukazuje, tvrdi Steno Research, da su drugo najveće svjetsko gospodarstvo i najveći globalni izvoznik energije odlučni dokinuti dominaciju dolara kao sidra međunarodnog financijskog sustava.

Brazil je prihvatio kinesku valutu u svrhu trgovine

Zabrinutost Washingtona povećava najava Saudijske Arabije da će naplaćivati dio nafte koju izvozi u Kinu u juanima. Kineska naftna kompanija China National Offshore Oil Corporation upravo je priopćila da je s francuskim naftnim divom TotalEnergies dovršila prvu trgovinu ukapljenim prirodnim plinom denominiranu u juanu. Brazil je pak već u međuvremenu prihvatio kinesku valutu za dio svoje trgovine s Kinom.

Udio juana u međunarodnim plaćanjima narastao je od veljače 2022. do veljače 2023. s 2 posto na 4,5 posto te se približio euru koji sudjeluje u plaćanjima sa 6 posto. Dolar je pak u tom razdoblju pao s 86,8 posto na 84,5 posto. I što je važno, taj trend pada se nastavlja, dok istodobno Europljani i Kinezi pokušavaju izgraditi međunarodne sustave plaćanja izvan SWIFT sustava kojim dominira dolar.

Sankcije Zapada protiv Rusije zbog agresije na Ukrajinu natjerale su ruske tvrtke da za trgovinu koriste alternativne valute kao što su juan, hongkonški dolar i dirham Ujedinjenih Arapskih Emirata. Prema Carnegie Endowmentu, dolar i euro činili su 52 posto transakcija na ruskom tržištu prije invazije na Ukrajinu, ali to je palo za čak 34 posto u prvih devet mjeseci 2022. U međuvremenu, trgovina s ruskom rubljom porasla je s 12,3 na 32,4 posto, a trgovina s kineskim juanom naglo je skočila s 0,4 na 14 posto transakcija.

Američke sankcije potaknule micanje dolara s pijedestala

Istodobno, Moskva je počela prihvaćati juan u svojim rezervama središnje banke, kako bi smanjila svoju izloženost “toksičnom američkom dolaru i imovini”. U siječnju je američki dolar s 85 posto financiranja, dominirao globalnom trgovinom, prema izvješću globalnog platnog sustava Swift, dok je kineski juan činio je samo 4,6 posto financiranja trgovine u istom razdoblju.

Malo, ali ipak dvostruko više nego u veljači 2022. Također, juan je prošle godine činio samo 2,7 posto globalnih rezervi u stranim valutama. Američke sankcije protiv Rusije, Kine, Irana, Venezuele, kojima se pridružio praktički cijeli Zapad, potaknuli su Moskvu i Peking da ubrzaju napore kako bi skinule dolar s pijedestala najmoćnije svjetske valute. Njihove središnje banke već drže manji dio svojih rezervi u dolarima, a većina trgovine između njih podmiruje se u juanima.

Dodatno su situaciju zakomplicirala bankarska previranja u SAD-u, inflacija i prijeteća bitka za gornju granicu duga koji čine imovinu u dolarima manje privlačnom. “Vrijednost dolara pada kako bi se financiralo spašavanje banaka”, upozorio je Peter Schiff, libertarijanski ekonomist, ponavljajući gledište široko rasprostranjeno na američkoj desnici.

Kineska valuta bi mogla ugroziti primat dolara

Washington koristi dominaciju dolara kao oružje pri uvođenju sankcija i kažnjavanju pojedinih zemalja što mnoge države ne podržavaju. To je razlogom što pokušavaju pronaći alternative dolaru. Kineski juan, valuta jedne supersile u usponu, jedan je od kandidata da ugrozi primat dolara.

Jim O’Neill, bivši ekonomist Goldman Sachsa, objavio je rad u kojem tvrdi da “dolar igra previše dominantnu ulogu u globalnim financijama, što nosi sa sobom određene rizike”. Jean-Claude Juncker, nekadašnji predsjednik Europske komisije, predložio je svojedobno jačanje uloge eura na međunarodnoj razini kako bi se kontinent zaštitio od “sebičnog unilateralizma”, jasno aludirajući na američki dolar. Barry Eichengreen, profesor ekonomije i političkih znanosti na sveučilištu Berkeley u Kaliforniji, tvrdi da je dolar desetljećima služio kao glavna svjetska rezervna valuta, ali sada predviđa da će tu ulogu morati početi dijeliti s drugima.

“Vladavini dolara je odzvonilo. Sve je izvjesnije da će uskoro prestati biti glavna valuta svjetskih novčanih rezervi. Vjerujem da ćemo u sljedećih deset godina doživjeti preobražaj prema
svijetu u kojem se nekoliko valuta natječe za prevlast”, najavljuje taj ekonomski vizionar. On svoje procjene zasniva na činjenici da dolar tek sada, prvi put u 50 godina, dobiva prave suparnike u drugim valutama.

Dominacija dolara još će potrajati

Dvije su realne alternative – euro i juan. Suprotno špekulacijama, ali i nadanjima Washingtona, države članice EU nisu napustile zajedničku valutu, niti to kane napraviti. Nastavit će smanjivati deficit i izdavati obveznice. “To će postaviti temelje integriranom europskom tržištu obveznica kao alternativi dolarskim rezervama”, kaže Eichengreen. Premda je Kina postigla zapažen napredak u nastojanjima da juan postane globalna rezervna valuta, još uvijek je daleko od detronizacije američkog dolara.

