Peruško kaže da će se Fortenova ponašati kao da joj je Sberbank i dalje suvlasnik

Predsjednik Uprave komentirao je čudnu situaciju u firmi koju vodi

21.08.2022., Barban - 47. Trka na prstenac. Glavni izvrsni direktor Fortenova grupe i clan Upravnog odbora Fabris Perusko. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
FOTO: Sasa Miljevic/PIXSELL

Predsjednik Uprave Fortenove Fabris Peruško u ponedjeljak je u razgovoru za Večernji list prvi put javno progovorio o situaciji s preuzimanjem udjela kompanije koju vodi od strane arapskog investitora. Kao što je poznato, Saifu Alketbiju iz Ujedinenih Arapskih Emirata 43-postotni udio je prodao ruski Sberbank, i to u transakciji čija je legalnost dovedena u pitanje, a netom nakon što je iznenada od preuzimanja odustao Allianzov mirovinski fond u okolnostima koje je danas počela provjeravati Hanfa.

“Prvu vijest o tome da je Sberbanka dogovorila prodaju svoje kompanije SBK ART s investitorom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata dobio sam doslovce par minuta prije nego što je Sberbanka objavila informaciju o prodaji na svojim stranicama. Odmah nakon toga na web portalima hrvatskih medija osvanulo je očito unaprijed pripremljeno i poslano priopćenje kupca te kompanije. Tako je i do Uprave Fortenova grupe ta informacija došla preko medija, u isto vrijeme kada i do ostatka javnosti”, ustvrdio je gospodin Peruško u intervjuu s novinarom Mislavom Šimatovićem.

‘Pojedincu praktički nemoguće napraviti procjenu’

On nadalje kaže da nikakvih kontakata s Alketbijem prije nije imao i tvrdi da je prva komunikacija između arapskog investitora i Fortenova ostvarena prošli četvrtak, kada im je u kompaniju stigao njegov email čiji je sadržaj prethodno, tvrdi Peruško, već bio osvanuo u medijima. Osvrćući se na priznanje poduzetnika Miodraga Borojevića da je Alketbiju bio svojevrsni posrednik u transakciji, Peruško je prvo upozorio da je gospodin Borojević svojedobno dao ostavku u Upravnom odboru Fortenove “nakon što se pokazalo da neki njegovi postupci nisu bili u skladu s Etičkim kodeksom kompanije”, a zatim je iskazao sumnju da bi jedan pojedinac bio u stanju napraviti procjenu vrijednosti tako velike kompanije.

“Mislim da je, kada su ovako velike transakcije u pitanju, i vrlo iskusnim timovima financijskih savjetnika, a pogotovo pojedincu, praktički nemoguće napraviti pravu procjenu vrijednosti ukoliko nema uvid u aktualne, recentne podatke o poslovanju i dovoljno vremena za dubinsko snimanje”, smatra Peruško.

Rekao je i da je raspolaganje vlasničkim udjelima sankcioniranih suvlasnika Fortenove zamrznuto, što kompaniji povremeno zna stvarati probleme, ali da se odluke ipak donose bez njih, a kako je rekao, “za stabilnost kompanije je izuzetno bitna činjenica da je i prije rata u Ukrajini došlo do vlasničke konsolidacije te je velik broj usitnjenih, vrlo malih udjela konsolidiran od strane grupe domaćih investitora koje predvodi kompanija Open Pass i koji imaju nešto manje od 30 posto suvlasništva”. Iza Open Passa stoji, kao što je poznato, poduzetnik Pavao Vujnovac.

Ponašat će se kao da je Sberbank i dalje suvlasnik

Peruško u konačnici tvrdi da Fortenova nastavlja poslovati, odnosno ponašati se kao da je Sberbank i dalje njezin suvlasnik, a to argumentira podatkom da je u nizozemskom registru ta ruska banka i dalje upisana kao vlasnik 43-postotnog udjela. Pojasnio je i da je ishodovanje dozvola od organa nadležnih za provedbu sankcija protiv Rusije ključno da bi moglo doći do odmrzavanja udjela sankcioniranih entiteta.

“Prvi potencijalni kupac udjela Sberbanke, mađarski Indotek, te dozvole nije uspio ishoditi. U drugom pokušaju, odnosno prodaji mirovinskim fondovima, dozvole su pribavljene, ali su predstavnici njemačkog Allianza u Nadzornom odboru AZ fonda zaustavili kupoprodaju. Prema informacijama nadležnih tijela i Hrvatske i Nizozemske nikakve daljnje dozvole za prodaju nisu ni tražene ni ishodovane. Ključna razlika dakle između ove kupoprodaje i prodaje mirovincima, a da bi imovina mogla biti odmrznuta i prenesena na kupca, su dozvole. Mirovinski fondovi su imali dozvole nadležnih tijela za kupnju, a kod ove kupoprodaje nadležna tijela kažu da takve dozvole nisu niti zatražene. Rok u kojem ih se moglo tražiti je prošao. Ukoliko je došlo do izbjegavanja sankcija radi se o kaznenom djelu i iz perspektive kompanije važno je reći da mi nismo u tome sudjelovali”, zaključio je gospodin Peruško.