Pitanje pobačaja je odjednom u fokusu javnosti; vladajući HDZ se očitavao o svemu i još 4 bitne stvari

Ustavni sud ovoga je tjedna počeo razmatrati zahtjev o pravu na pobačaj

06.10.2016., Zagreb - Clanovi Udruge 40 dana za zivot moli ispred bolnice Sestre milosrdnice za trudnice koje dolaze na pobacaj.
Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Pitanje zabrane abortusa zadnjih je dana ponovno postalo aktualno, naročito nakon što je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović otkrio kako su ustavni suci počeli raditi na 25 godina starom zahtjevu za ocjenu ustavnosti zakona iz 1978. prema kojemu žena ima pravo na pobačaj.

U HDZ-u, stranci koja će sastavljati Vladu smatraju kako pobačaj ne treba zabraniti, no u nekim slučajevima bi ga ograničili. Evo nekoliko najvažanijih stvari o tome.

1. HDZ bi ograničio pobačaj u ‘svrhu odabira spola’

HDZ smatra da pobačaj ne treba zabraniti, no u nekoliko slučaja treba ga se ograničiti. “Pobačaj na zahtjev ne treba zabraniti jer se ova nepoželjna pojava ne može smanjiti zabranom, nego edukacijom.

Zakon o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. potrebno je osuvremeniti i regulirati pravne praznine u vezi s pobačajem koje trenutačno postoje, poput osiguravanja psihološke potpore ženi, zabrane pobačaja u svrhu odabira spola i prava na priziv savjesti”, stoji u službenom odgovoru najveće stranke koji su uputili Večernjem listu.

2. Postoje neke najave referenduma

Gostujući na N1 televiziji, Ivan Zvonimir Čičak iz Hrvatskog helšinskog odbora izjavio je kako smatra da će stranka Željke Markić pokrenuti referendum o abortusu. Smatra i kako bi mogli skupiti puno potpisa za njega.

No, Markić je to odmah demantirala. “Čitala sam to na vašem portalu, što je izjavio gospodin Čičak. Njega morate pitati otkud je dobio te informacije, meni je to prvi glas”, rekla je u razgovoru za N1. Na današnjo press konferenciji HNS-a, govorili su Goran Beus Richembergh i predsjednica Ženske inicijative Sonja König. Također se govorilo o pobačaju. “Žena se predstavlja kao – žena, majka, domaćica. Ne bi nas čudio ni referendum o abortusu”, poručili su HNS-ovci.

3. Ustavni sud nakon 25 godina o abortusu

Ustavni suci ovog su ponedjeljka počeli raditi na zahtjevu za ocjenu ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. godine koji je prije 25 godina podnijela udruga “Hrvatski pokret za život i obitelj”.

Predsjednik suda Miroslav Šeparović naveo je kako će se konzultirati s medicinskim stručnjacima, stručnjacima za obiteljsko pravo, te raznim udrugama koje o tome imaju svoja mišljenja. Vodit će se i međunarodnim dokumentima i praksom europskih sudova. “Danas smo počeli s prvim radnim sastankom na kojem smo imalio jedan radni materijal, predreferat i vodili smo raspravu o tome,” rekao je Šeparović u ponedjeljak.

4. Prgomet kaže da HDZ neće tražiti zabranu

Tema prošlotjedne emisije HRT-a Otvoreno također je bilo pitanje abortusa. U emisiji je gostovao i Drago Prgomet iz HDZ-a koji se smatra jednim od pretendenata na mjesto ministra zdravlja. Rekao je kako je protiv abortusa, ali ne može osuditi ženu koja se na takvo što odlučuje. Kazao je i kako HDZ neće tražiti zabranu abortusa.

Ne smatra da su pobornici zabrane abortusa ti koji žele učiniti zlo ženama, no nema razumijevanja za one koji im to bilo kakvim akcijama ne dozvoljavaju. “Ne smije biti diskriminacija ni žena zbog njihove odluke, ali niti vjernika”, naglasio je Prgomet.

5. Katolički aktivisti pred bolnicama

Tema pobačaja zapravo je ponovno u fokusu javnosti od prošlog tjedna kada su aktivisti incijative “40 dana za život”, koji se bore protiv pobačaja, jednu ženu koja dolazi na pobačaj u Vukovar planirali dočekati ispred bolnice kako bi je odgovorili od pobačaja.

Grupa se do sada okupljala pred bolnicama u mirnim prosvjedima protiv pobačaja uz istaknute poruke i parole, no očito su odlučili ići korak dalje. Nije poznato kako su aktivisti bliski Crkvi dobili informacije da će ta žena dolazi na pobačaj.