Planira li Putin doista bijeg u Venezuelu? Iz dana u dan otkazuje ključne obveze, ponaša se sve čudnije

U Kremlju daju neobična objašnjenja

Russian President Vladimir Putin looks through the porthole while aboard the presidential plane during the approach to the Russian air base in Hmeimim in the northwestern Syrian province of Latakia on December 11, 2017. - Russian news agencies reported that Putin gave an order for partial withdrawal of Russian troops from Syria during a press conference at Hmeimim on December 11. (Photo by Mikhail KLIMENTYEV / POOL / AFP)
FOTO: AFP

U jeku sve većih teškoća ruske vojske na ukrajinskom ratištu, prisutnost ruskog predsjednika Vladimira Putina u javnosti u zadnje je vrijeme sve manja što je ponovno pokrenulo val nagađanja o njegovu zdravlju i općenitom pogledu na situaciju, a nedavno se pojavila i informacija o njegovu navodnom planu bijega u Latinsku Ameriku. Kao još malo ulja na vatru stigla je jučerašnja potvrda iz Kremlja da predsjednik Ruske Federacije nema namjeru sudjelovati na tradicionalnoj hokejaškoj utakmici koja je svake godine oko Nove godine organizirana na Crvenom trgu za njega i njegove prijatelje i tjelohranitelje.

Ranije je već objavljeno da je otkazana i redovita Putinova godišnja konferencija za medije, kao i njegov tradicionalni “razgovor s narodom” tijekom kojega bi običnim, a zapravo pomno odabranim građanima, odgovarao na njihova pitanja. Oba događaja su se emitirala uživo na javnoj televiziji, trajala bi satima i služila su ponajprije u propagandne svrhe, da ga se prikaže kao “svemoćnog oca nacije.”

‘Meni vam je sve ovo sumnjivo’

Još značajnije, čini se da Putin planira preskočiti i svoje godišnje obraćanje o stanju nacije u ruskoj Dumi, javlja The Times. Predsjednik ima ustavnu obvezu jednom godišnje osobno podnijeti izvješće parlamentu, ali vrijeme za ovogodišnje obraćanje curi, a iz Kremlja nikako da objave njegov datum, a odnedavno tvrde da je moguća njegova odgoda za sljedeću godinu. Glasnogovornik Dmitrij Peskov pritom odbija dati objašnjenje odgode.

“Meni vam je sve ovo malo sumnjivo”, komentira ruska politologinja Jekaterina Schulmann. “Svi ovi događaji su nužni za nekakav osjećaj stabilnosti, a ljude je ionako već uhvatio očaj”, dodala je.

Nezamislivo otkazivanje obraćanja

Vjeruje se da su Putinovi savjetnici u strahu od neprikladnih pitanja kakva bi na susretima s novinarima i građanima dobio o ratu u Ukrajini. Ali, njegovo nepojavljivanje pred parlamentom do kraja mjeseca bi bilo znak da ne ide sve kao po traci, ocijenila je Schulmann.

“Štoviše, da se ne pojavi na malim ekranima na Staru godinu, kada je sugrađanima uvijek dosad čestitao Novu godinu, e to bi bilo nezamislivo”, dodaje ova politologinja. Od Putinovih najavljenih aktivnosti u sljedećim danima ističe se samo jedna. Posjet Bjelorusiji na kojem će se susresti samo s Aleksandrom Lukašenkom.

Salijeću ga onkolozi, šepao u Iranu

Putin je u listopadu navršio 70 godina, a prema pisanju oporbene stranice The Project, čija izvješća nije moguće neovisno potvrditi, u protekle četiri godine Putina su u najmanje 35 navrata pregledavali onkolozi. U travnju su javili da o Putinu brine nekoliko liječnika, uključujući i kirurga specijaliziranog za rak štitnjače.

