Penava je najveći hit. Jučer je sazvao novinare da otvori kružni tok koji već radi, danas drvored procvjetalih trešanja

I u doba pandemije, gradonačelnik Vukovara stalno okuplja ljude i proizvodi događaje. Ovaj zadnji je, kaže, turistička atrakcija

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava (HDZ), kako smo jučer pisali, godišnje iz gradskog proračuna troši milijun i pol kuna ne bi li mediji izvještavali o njegovim uspjesima i svemu što čini za grad na čijem je čelu. Da bi mediji imali o čemu pisati, a dvije televizijske kuće koje rade 20-minutne tjedne emisije, financirane javnim novcem iz gradskog proračuna, imale dovoljno sadržaja, Penava se, čak i u vrijeme pandemije Covida 19 i zastoja političkih, gospodarskih, kulturnih i sportskih aktivnosti, trudi svakodnevno proizvoditi događaje.

Tako je jučer pozvao medije na obilazak raskrižja državne ceste D2 i ulica Županijske, Gundulićeve i Dunavskog prilaza koje na novom nadvožnjaku spaja kružni tok preko željezničke pruge do Vukovarske riječne luke. Inače, taj kružni tok u funkciji je već nekoliko mjeseci, no Penava je – nakon što se ranije više puta slikao dok su radovi trajali – odlučio to učiniti još jednom, pa je jučer sazvao novinare kako bi im ponovio ono što je već više puta rekao:

”Državna cesta D2 prolazi kroz grad Vukovar i predstavlja jednu od glavnih gradskih prometnica, a izgradnjom novog nadvožnjaka i kružnog toka omogućeno je prometovanje u četiri prometna traka za razliku do razdoblja prije izgradnje kada se promet odvijao u dva. Također, omogućeno je nesmetano skretanje teretnih vozila u Luku Vukovar.”

Ozbiljan, službeni dopis koji šalje gradska uprava

No, Vukovarski gradonačelnik Penava danas je nadmašio samog sebe. Iz Upravnog odjela za opće poslove i ured gradonačelnika jučer su službeno pozvani novinari probranih medija da bi zabilježili nevjerojatan događaj: početak cvjetanja japanskih trešanja na drvoredu uz dunavsku šetnicu. U popratnom dopisu novinarima uredno zavedenom pod urudžbenim brojem, u pozivu kojem Lidija Subotić, viša stručni suradnica za odnose s javnošću u ime gradonačelnika Penave moli ”izvjestitelje da poprate ovaj događaj”, doslovno stoji i ovo:

”U Japanu, zemlji porijekla ovog ukrasnog drveta, upravo je u tijeku tradicionalni japanski običaj hanani koji u prijevodu doslovno znači – promatranje cvijeća. Uživanje u ljepoti kratkotrajnog cvata trešanja stoljetna je tradicija koja ima važno mjesto u životu Japanaca. Budući da su se i u Vukovaru po prvi puta rascvjetale prekrasne japanske trešnje, gradonačelnik Grada Vukovara Ivan Penava obići će radove kojima oko njih brine gradska tvrtka Komunalac d.o.o”.

Trešnje zasad imaju tek tu i tamo koji skromni cvijetak

Novinari koji su se odazvali promatranju cvijeća u društvu gradonačelnika Ivana Penave, nisu doduše doživjeli spektakularan prizor s obzirom na to da se od 120 sadnica, posađenih u studenome prošle godine, tek tu i tamo, na ponekoj stidljivo ukazao cvijetak. Ipak gradonačelniku Penavi to nije smetalo da u novinarske mikrofone kaže i sljedeće:

”Nalazimo se na šetnicu uz Dunav u povodu cvatnje sadnica japanske trešnje koje smo posadili prošle godine i koje su ovih dana upravo u punom cvatu. Time smo htjeli postići estetski ugođaj u Gradu Vukovaru ali i dodatnu turističku atrakciju koja će dobiti svoj puni smisao kroz koju godinu kad ove sadnica drveta japanske trešnje stasaju i kad se razgranaju, kad razviju krošnje, onda će to zaista biti jedan prekrasan ambijent u kojem će moći uživati svi Vukovarci ali i posjetitelji Vukovara”.

Penavinu izjavu puštamo u originalu, bez intervencija

Penava je objasnio i otkud uopće ideja da se uz dunavsku šetnicu posade baš japanske trešnje. Kaže kako je to stoljetna tradicija u Japanu gdje, citirano doslovno: ”imaju i izraz i riječi i zapravo praznik koji oni nazivaju hanani koji podrazumijeva zapravo, cijelu jednu filozofiju življenja koja upravo na primjeru cvata drveta trešnje čiji cvat traje zapravo do samo dva tri tjedna i kroz taj način oni prvo slave rađanje, prije svega ljepotu života i njegovu prolaznost.

I doista kroz ta dva tri tjedna, znači diljem Japana se ljudi okupljaju, promatraju cvijet kako se razvija i naravno kroz malo dublje filozofske misli provlače i tu jednu filozofiju ljudskog života. Ono po čemu se sada i Vukovar priključuje mnogobrojnim gradovima u svijetu koji već imaju godinama namjenski sađene drvorede ili parkove japanskim trešnjama gdje onda jednako tako diljem svijeta održavaju razne festivale i to nam je otprilike plan za godine koje su pred nama da tako nešto napravimo i u Vukovaru”.