Plenković Grbinu: 'Ispod razine je da mi vi docirate. Toliko ste bezobrazni i niski, jeste li normalni?'

Plenkovića je zasmetalo Grbinova insinuacija da je Vlada naručila priču o pomilovanju Perkovića i Mustača

FOTO: Screenshot YouTube Sabor

Zastupnici su se vratili u saborske klupe nakon kratkog odmora, a novu sjednicu započeli su aktualnim prijepodnevom. Zaiskrilo je između premijera Andreja Plenkovića i članova oporbe. Čelnik SDP-a Peđa Grbin je ustvrdio kako je priča s pomilovanjem Josipa Perkovića i Zdravka Mustača “došla kao naručena”. “Možda i je naručena i sretni ste zbog toga jer se ne morate baviti stvarnim problemima, ali nećemo vam dopustiti da se sakrijete iza naručenih priča”, kazao je Grbin.

Pitao je Plenkovića kada će doći do najavljene rekonstrukcije vlade. “Hoćete li se maknuti ili početi raditi svoj posao”, upitao je Grbin, a Plenković mu je uzvratio: “‘Vidim da su vas stavili na kraj klupe, to govori o snazi SDP-a.” Zatim je optužio Grbina za “muljatora” zbog situacije s naknadom za odvojen život. “Ispod razine mi je da vi nama nešto prigovarate. Vi biste trebali šutjeti još jedno godinu dana da se zaboravi to što ste učinili. Vi hladno, bez da trepnete, ponovno nama docirate”, rekao je Plenković, pa nastavio:

“Toliko ste bezobrazni i niski da nama imputirate tezu da smo mi naručili Mustača i Perkovića. Pa jeste li vi normalni? Kako vas nije sram?” Plenković je poručio kako bi Grbinove kolege trebalo biti sram. “Oni bi se trebali zapitati mogu li oni nešto s takvim čovjekom. To je bit. Pa jel’ vi spavate? Možda je vrijeme za vašu imploziju i da vas vaši kolege rekonstruiraju, a ne nas koji spašavaju građane od krize. Mi radimo svaki dan. Što vi radite s nepripadajućim naknadama za odvojeni život, predlažem da se toga držite u tišini u hodniku da vas nitko ne vidi”, konstatirao je Plenković.

‘Grunf iz Alan Forda bi izgradio više kuća’

Grbin je na to Plenkoviću rekao da postoji razlika između njih, jer on “odgovori na pitanje i izađe pred ljude kad mu ga netko postavi”. “Vi do sebe imate čovjeka koji ne može objasniti porijeklo svoje imovine. Vi izbjegavajući odgovore ne pljujete meni u lice, nego svima onima o čijim bi se interesima trebali brinuti. Poduzetnicima će sada doći četiri puta skuplja struja. Vaše mjere više nisu dovoljne”, kazao je Grbin.

Ranije je zaiskrilo i između premijera i zastupnice platforme Možemo Sandre Benčić. “Možete pjevati još dvije godine, ali izvanrednih izbora neće vidjeti”, odgovorio je Plenković na prozivke Benčić koja je tijekom aktualnog prijepodneva istaknula da Vlada mora otići zbog kaznenih istraga, nepostojanja obnove, stalnih afera. “Sve izazove smo riješili, a što ste vi napravili, što ste napravili za Zagreb u pogledu obnove za osiguravanje sredstava”, upitao ju je premijer.

“Grunf iz Alan Forda izgradio bi više kuća”, uzvratila mu je Benčić naglasivši da su mu odgovori “kreativni”. Dodala je kako mu čestita na još jednoj “antitemi”, misleći na pomilovanje Josipa Perkovića i Zdravka Mustača kojim se, navela je, miče fokus s važnih tema i javnog interesa. “Što mi imamo s Perkovićem i Mustačem, što gledate na nas? Gledajte na ove koji vas podržavaju, gledajte na Pantovčak, tamo je orkestar”, odgovorio joj je Plenković i prozvao ju da izvrće teze.

‘Paladina je doveden da dinamizira obnovu’

Na pitanje Ivane Posavec Krivec iz Kluba Socijaldemokrata zašto je ministar graditeljstva Ivan Paladina, preuzeo potpunu odgovornost ministra iako, kaže Posavec Krivec, oko njega ima više “nepoznanica nego kod diferencijalne jednadžbe” te postoji puno suspektnih pitanja, Plenković je odgovorio: “Doveden je da dinamizira proces obnove, bilo javne infrastrukture, bilo privatnih kuća ili zgrada u Zagrebu ili Banovini. To je njegova zadaća.”,

Plenković je istaknuo da Paladina ima iskustva u domeni graditeljstva, vođenja projekata u privatnom sektoru i realizaciji projekata. “I kada su njega imenovali sad opet nije dobro. Znači, ako stavite nekoga tko je političar i ima legitimitet, koji je dio parlamentarne većine – to ne valja. Ako stavite nekoga iz privatnog sektora koji ni jednu svoju kunu nije do sada zaradio u državnom sektoru i koji je u razgovoru sa mnom kazao da za sve što ima može to argumentirati i opravdati… onda je to to”, kazao je.

Plenković je rekao da je Paladina izložio pet točaka za dinamiziranje procesa obnove te da je Vlada osigurala da se sredstva Europskog fonda solidarnosti mogu trošiti duže od predviđenog roka. “To nam je poticaj da uz te i druge izvore, riješimo pitanje koje nam se nažalost svima dogodila, a čija će sanacija trajati godinama. Od njega imam velika očekivanja, na njemu je da sam tumači sve što se tiče njegove imovine jer to nema veze ni s vama ni sa mnom. Ono što me briga je da rješava i ubrzava proces obnove ili druge teme”, kazao je premijer.

‘Hrvatska ima dostatnu opskrbu energenata’

Ivan Karin iz HDZ-a upitao je ministra zdravstva Vilija Beroša o zdravstvenoj zaštiti onkoloških bolesnika, na što mu je odgovorio kako je usprkos pandemiji osigurana kontinuirana i dostupna zaštita svim hitnim onkološkim i kroničnim bolesnicima. “Učinili smo sve da za vrijeme pandemije svi bolesnici ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu”, istaknuo je.

Nezavisna zastupnica Ružica Vukovac izrazila je zabrinutost prodajom udjela ruske Sberbanke u Fortenova grupi mađarskoj Indotek grupi, na što joj je Plenković poručio da Vlada nije utjecala na tu odluku, ali je smatra dobrom. “Smatramo da je ta odluka Sberbanke da proda 43 posto udjela u Fortenovi u biti za kompaniju jako dobro i blagotvorno, ona je sada neopterećena imidžem ruskog suvlasništva”, kazao je i naglasio kako je Vlada osigurala da ta kompanija preživi, da prežive dobavljači i OPG-ovi, da je u tome uspjela bez troška za državu.

Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić istaknuo je da Hrvatska ima dostatnu opskrbu energenata te da je po tom pitanju u boljoj situaciji od većine članica EU-a, u sva tri ključna energenta. Hrvatska, ustvrdio je, osigurava 80 posto potreba za električnom energijom iz vlastite proizvodnje, kod prirodnog plina dio je iz domaće proizvodnje, dio iz uvoza, no tu imamo alternativni dobavni pravac na LNG terminalu na Krku , a kod nafte terminal na Omišlju kao značajnija točka za uvoz u ovom dijelu Europe.