Plenković objavio: 'Vlada limitira cijene goriva na mjesec dana'

Premijer je komentirao brojne aktualne teme

FOTO: Screenshot N1

Danas je putem video linka održana Zajednička sjednica Predsjedništva HDZ-a i Predsjedništva HDZ-a BiH, a nakon toga i zajednička sjednica Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a. Nakon sastanaka pred medije je stao premijer Andrej Plenković koji je komentirao aktualne teme. Među njima je skandal s dizajnom za euro, poskupljenje plina, ali i ograničavanje cijena goriva što je najavio ministar Ćorić.

Prvo je govorio o sastanku s HDZ-om BiH i pregovorima o izbornom zakonu. “Donijeli smo četiri zaključka, da dajemo podršku HDZ-u BiH i Hrvatskom narodnom saboru u pregovorima u kojima se uvažavaju presude ESLJP-a da se postigne dogovor o limitiranim izmjenama Ustava kao i izmjeni izbornog zakona”, rekao je.

Dodao je da su zadovoljni jer je Venecijanska komisija podržala prijedloge hrvatske strane. “Poručili smo da je najvažnije zadržati koheziju svih hrvatskih stranaka u BiH što će omogućiti da se pregovori nastave u konstruktivnom duhu do rješenja”, dodao je.

Vlada limitira cijene goriva

Potom je kratko izvijestio da su na HDZ-u razgovarali o događajima koji slijede ovog tjedna, od sjednica Vlada i Sabora, preko nekoliko posjeta i paketa mjera oko porasta cijena energenata. Plenković je ispričao da je održana telefonska sjednica Vlade.

“Na rast cijena derivata smo odlučili donijeti Uredbu za limitiranje cijena Eurosupera koji je na 11,37 i Dizela koji je na 11,29 i koje će takve ostati sljedećih mjesec dana, a donijeli smo i odluku o limitiranju plavoga dizela koji se koristi u poljoprivredi i ribarstvu koji je na šest kuna. Dajemo još jednu poruku, intervencionističku, ali mandat nam je takav”, rekao je. Cijene premium goriva neće biti limitirane.

Na pitanje je li na cijene goriva trebalo reagirati prije i zašto je od zemalja u okruženju gorivo najskuplje u Hrvatskoj, Plenković je prvo podsjetio na limitiranje cijena u listopadu pa dodao da su se sada odlučili na ovaj korak koji je dobar za građane. “Cijene variraju, imaju različiti elementi, cijena nafte u Hrvatskoj je takva, ako ovi koji imaju prostora da spuste cijenu nafte, neka to naprave, ja sam za”, rekao je. Novinari su pitali i zašto su trošarine tako visoke u Hrvatskoj, a on je rekao da misli kako su one na razini kao u drugim zemljama EU.

Komentirao je i skandal oko eura

Novinari su Plenkovića pitali o govoru Dragana Čovića u Parlamentu RS-a koji je tamo političarima poručio da čuvaju RS i da im na tome drugi mogu samo “zavidjeti”. “Ja sam to više puta do sada komentirao, politika Vlade je poštovati BiH, njezin suverenitet i integritet. Daytonski sporazum je nastao kao kraj rata u BiH”, kazao je. Ispričao je kako misli da je ključno da se u pregovore o izbornom zakonu uključi i srpska strana.

Komentirao je i skandal s dizajnom za euro. “Šteta. Mislim da je proces bio jako otvoren i transparentan. Bilo je preko 1200 prijedloga svih koji su htjeli ponuditi dizajn i očito je riječ o ljudima koji nisu vodili računa o tome da je sve provjerljivo. Ne opravdavam nikoga, vidim da je ovaj mladi čovjek povukao svoj prijedlog, ali trebao je nazvati čovjeka čiju je fotografiju vidio, reći da bi iskoristio kao predložak, možda nešto i platio i to bi bilo to”, rekao je.

Kazao je da oko svega što se dogodilo treba pitati Komisiju za novac. “Neugodnost u cijeloj priči. Bitno je da Komisija odabere rješenje i da idemo dalje u procesu”, kazao je.

‘Nitko u svijetu nema lijeka za kretene’

Novinari su ga zamolili da komentira slučaj ubojstva u kafiću u Rijeci. “Ja sam i zadnji put rekao, nema nitko u svijetu lijeka za kretene. To ne postoji. Nažalost je to fenomen u društvu koji se događa ciklički i čine neke zločine koji su ostalima nevjerojatni. Što se tiče zakona, već smo postrožili, ako treba postrožit ćemo i još. Ali, kako ćemo to izbjeći, kako će to zakon promijeniti? To se zbiva negdje drugdje”, rekao je.

Novinari su ga pitali i o covid potvrdama i njihovom trajanju o čemu su danas govorili Capak i Božinović, a on je rekao kako nema što dodati osim onoga što je Božinović već rekao, da se mjere i pravila oko covid potvrda zasad neće mijenjati.

‘Najveći Zekanovićev krimen je: ‘Cijepite se”

Uslijedilo je i pitanje je li Hrvoje Zekanović novi zastupnik većine. “Ako ima netko tko je u Saboru i ima mandat građana i želi podržati većinu, taj čovjek ili stranka to mora reći i točka. Da izbjegnemo tezu o tome kako netko nekoga zove, snubi, vapi. Ovdje je situacija takva da je Zekanovićev najveći krimen: ‘Cijepite se’ zbog čega je morao napustiti stranku. Ako želi podržavati Vladu neka sam to kaže”, rekao je premijer.

Pitanja o cijeni plina su bila sljedeća. Je li ministar Ćorić pogriješio kada je prozivao Zagrebački holding, budući da se pokazalo da je i država nabavljala plin po ne baš povoljnim cijenama. “Što se tiče države to se odvijalo u veljači prošle godine kada nije bilo ni najmanjih naznaka za ovako nešto, a Gradska plinara je donosila odluke ovog ljeta kada se to već moglo vidjeti, da se cijene ne spuštaju. Situacija je sasvim različita, nije bilo ni minimalne greške ministra Ćorića u pogledu stava koji je prozvao Gradsku plinaru”, rekao je Plenković.

‘Mi ćemo svoj posao napraviti’

Novinari su ga pitali i boji li se kao građanin Zagreba porasta cijena. “Ovo što se u Hrvatskoj događa za kućanstva, da imamo zajamčenu cijenu do 1. travnja, je to da imamo spriječen udar na budžete. Mi ćemo izaći s paketom za socijalni dio, HEP će podnijeti dio, mi ćemo svoj posao napraviti”, rekao je.

Novinari su ga zamolili i da komentira izjavu Damira Vanđelića koji je kritizirao odluke raznih Vlada oko Ine. “Ja izbjegavam njega komentirati već jako dugo. Ako netko dobiva 25.000 kuna za članstvo u Nadzornom odboru Ine, to je više nego moja plaća, i sa svime je suglasan štogod se dogodilo. Sad je odjedanput tko kriv? Prvo svoju odgovornost malo propitkivati. Ja sam pokušao sabrati sve te argumente, ali ne vidim ništa konkretno”, rekao je.