Pitanje abortusa podijelilo Njemačku. Vlada želi promijeniti prastari zakon, ekstremistički AfD traži jače restrikcije

'Temeljna nezakonitost pobačaja u ranoj fazi trudnoće nije održiva'

A protester displays a placard reading: "We love life" (L) as another one displays a crucifix during the annual anti-abortion "March for Life" demonstration in Berlin on September 17, 2022. (Photo by John MACDOUGALL / AFP)
FOTO: AFP

Pobačaj je u Njemačkoj protuzakonit, osim u određenim okolnostima, uključujući situacije kada je život žene u opasnosti ili je ona žrtva silovanja. Preduvjet za bilo kakav prekid trudnoće je konzultacija s institucijom priznatom od strane države. Doduše, vrlo je rijetko kažnjavanje žena koje su abortirale, ali zakon je i dalje na snazi.

Njemačka vlada imenovala je komisiju koja je preporučila podizanje svih restrikcija na pobačaj u toj zemlji tijekom prvih 12 tjedana trudnoće. Zagovornici promjene zakona o pobačaju pozdravili su reviziju jer ga smatraju zastarjelim i štetnim za žene.

Čak i u slučajevima u kojima ga se smatra zakonitim, pobačaj je potrebno izvesti u prva tri mjeseca, osim ako postoji uvjerljiv razlog za njegovo kasnije obavljanje. Trostranačka vlada Olafa Scholza osnovala je stručno Povjerenstvo za reproduktivno samoodređenje i reproduktivnu medicinu koje će razmotriti 153 godine star zakon, piše The Guardian.

Oporbena desnica protiv

Oporbeni zastupnici, posebno iz saveza konzervativne Kršćansko-demokratske unije/Kršćansko-socijalne unije i oni krajnje desne Alternative für Deutschland, smatraju da je postojeći zakon široko prihvaćen i nudi potrebnu zaštitu nerođenima.

Tvrde da su pobačaji, iako ilegalni, dostupni i vrlo rijetko dovode do kaznenog progona. Bude li se zakon razmatrao i mijenjao, najavljuju da će se obratiti Ustavnom sudu. AfD se, dapače, zalaže za pooštravanje postojećeg zakona jer smatra da je u zemlji previše obavljenih pobačaja. Smatraju da bi zemlji trebalo manje migranata kad bi natalitet bio veći.

Zakon potrebno modernizirati

U izvješću koje je prošli tjedan iscurilo u medije navodi se da postojeći njemački zakon nije kompatibilan s međunarodnim standardima te da ga je potrebno modernizirati. U njemu je i mišljenje da je zakon neodrživ, s obzirom na to da se ženama koje se odluče na pobačaj prijeti kaznenom prijavom.

“Temeljna nezakonitost pobačaja u ranoj fazi trudnoće nije održiva”, navodi se u izvješću. Stručnjaci smatraju da bi pobačaj nakon 22 tjedna trebao ostati zabranjen jer se smatra da fetus tada može preživjeti izvan maternice. Pred zakonodavcem je odluka o određenim vremenskim okvirima, a struka savjetuje da prate postojeće medicinske i etičke smjernice.

Njemačka vlada nije obavezna prihvatiti mišljenje komisije o ovom pitanju. Rejting krajnje desnog AfD-a, stranke koja se zalaže za pooštravanje postojećeg zakona, raste u anketama posljednjih mjeseci, što aktivisti smatraju alarmantnim.

Uzimaju za primjer SAD i Poljsku

Navode primjer SAD-a i Poljske gdje su prava na pobačaj postala tema koja je izazvala velike podjele, osobito nakon odluke Vrhovnog suda SAD-a 2022. da se ukine sudski presedan koji je jamčio pravo na pobačaj u cijeloj zemlji.

Centar za reproduktivna prava u Europi pozdravio je vijest da su zastupnici u Poljskoj pod novom liberalnom vladom Donalda Tuska poduzeli prvi korak u ublažavanju strogih pravila o pobačaju.

Pobornici promjena u Njemačkoj zadovoljni su inicijativom francuskog predsjednika Emmanuela Macrona da EU zajamči pravo žena na pobačaj u svojoj povelji o temeljnim pravima te odluku da Francuska proglasi pobačaj ustavnim pravom.