Plenković: 'Model upravljanja Inom je loš. Tražit ćemo odgovornost svih članova Uprave'

Premijer je istupio o aferi Ina nakon sastanka užeg kabineta Vlade i sastanka parlamentarne većine

U jeku mega afere s pljačkom u Ini, u Banskim dvorima održan je sastanak užeg kabineta Vlade, a potom i sastanak parlamentarne većine. U međuvremenu, završio je i maratonski sastanak Uprave i Nadzornog odbora Ine, nakon kojeg su iz Ine poslali priopćenje. U njemu, među ostalim, navode kako je “Damir Škugor svjesno prekršio interna pravila i procedure jer je ponudio ugovor s fiksnom cijenom direktno, bez prijave na javni natječaj, na period duži od jedne godine”.

Nakon koalicijskog sastanka pred novinare je stao premijer Andrej Plenković. “Razmotrili smo najaktualniju političku temu. Kao i Vlada i parlamentarna većina mi smo zgroženi, šokirani i osuđujemo na svaki način ovakvo udruživanje i to u vremenu krize koja je pogodila cijeli svijet”, kazao je uvodno.

Podsjetio je da je ministar Filipović održao sastanak s dijelom Uprave Ine, kao i da je održan sastanak Uprave i NO-a Ine. “Naša ključna poruka je da su institucije hrvatske države i Vlade bile te koje su otkrile ovaj slučaj zlouporabe, a ne policija niti pravosudna tijela. Otkrio ga je Ured za sprečavanje pranja novca. To je važno da se razumije”, rekao je. “Ovo djelo je otkriveno zahvaljujući službama Vlade. To pokazuje da je naša politička privrženost borbi protiv korupcije izrazito snažna i jaka”, dodao je.

‘Nezadovoljni smo, tražit ćemo odgovornost’

“Mi smo izrazito nezadovoljni da Uprava Ine nije vidjela da se ovo događa. Vi znate da je Hrvatska drugi najveći suvlasnik u Ini, većinski vlasnik je Mol. Cijelu sagu o prvoj privatizaciji Ine, drugoj… znate jako dobro”, nastavio je.

“Ovaj slučaj pokazuje da je model upravljanja Inom loš iz nekoliko razloga”, dodao je. “Prvo, što ta lista ovlasti za dopuštena odobreja na određeni način izbjegava nadležnosti koje bi u nekom drugom trgovačkom društvu imali članovi Uprave tog društva”, rekao je Plenković.

“Neovisno o tome, to ne oslobađa odgovornosti one koji su članovi Uprave da im se u hijerarhiji ispod dogodi ovakav slučaj”, poručio je. “Mi ćemo zatražiti odgovornost svih članova Uprave Ine, i hrvatskih i mađarskih”, dodao je Plenković.

‘Ovo je jedna neugodna situacija’

Najavio je razgovore o promjeni načina upravljanja Inom. “Još jedan element je politički aspekt. Prvo, jasna i čvrsta potpora svih članica parlamentarne većine daljnjim aktivnostima, a to su izazovi energetske i prehrambene krize. Većina je stabilna, Vlada će nastaviti svoje aktivnosti normalno”, kazao je.

“Idućeg tjedna izaći ćemo s paketom mjera koji će pomoći građanima, vrtićima, školama, općinama, županijama… Ministri rade na pripremi tih mjera”, dodao je.

“Ovo je, u političkom smislu, jedna neugodna situacija, ali u kojoj od prvog signala da se događa nešto neobično niti u jednom trenutku institucije države nisu dopustile da se ijedna kuna dovede u pitanje. Sve je bilo pod nadzorom. Već je danas s računa jedne osobe iz ovog slučaja uplaćeno u državni proračun oko 450 milijuna kuna”, kazao je i dodao da “država čuva novac koji je trebao biti otuđen”. Poručio je i da “nema zaštićenih”.

‘Umjesto da čestitaju, oni nastoje profitirati’

“Odgovarati treba cijela Uprava u potpunosti”, poručio je. Dotaknuo se i kritika oporbe. “Drug Grbin iz Kragujevca napada HDZ da je banda, umjesto da on i oporba jasno kažu da se hrvatska vlada bori protiv korupcije, bez obzira o kome se radi i je li netko član stranke pa i HDZ-a”. “Umjesto da čestitaju, oni nastoje politički profitirati jer su u petak navečer nakon zadnje ankete o potporama stranke bili na podu. Sad su dobili adrenalin i sad bi rušili Vladu”, kazao je.

Kazao je da se Nadzorni odbor ne može smijeniti bez MOL-a. “Dominanta odgovornost za ovakav propust leži na Upravi”, ponovio je. Upitan je li opcija razlaz s MOL-om, rekao je: “Da je taj razlaz tako lagan, davno bi se to napravilo, nije to rastava braka”.

Što je s otkupom Ine?

Poručio je ponovno da je “novac u ovom slučaju sačuvan”. Novinari su ga pitali kako je HERA dala dozvolu za prodaju plina firmi s jednim zaposlenim, na što je rekao da su imali sastanak. “To se dogodilo sukladno zakonu. Kad se netko tek prijavljuje, dobije odobrenje, onaj tko to analizira ne vidi što se kasnije zbiva”, rekao je. “Mene je zanimalo je li tu bilo nekakvog pritiska i lobiranja, prema ovome što su rekli, nije”, dodao je.

