Plenković nakon izvanrednog samita: ‘Sad je nužno paziti na stabilnost na Kosovu, u Crnoj Gori i BiH’

Kazao je kako bi se već danas mogao održati sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost

FOTO: Screenshot/HRT

Premijer Andrej Plenković dao je izjavu za medije nakon izvanrednog summita EU na temu ruske invazije na Ukrajinu. Kazao je kako su zaključci vrlo brzo doneseni, u svega pola sata, te da je EU njima pokazala svoje jedinstvo.

“Važno je reći kako se drugi paket sankcija proširio na bankarski i financijski sektor, na energetski sektor, prometni sektor, izvozne potpore, uporabu roba dvostruke namjene i na popis osoba kojima će biti ili zabranjeno putovanje ili će im biti zamrznuta imovina. Ovo sigurno nije zadnja poruka koju će EU poslati Rusiji”, rekao je Plenković, te dodao kako će sigurno biti novih paketa među kojima je moguć i SWIFT.

Komentirao je kako jučerašnja agresija predstavlja poništenje svih vrijednosti na kojima počiva međunarodni poredak i kršenje međunarodnog prava. Također je kazao da poruka neutralizacije znači ostaviti Ukrajinu, jednu demokratsku i neovisnu zemlju, bez vojnih snaga. “Poruke Rusije predstavljaju signal da Rusija ne želi širenje NATO-a na zemlje koje su u njenom susjedstvu, oni žele vratiti Europu kakva je bila prije širenja NATO-a”, rekao je.

Slijede energetska i izbjeglička kriza

Upozorio je kako će aktualna situacija dovesti do nekoliko kriza, “one energetske koja donosi rast cijena nafte te do izbjegličke krize”.
“Ovdje postoji presedan u kojem drugi hegemoni mogu napraviti agresiju na drugim dijelovima svijeta i nadati se da neće biti reperkusija za njih, odnosno sankcija”, rekao je Plenković.

Plenković je upozorio da je sada nužno paziti i na stabilnost na Kosovu i na Crnoj Gori i u BiH. Podsjetio je kako se na Kosovu nalazi KFOR, a da će se u BiH pojačati snage koje nadziru to područje. Strahujete li od ponašanja Srbije, pitali su ga novinari. Plenković je odgovorio: “Srbija tu nema puno manevra, sjediti na dvije stolice mogu u mirnodopsko vrijeme. Hrvatska je tu na pravoj strani i solidarizirala se s Ukrajinom i međunarodnom pravu”, kazao je Plenković.

Kazao je kako se čuo s predsjednikom i premijerom Ukrajine koji su jako zabrinuti za stanje, ali i da se stalno čuje s hrvatskom veleposlanicom u Kijevu koja je, prema njegovim riječima “živa i zdrava i komunicira sa svim našim građanima koji žele napustiti Ukrajinu”.

Utjecaj sankcija na RH

Novinari su Plenkovića pitali kako će sankcije koje se odnose na VTB banku i Sberbank utjecati na Fortenovu. “Ne vidim da će ovaj tip sankcija protiv bankarskog sektora imati veći upliv na njih kao vlasnike, a tu je riječ u Fortenovi. Mi smo se konzultirali i ne očekujem da će paket sankcija imati upliv na njihovo poslovanje”, rekao je.

Potom je dodao: “Mi smo napravili temeljitu analizu spram sankcija i mislim da što se naših ekonomskih i drugih sektora tiče neće previše utjecati na nas. Nije Hrvatska meta, meta je netko drugi.”

Govoreći o opskrbi plinom, kazao je kako se rade alternativni pravci opskrbe “je li to iz Azerbejdžana… ili ukapljeni plin koji se dovozi bodovima pa i u naš terminal na Krku…. stvara se alternativna mreža”.

Odnos s Milanovićem

Kazao je kako se čuo s predsjednikom Zoranom Milanovićem i prenio mu je poruke koje odašilje Hrvatska pa i ukazao na spremnost da zemlja pomogne u prihvatu izbjeglica. “Ja sam mu tada kazao da sam spreman i na hitni sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost. Uputio sam mu i formalan prijedlog za to, bilo bi dobro da je održimo prije sastanka NATO-a posebno zato što će i on biti na tom videopozivu sastanka”.

“Nismo baš bili na istom tragu proteklih tjedana, ali ovo priopćenje je jučer nas približilo i na istom je tragu. Ja sam spreman na sastanak istog trena kad sletim, kao i svi članovi Vijeća sigurnosti”, rekao je.