Naime, svjetski financijski stručnjaci, predviđaju da će dominacija dolara još potrajati, premda će juan biti će sve važniji, ali je malo vjerojatno da će zamijeniti dolar kao globalnu pričuvnu valutu. Američka ministrica financija Janet Yellen priznala je da bi američke sankcije Rusiji mogle ugroziti hegemoniju dolara, ali, tvrdi, nema šanse da neka valuta ostvari dominaciju dolara.

“Kad koristimo financijske sankcije koje su povezane s ulogom dolara, postoji rizik da bi to s vremenom moglo potkopati hegemoniju dolara”, upozorila je Yellen te dodala “to je, dakako, vrlo učinkovit alat, ali potiče želju Kine, Rusije i Irana da pronađu alternativnu valutu za plaćanje”. Unatoč tome, Yellen je uvjerena da će naširoko korišteni dolar i dalje opstati. “Imamo vrlo snažno tržište kapitala i vladavinu zakona koji su bitni za vrijednost valute koja će se globalno koristiti za transakcije. Ne vidimo ni jednu drugu zemlju koja ima takve institucionalne infrastrukture koje bi omogućile njezinoj valuti da služi svijetu na način kao što to čini dolar”, rekla je.

Dolar SAD-u daje snagu bez premca

Šanse da kineski juan bude konkurencija dolaru nisu velike, tvrdi Washington, jer su svjetska financijska tržišta uvjerena da Peking, a ne tržište, određuje njegovu vrijednost. To potvrđuje i podatak da juan, unatoč svih nastojanja, još uvijek nije postao konvertibilan. Bitna prepreka široj upotrebi juana, ocjenjuju međunarodni eksperti, stroga je državna kontrola kapitala. Zbog toga se svjetske kompanije koriste juanom samo u trgovini s Kinom, ali se ne zadužuju u juanima niti s njim trguju s drugim državama.

O snazi dolara najbolje govori to da je nedavno tijekom krize nekoliko američkih banaka, paradoksalno, dolar ojačao te zadržao gotovo rekordnu snagu u odnosu na valute G10 i tržišta u razvoju, izračunao je Robin Brooks, glavni ekonomist Instituta za međunarodne financije. Fareed Zakaria, ekonomski komentator CNN-a i The Washington Posta piše da dolar daje Washingtonu ekonomsku i političku snagu bez premca.

“Zbog toga uvođenjem sankcija protiv nekih države, Washington ih automatskih izbacuje iz velikih dijelova svjetskog gospodarstva. A kad Washington slobodno troši, može biti siguran da će njegov dug, obično u obliku trezorskih zapisa, otkupiti ostatak svijeta”, ističe Zakaria. Zbog toga je uloga dolara kao globalne trgovinske i rezervne valute, tvrdi, praktički netaknuta. “Premda se udio američkih dolara u deviznim rezervama svjetskih središnjih banaka ozbiljno smanjio, još uvijek čini gotovo 60 posto ukupnog iznosa, više od svih ostalih valuta zajedno, prema Međunarodnom monetarnom fondu”, kaže.

Polovica globalne trgovine fakturirana je u dolarima

Istodobno, kaže Zakaria, globaliziranom gospodarstvu je neophodna jedinstvena vrijednost za jednostavnost i učinkovitost. “Dolar je stabilan, možete ga kupiti i prodati bilo kada, a njime uglavnom upravlja tržište, a ne hirovi vlade. Zato napori Kine da proširi ulogu juana na međunarodnoj razini nisu do sada imali uspjeha”, navodi. To je ujedno razlog zašto je nadmoć dolara u globalnoj trgovini ostala tako čvrsta.

“Otprilike polovica globalne trgovine fakturirana je u dolarima, što je daleko više od udjela SAD-a u samoj međunarodnoj trgovini, prema Banci za međunarodna poravnanja”, kaže Zakaria, ali i upozorava da je problem što su američki političari navikli trošiti bez ikakve brige o deficitima. Javni dug SAD porastao je u 20 godina gotovo pet puta, s otprilike 6,5 milijardi dolara na 31,5 milijardi dolara.

“Federalne rezerve, središnji bankarski sustav SAD-a, riješio je niz financijskih krahova masovnim povećanjem ulaganja, pa su s oko 730 milijardi dolara prije 20 godina, troškovi održavanja stabilnosti narasli na oko 8,7 tisuća milijardi dolara. Sve ovo funkcionira samo zbog jedinstvenog statusa dolara. Ako to oslabi, Amerika će se suočiti s obračunom kao nikad prije”, kaže Zakaria te zaključuje: “Ipak kralj dolar i dalje izgleda prilično sigurno na svom prijestolju. Barem za sada”.

Razrješenje valutnog rata ovisi o Kini

Administracija američkog predsjednika Joe Bidena iznimno je učinkovito vodila ekonomski rat protiv Rusije izgradnjom koalicije za potporu Ukrajini koja uključuje gotovo sva svjetska napredna gospodarstva. Zbog toga je teško pobjeći od dolara u druge stabilne valute kao što su euro, britanska funta ili kanadski dolar, jer se te zemlje također suprotstavljaju Rusiji. Kako će dugoročno završiti valutni rat između dviju velesila uvelike ovisi o ponašanju Kine.

Ako će do poštivati opće prihvaćena pravila ponašanja u svjetskoj trgovini, ako će snagu juana određivati ekonomska i financijska moć Kine, a vrijednost neće određivati vlada u Pekingu, tada juan doista može postati jedna od najvažnijih svjetskih valuta. Bez toga to neće ići unatoč najbolje volje i najvećih napora Pekinga.