Na pitanje razmišlja li o otkupi Ine, kazao je da država i Vlada nastoje ostvariti ciljeve temeljem mjerljivih parametara. “Mi nismo kolekcionar koji ima vreće novca. Mi možemo dati ponudu koja se temelji na nekoj profesionalnoj evaluaciji, to smo napravili”, rekao je.

‘Mi ćemo vući poteze’

Upitan je li ovo njegov javni poziv članovima Uprave da daju ostavke, kazao je da “nema ostavki” i da Vlada ima svoje mehanizme. “Mi ćemo vući poteze, a mislim da ni MOL-u nije u interesu da im se ovakva stvar događa”, dodao je. “Rješavat ćemo krizu zakonitim i dugoročno održivim putem. Imali smo već previše pravnih sporova oko Ine koji su loše završavali po Hrvatsku. Moramo vući jako pametne i obazrive poteze u ovoj krizi”, poručio je premijer.

“Moramo se ponašati kao odgovoran vlasnik u ovoj situaciji”, dodao je.

‘Šurjaka znam s fakulteta, nije to tajna’

Zatim se dotaknuo članova HDZ-a umiješanih u aferu, poput Damira Škugora. “To što je netko član stranke, ne znači da ima utjecaja na politiku te stranke. Ovo meni više djeluje kao jasna zlouporaba položaja ljudi na mjestima na kojima su se našli”, rekao je.

“Spominje se svašta, ja zaista svašta čitam. A gospodin Katičić (op.a, tajnik HDZ-a) je bio Šurjakov vjenčani kum, a ja ga znam s prve godine fakulteta. Pa nije to neka tajna, nije Zagreb Peking”, kazao je na pitanje o poznanstvima s akterima afere. “Tko je zagovarao Škugora? Tko ga je tamo u Inu stavio, nemam pojma. Iz ovoga ispada da je tamo 20 godina, pa nismo ga valjda mi stavili. Da je imao velike kvalitete ili da je ne znam tko lobirao za njega, možda bi postao nešto. Ali nije”, rekao je.

O cijenama plina? To pitajte Filipovića

Na pitanje hoće li ispitivati zapovjednu odgovornost članova stranke, rekao je: “Koga? Kojih suradnika? Je li Katičić postavio Škugora u Ini? Nije. Jesam li ja, Filipović, Ćorić? Nije. Zato postoji odgovornost Uprave”, poručio je.

“To ćete pitati Filipovića”, kazao je na pitanje novinara zar se nitko ne pita po kojoj cijeni se prodaje plin. “Ovo su bile cijene plina prije krize, ovih 19 i nešto eura. Cijene plina su onda narasle enormno”, dodao je.

‘Sigurno neću vjerovati Vanđeliću’

Plenković se dotaknuo i zajedničkih fotografija Damira Škugora i njega, rekavši da “takvih fotografija ima puno” i “je li to dokazuje neku bliskost”. Upitan o odgovornosti bivšeg ministra Tomislava Ćorića i o mailu kojeg mu je tada slao Damir Vanđelić, rekao je da to nema nikakve veze s ovim. “Vidjeli ste što je Ćorić rekao. Kome da vjerujemo tu? Sigurno neću vjerovati Vanđeliću, on je šest godina imao 30.000 kuna kao predsjednik NO-a. Pristao je biti kandidat za gradonačelnika i pobjegao, a sada govori da se nije s nečim slagao, a bio je suglasan sa svim odlukama”, rekao je.

Novinari su ga pitali osjeća li on odgovornost što je neke članove predložio u Upravu, rekao je da se osjeća “bijesan”. “Ja sam toliko, da ne kažem čega, pojeo, mahom tuđih. Trpim jer sam naučio da se ovakve stvari događaju a da smo mi tu da čistimo, brinemo, rješavamo”, kazao je.

“Borba protiv korupcije je prioritet ove vlade”, poručio je. Zatim se vratio na Inu, rekavši: “Ovdje nema nikoga koga smo mi stavili na neku poziciju”. Novinari su ga pitali hoće li se ovaj slučaj riješiti u tjedan dana, kazao je: “Kažu nam neki da prebrzo rješavamo probleme”. Poručio je i da je ova stvar – “grozomorna”.

Plenković i Škugor na fotografiji

Podsjetimo, petero osumnjičenih da je preprodajom plina, koji su od Ine kupovali jeftino pa drugim tvrtkama prodavali višestruko skuplje, naftnu kompaniju oštetilo je za više od milijardu kuna, procjenjuju istražitelji. Pri tome su nelegalno, prema USKOK-u, zaradili gotovo 850 milijuna kuna. Direktor u Ini, u subotu uhićeni Damir Škugor, vodi se kao glava ove, kako je mnogi već nazivaju, pljačke stoljeća.

Poznato je kako je Škugor član HDZ-a, što su priznali i iz same stranke, no iz Vlade tvrde da premijer Škugora ne poznaje osobno. Osim toga, Plenković je izjavio i kako je riječ o niskopozicioniranom HDZ-ovcu. Međutim, uskoro se društvenim mrežama počela širiti fotografija na kojoj su njih dvojica veselo pozirali uz stranačku kolegicu. A osim s Plenkovićem, Škugor je nekom veselom prigodom snimljen i sa šefom Sabora Gordanom Jandrokovićem.