U srpnju je snimljen kako šepa nakon izlaska iz aviona po dolasku u službeni posjet Iranu, pokušavajući se ne oslanjati na desnu nogu. Iako je očekivani životni vijek u Rusiji za muškarce 66 godina, valja napomenuti da on i kao 70-godišnjak, za razliku od ogromne većine običnih Rusa, ima pristup vrhunskoj medicini.

Plan za Putinov spas? Noina arka

Prema tvrdnjama bivšeg Putinova suradnika Abasa Galjamova, koji mu je svojedobno pisao govore, a sada radi kao politički analitičar, vojni neuspjesi u Ukrajini naveli su Kremlj da počne pripremati sigurna utočišta za ruskog predsjednika u slučaju da dođe do potpunog poraza te da posljedično bude prisiljen napustiti državu. On je, pozivajući se na svoj izvor iz Kremlja, ustvrdio da se razmišlja o bijegu u Argentinu ili Venezuelu ako dođe do turbulencija koje bi prijetile Putinovim svrgavanjem.

Spomenuo je i da je navodno kodno ime te potencijalne operacije “Noina arka”. “Njegova svita nije isključila mogućnost gubitka rata i njegova svrgavanja s vlasti pa da će se posljedično trebati organizirati hitnu evakuaciju”, napisao je Galjamov na aplikaciji Telegram.

Direktor naftnog giganta Rosnjefta Igor Sečin navodno je ključni čovjek za eventualni bijeg u Venezuelu, dok zasad nije jasno tko vodi računa o mogućem sklanjanju u Argentinu. Sečin je Putinov blizak suradnik i vrlo dobro povezan s venezuelskim liderom Nicolasom Madurom.

Putevima Mengelea i Pavelića

Vrijedi spomenuti da je niz nacista poput zloglasnog Josefa Mengelea, ali i ustaša, uključujući Antu Pavelića, bježao nakon okončanja Drugog svjetskog rata u Južnu Ameriku da bi se spasili i pobjegli pravdi. Putinov uži krug navodno je prvo razmatrao Kinu kao potencijalno utočište, ali su odustali jer znaju da “Peking prezire gubitnike”, kazao je Galjamov.

Mark Galeotti, britanski stručnjak za Kremlj, ipak je doveo u pitanje vjerodostojnost informacija koje dolaze od Galjamova, koji trenutno živi u Izraelu i upitno je kako bi otamo mogao doći do tako tajnih podataka. “Ali, s druge strane, takve se stvari doista događaju, informacije znaju procuriti”, rekao je u svom podcastu napominjući da bi Galjamov trebao biti oprezan s takvim stvarima jer bi izvore s kojima je u kontaktu mogao dovesti u opasnost.

Pripit pobrkao Donjeck i Krim

U međuvremenu režimski mediji sugeriraju da je Putin previše zauzet ratom da bi imao vremena odgovarati na pitanja novinara i javnosti. Drugi izvori tvrde da je presicu otkazao jer ne može jamčiti da ukrajinske snage prije toga neće pokrenuti još neku protuofenzivu i nanijeti Rusima nove poraze. “Nitko ne može dati to jamstvo”, rekao je jedan neimenovani dužnosnik za The Moscow Times.

Putin je posljednji put u javnosti viđen u četvrtak, kada je govorio isključivo o ekonomskim temama, a prije toga bio je u Kirgistanu, i to prošlog petka. Tada je, naoko pripit, držeći čašu šampanjca u ruci pomiješao Donjeck i Krim. No, prema snimkama na sajtu Kremlja, on je održao i niz drugih sastanaka tijekom tjedna te se telefonski čuo s turskim predsjednikom Erdoganom koji ga je pozvao na trilateralni summit sa sirijskim predsjednikom Asadom. Ipak, kada je riječ o snimkama sastanaka u samom Kremlju, poznato je da se one nerijetko puštaju s velikim zakašnjenjem, odnosno da se čuvaju “kao zaliha” za slučaj da je Putin u stvarnosti negdje odsutan, ali da javnost i dalje ima dojam da je sveprisutan.