Plenković: 'U listopadu umrle 22 osobe mlađe od 50, nitko nije bio cijepljen'; Božinović: 'Razmatramo nove mjere'

Uživo smo pratili sjednicu Vlade, ovo su najvažnije poruke

Danas je u 12.30 sati počela sjednica Vlade na kojoj su prve dvije točke informacije o aktualnom stanju vezanom za potres i stanju vezanom za koronavirus. Uvodno se, kao i na svakoj od sjednica, obratio premijer Andrej Plenković.

Rekao je kako je zabilježen rekordan broj novih slučajeva u jednom danu od početka epidemije. “Zbog možda i manjeg broj testiranih, jer smo imali ponedjeljak i nedjelju kao neradne dane, vidjet ćemo što će se zbivati s brojkama u narednim danima i u kontekstu hladnijeg vremena”, rekao je.

Kazao je kako Stožer prati situaciju i razmatra što se može poduzeti za zaštitu građana pa pozvao sve da se cijepe kako bi se zaštitili. Podsjetio je i na temeljne mjere, masku, distancu, prozračivanje, higijenu ruku i izbjegavanje većih okupljanja.

‘Svih 22 preminulih u listopadu u dobi ispod 50 godina nisu bili cijepljeni’

“Dakle mjesečno izvješće HZJZ-a prikazuje da epidemiološku situaciju u 4. valu određuje najviše broj necijepljenih”, kazao je. Rekao je kako je u listopadu zabilježeno 65.558 novih slučajeva od kojih su 77 posto slučajeva bili ljudi koji nisu bili potpuno cijepljeni”, kazao je.

“U isto vrijeme su na respiratoru stavljene 554 osobe od kojih 427 nije cijepljeno nijednom dozom”, kazao je i dodao da je u navedenom razdoblju od ili s covidom preminulo 578 osoba od kojih 75 posto nije bilo cijepljeno.

“Važno je reći da su cijepljeni koji su preminuli većinom imali komorbiditete i bili starije dobi”, kazao je. “Svih 22 preminulih u listopadu u dobi ispod 50 godina nisu bili cijepljeni”, rekao je pa opet apelirao na sve starije da se cijepe. “Gotovo svaka četvrta osoba starija od 65 godina još nije cijepljena”, kazao je pa ih pozvao da se čim prije cijepe.

Govorio i o klimatskim promjenama i konferenciji u Glasgowu

Premijer je potom počeo govoriti o drugoj važnoj temi, klimatskim promjenama, o kojima je bilo govora i na konferenciji o klimi COP26 u Glasgowu. Ponovio je ciljeve Hrvatske iz svog govora u Glasgowu kada se radi o klimatskim promjenama.

“U Glasgowu smo u dogovoru s ministrom Ćorićem najavili nekoliko važnih ciljeva, da ćemo do 2030. smanjiti emisijee CO2 za 45 posto. Ciljna godina za prestanak korištenja ugljena je 2033. Do 2030. je cilj postići stopu od 39posto obnovljivih izvora energija”, kazao je i rekao kako sve to podrazumijeva ulaganja u inovativne tehnologije.

Osvrnuo se na Milanovićeve tvrdnje: ‘Pozicija ministra je najstabilnija’

Premijer se na kraju uvodnog govora osvrnuo na optužbe na račun ministra obrane Marija Banožića koje dolaze od strane predsjednika Zorana Milanović rekavši kako cijeela ta tema opterećuje prije svega i vojsku i javnost.

“Ponovit ću stav Vlade koja se najčvršće protivi politizaciji vojske. Nastojat ćemo na odgovoran način riješiti ova pitanja i to u utorak u Banskim dvorima. Zatražio sam ministar obrane da prije toga u ponedjeljak održimo pripremni sastanak s kolegijem zapovjednika HV-a kako bih osobno, neposredno od njih čuo, koji su to problemi u Hrvatskoj vojsci, ako i postoje, i kako oni vide da bi Vlada mogla dati dodatni doprinos”, kazao je.

“Što se tiče pozicija članica i članova Vlade one su stabilne, a kako vrijeme odmiče, ministar Banožić najstabilniji”, zaključio je Plenković na tu temu uz poruku kako je to poruka svima koji govore o tome a nisu upućeni.

Beroš: ‘Uzroci naglog rasta broja zaraženih leže u nama samima’

Potpredsjednik Vlade Boris Milošević je iznio podatke o sanaciji posljedica potresa na Baniji, a nakon njega je riječ preuzeo ministar Vili Beroš koji je govorio o stanju s koronavirusom. “Uzroci naglog rasta broja zaraženih leže u nama samima, našem nepoštivanju osnovnih mjera i nedovoljnoj svijesti o koristi cijepljenja”, rekao je i ponovio da je to temeljni uzrok.

“Udio zaraženih među testiranima u zadnja 24 sata je 43,9 posto. Na bolničkom liječenju je 1680 osoba od kojih je 219 na respiratoru”, kazao je pa dodao da smo do sada maksimalni broj hospitaliziranih imali 20. prosinca 2020. godine, 2976 osoba. “U proteklih tjedan dana od ukupnog broja zaraženih 72,8 posto nije bilo cijepljeno. Nije bilo cijepljeno ni 77,2 posto stavljenih na respiratoru”, kazao je. Poručio je kako ohrabruje porast interesa za cijepljenje. Jučer je, kaže, cijepljeno 14.379 osoba, što je najviše ove jeseni.

Beroš: ‘Istupi pojedinaca o urušavanju sustava zdravstva nisu istiniti’

Govoreći o cijepljenju kazao je kako je trećom dozom cijepljeno više od 29.627 osoba, dok je sa 29.306 doza cijepljeno 3 posto djece u dobi od 12 do 14 godina te 18,6 posto mladih od 15 do 19 godina.

Na kraju je kazao kako rezultata bez zajedništva svih nas nema. Nedovoljno pridržavanje mjera kao i necijepljenje stanovništva naveo je kao razloge za porast brojki. “Želim jasno apelirati na medije da istupi pojedinaca o urušavanju sustava zdravstva u ovom trenutku jednostavno nisu istiniti. Da, veliki kapaciteti se preusmjeravaju na liječenje covid 19 pacijenata, što je moglo biti izbjegnuto cijepljenjem, ali svi covid kao i ne-covid hitni pacijenti su zbrinuti bez odgode”, rekao je.

Dodao je da su cijepljenima šanse za zarazu osam do devet puta manje nego necijepljenima, dok je rizik od hospitalizacije 20 puta manji pa pozvao građane da se cijepe i pridržavaju mjera.

Božinović: ‘Stožer razmatra potencijalni novi set mjera’

Sljedeći je govorio Davor Božinović koji je objavio rezultate nadzora i koliko prekršajnih naloga je izdano. “Stožer razmatra potencijalni novi set mjera koje bi se odnosile na stvaranje sigurnijeg okruženja kako bi se ograničila brzina širenja virusa. Interresorni razgovori još traju”, rekao je i dodao da su najučinkovitije temeljne mjere. O zaključcima razgovora će upoznati javnost kada budu doneseni.

Beroš je na Vladi predstavio i Zaključak u vezi s potpisivanjem ugovora o opskrbi Remdesivirom. Rekao je kako je to jedini registrirani lijek za odrasle i adolescente s upalom pluća kojima je potrebna terapija kisikom. “Sukladno trenutnoj situaciji iskazana je potreba za dodatnim dozama lijeka, procijenjena je na 10.000 doza za dva mjeseca za područje Hrvatske, rekao je Beroš.