Plenković će ipak otići u vojnu bazu NATO-a u Madridu i sastati se s njihovim zapovjednikom

Državni vrh posljednja dva dana proziva NATO i njene članice zbog loše reakcije na dron

23.02.2021.Zadar- Premije Andrej Plenkovic se susreo sa zupanom Bozidarom Longinom i gradonacelnikom Brankom Dukicem, te posjetio ured udruge Liga za borbu protiv raka. Andrej Plenkovic Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

Andrej Plenković u srijedu će u Madridu obići vojnu bazu NATO-a gdje će se sastati tamošnjim zapovjednikom vezano uz nadzor zračnog prometa, rekao je u subotu izvor iz hrvatske vlade za Hinu. Plenković putuje u Madrid na bilateralni susret sa španjolskim premijerom Pedrom Sánchezom koji je u listopadu posjetio Zagreb.

Španjolsku vojnu bazu u mjestu Torrejón de Ardoz, udaljenu 20 kilometara sjeveroistočno od Madrida, koristi NATO savez za kontroliranje neba svojih južnih zemalja članica uključujući Hrvatsku.

‘Očito nije bilo dobre reakcije članica NATO-a’

Tamošnji “Centar za objedinjene zračne operacije” od 2014. godine ima zadatak “vizualno identificirati nepoznate letjetlice”, no u četvrtak navečer nije javio niti reagirao na ulazak bespilotne letjelice u hrvatski zračni prostor.

Bespilotna letjelica sovjetske proizvodnje TU-141 lansirana je iz Ukrajine te je preko zračnog prostora Rumunjske i Mađarske stigla do Zagreba, glavnog grada Hrvatske gdje se srušila.

Plenković je u subotu posjetio mjesto pada letjelice u Zagrebu te rekao kako “očito nije bilo dobre reakcije članica NATO-a”. “To upućuje na potrebu tješnje suradnje unutar samog NATO-a, jer ovo je zračni prostor NATO-a, rumunjski, mađarski i hrvatski i ovakvu situaciju ne možemo niti tolerirati, niti ni se ona trebala dogoditi”, izjavio je.

Milanović: ‘Trebali su odmah reagirati. A ništa’

Dan ranije je hrvatski predsjednik Zoran Milanović rekao da bi zajedničko zapovjedništvo NATO-a u Španjolskoj trebalo imati sve podatke u najkraćem mogućem vremenu i reagirati. “A nije se dogodilo ništa”, istaknuo je.

U NATO-voj bazi u Torrejónu, gdje je zaposleno oko 190 ljudi iz 17 zemalja uključujući Hrvatsku, u subotu ujutro su rekli da “svi skupljaju podatke”. “Onda slijedi čekanje što će analiza pokazati, a to obično traži određeno vrijeme”, rekao je izvor pod uvjetom anonimnosti.