Plenković o zastupnicima koji nisu podržali obuku: 'Ako nisu za Ukrajinu, onda su za onoga tko ju napada'

'Učinili su štetu međunarodnom ugledu Hrvatske, ali Vlada će biti konzistentna...'

FOTO: n1 screenshot

Ministri energetike Europske unije danas su postigli dogovor oko ograničenja cijene plina. Ograničenje će se aktivirati kad cijena dosegne 180 eura po megavatsatu te kad bude 35 eura više od referentne cijene LNG u razdoblju od tri uzastopna dana.

Novost je, između ostalog, komentirao premijer Andrej Plenković, koji je dao izjavu novinarima nakon sastanka u središnjici stranke.

Nema političke odgovornosti

Što se tiče dogovora o gornjoj cijeni plina, rekao je da je to bilo očekivano. “Danas je prema očekivanjima i najavama postignut dogovor o ograničenju. Cijenu treba održati prihvatljivom, a opet zadržati opskrbu, što je važno za situaciju s energentima u Hrvatskoj”, rekao je.

Komentirao je ponovno i glasanje protiv obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj. “Meni je žao što nije bilo dovoljno političke odgovornosti kod 54 zastupnika u Saboru koji su glasali protiv, što je dovoljno nestvarno. Ta stigma će ih pratiti dugo”, rekao je, a komentirao je i one koji su ostali suzdržani.

“To je poraz ne Sabora, nego onih koji nisu iskoristili svoje pravo glasa i time poslali bešćutnu poruku za one koji će sudjelovati u misiji, to su praktički gotovo sve zemlje Europske unije. Mi ćemo nastaviti pomagati Ukrajini, i humanitarno i vojno”, rekao je.

Nisu za Ukrajinu? Onda su za Putina

A objasnio je zašto je došlo, po njemu, do takve odluke. “Postoji jedan zajednički nazivnik, crta. Prvi je to što su tu ljudi koji su potpuno neidentificirani oko procesa učlanjivanja Hrvatske u NATO, u EU, u eurozonu, u šengenski prostor. Oni koji nisu sudjelovali u takvim stvarima mogu se lakonski praviti i govoriti da je Hrvatska nesvrstana”, rekao je. Drugi element je, dodao je, poveznica između svih stranaka koje nisu glasale za Ukrajinu.

“U prvi plan su stavili podršku Putinu. Ako nisu za Ukrajinu, onda su za onoga tko ih napada. A tu je i mržnja protiv HDZ-a i svega što predlaže. I te dvije stvari su njihovo ogledalo, njihova legitimacija, njihovo ime i prezime i njihova enormna politička odgovornost za činjenje neke male reputacijske štete za neku zemlju”, rekao je te ponovio da je predsjednik Milanović unaprijed rekao da je protiv ove misije, kao i stranke oporbe.

“Učinili su štetu međunarodnom ugledu Hrvatske, ali Vlada će biti konzistentna, principijelna i iskazivat će potporu i solidarnost sa zemljom koja je žrtva ruske agresije. Svi oni koji to ne podupiru, očekivat će od Vlade da ponovno intervenira – cijenama plina, paketima prema ribarima, nezaposlenima, i da čini sve kako bi zadržala socijalnu koheziju”, rekao je.

O mišljenju revizije za DP

Na istom tragu komentirao je i vijest o tome da je Državna revizija dala nepovoljno mišljenje nakon pregleda poslovanja Domovinskog pokreta. “Netko tko je u stanju biti protiv vojne misije pomoći Ukrajini i još ima neuredne financije, sigurno vodi lošu politiku i birači to neće honorirati, nego trebaju i kazniti”, rekao je Plenković.

Novinarku je zanimalo je li trebalo prije obećanja pomoći Ukrajini, razgovarati s predsjednikom Milanovićem. “Ako je netko protiv svega što radimo, više puta je to rekao, što smo mi trebali? Pokucati mu i pitati je li za, pa da on kaže da je protiv, pa bismo mi rekli da smo protiv? Mi smo napravili sve kako treba, sve je bilo čisto, tako ćemo nastaviti, a oni neka žive s ovime kako su glasali”, odgovorio je.

Na komentar da je 60 posto Hrvata bilo također protiv obuke Ukrajinaca, odgovorio je kako misli da oni nisu bili dovoljno informirani. “Mislim da stalno svođenje ozbiljnih tema na prepucavanje dva brda banalizira bit ove teme. Ne vodi se politika tako da se podilazi anketama”, kazao je.