Plenković: 'Američka presuda o pobačaju nema nikakvog utjecaja na Hrvatsku. Poštujemo pravo žene na izbor'

'U Hrvatskoj je pravo na prekid trudnoće uređeno zakonom', rekao je premijer na sjednici Vlade

Danas se od 11:25 sati održava sjednica Vlade na kojoj se uvodno obratio premijer Andrej Plenković. Osvrnuo se prvo na porast broja oboljelih od koronavirusa rekavši da su održali sastanak s Capakom, Markotić i Berošem na kojemu mu je rečeno da raste broj zaraza ali ne i broj hospitalizacija i smrtnih slučajeva. Pozvao je na oprez, posebno starije građane.

“Nema zemlje koja poduzima ozbiljnije mjere, svi prate situaciju i drže mjere opreza o kojima smo govorili dvije godine. Mogu se očekivati preporuke HZJZ-a da se krene s novim krugom cjepiva pred jesen kako bi se što više sugrađana zaštitilo”, kazao je.

Potom je prešao na temu turizma rekavši da je ona u punom jeku kao i da smo ostvarili 5,6 milijuna dolazaka i 24 milijuna noćenja od početka godine. “Mi smo po dolascima na 83 posto 2019. i na 94 posto noćenja 2019. Očekujemo nastavak jako dobrih rezultata”, rekao je i zahvalio ministarstvu turizma, HTZ-u i ministrici Brnjac kao i svim djelatnicima u turizmu.

Podsjetio na uvođenje eura

Potom je prešao na niz aktivnosti prošlog tjedna u Bruxellesu rekavši da su one od kapitalnog značaja za Hrvatsku. Podsjetio je na potvrdu da ulazimo u europodručje i da uvodimo euro. Govoreći o uvođenju eura rekao je da će se dvojne cijene isticati od 5. rujna, dok 1. siječnja 2023. uvodimo euro.

Podsjetio je i na prijedlog koji je EU Vijeće uputilo Parlamentu da Hrvatska uđe u šengenski prostor. “Očekujem da ćemo s 1. siječnja ući u Schengen kao i u europodručje”, rekao je. Kazao je i kako je održan sastanak s hrvatskim sportskim savezima te da Vlada rebalansom za saveze odvaja još 60 milijuna kuna i šalje ih savezima preko Ministarstva i Hrvatskog olimpijskog odbora.

‘Zabrane ne dovode do manjeg broja pobačaja’

Premijer se osvrnuo i na američko ukidanju odluke Roe vs. Wade i pravo na pobačaj. “To je kompleksno pravno medicinsko i etičko pitanje oko kojeg je često nemoguće postići konsenzus. Bitno je da sagledamo ovu situaciju koja je postala politička tema i u Hrvatskoj. Mi kao HDZ, stranka desnog centra, demokršćanska stranka, zalažemo se za zaštitu života za koji smatramo da počinje začećem ali isto tako poštujemo pravo žene na izbor i zdravlje”, kazao je.

“Želja nam je da prekidi trudnoće budu izuzetak ali statistika i iskustva drugih zemalja pokazuju da se to ne postiže zabranama. Zabrane ne dovode do manjeg broja pobačaja, ali ga mogu učiniti nesigurnim i opasnim za život i zdravlje žene. Želim naglasiti da ova presuda neće utjecati na Hrvatsku. U Hrvatskoj je pravo na prekid trudnoće uređeno zakonom, a Ustavni sud je ocijenio da je Zakon u skladu s Ustavom, a kako je nedavno rekao predsjednik tog suda zabrana pobačaja bila bi protivna odluci Ustavnog suda kao i referendum kojim bi se uvela ograničenja ili zabranio pristup pravu na prekid trudnoće”, kazao je.

Dodao je da u političkom smislu “nema potrebe za dezinformiranjem ljudi kako bi se skupili politički poeni” i da nema potrebe za uvođenjem odredbi o već postojećem pravu u Ustavu. “Na takve izmjene nećemo pristati”, kazao je, čini se govoreći o najavljenoj inicijativi SDP-a koji želi pravo na pobačaj uvrstiti u Ustav.