Plenković pričao kako nam je pet puta bolje nego u EU pa recitirao svoju omiljenu frazu: 'Netko je ubacio tezu u eter'

Tehnički premijer bio je na konferenciji udruge Prsten

10.04.2024., Zagreb - U Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici odrzan je 6. Prstenov poslovni forum na temu "Migracije – trziste rada – administracija". Uz bojne sudionike na forumu su sudjelovali i premijer Andrej Plenkjovic s ministrima, te predsjednik Sabora Gordan Jandrokovic. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Tehnički premijer Andrej Plenković ustvrdio je da će u Hrvatskoj još nekoliko godina vladati velika potražnja za radnom snagom. U Hrvatskoj paralelno traje obnova nakon potresa 2020., grade se ceste, željeznice, mostovi, za što nemamo dovoljno građevinskih tvrtki i radnika, kazao je u uvodnom govoru poslovnog foruma “Migracije – tržište rada – administracija” koji je u Zagrebu organizirala udruga bosanskohercegovačkih Hrvata “Prsten”.

“I zato ta ogromna potražnja, koja i utječe na naš gospodarski rast i koja će trajati još nekoliko godina”, rekao je Plenković.

Odbacio je tezu da će uskoro za Hrvatsku nestati europskog novca, za koju je rekao da je nedavno “ubačena u eter”. Rekao je i da je Hrvatska u proteklih 11 godina u plusu od 14,5 milijardi eura, u odnosu na ono što je uplatila u europski proračun.

‘Za radnom snagom moramo posegnuti puno šire’

“Hrvatska je u prošloj godini imala rast BDP-a od 2,8 posto, pet puta veći od prosjeka EU”, ustvrdio je. To se osjetilo u turizmu, u uslužnim djelatnostima, u ugostiteljstvu, prometu, svemu što je vezano uz turizam u mjeri u kojoj smo 2023. godine došli po broju dolazaka i noćenja na razinu rekordne 2019., kazao je.

Prihod od turizma narastao je do 80 posto u samo osam godina, što zahtijeva kvalitetnu uslugu i dovoljno radnika za sve dužu turističku sezonu, poručio je još.

“Zato moramo imati dovoljno radne snage. Tu radnu snagu više ne možemo tradicionalno osigurati na našem tržištu rada, primjerice našim prijateljima iz Bosne i Hercegovine ili drugih država jugoistoka Europe, već moramo posegnuti puno šire”.

‘U složenim globalnim odnosima Hrvatska ima zapaženu ulogu’

U javnoj raspravi je zakon o strancima koji će regulirati strukturirati dolazak ljudi s potrebnom kvalifikacijom u Hrvatskoj i popuniti ona radna mjesta za koja kod nas nema više dovoljno ljudi, s obzirom na gospodarski rast i potražnju, poručio je Plenković.

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković rekao je kako konferencija uzima u obzir globalne izazove, kretanja na tržištu rada i brojna druga pitanja za koje vjeruje da će ih hrvatska Vlada uspješno riješiti kao i prethodne. U iznimno složenim globalnim odnosima Hrvatska ima zapaženu ulogu, dodao je.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je, pak, kako će Hrvatska biti otvorena i prosperitetna zemlja, omogućiti sunarodnjacima iz BiH da se uključe u njezin rast i razvoj, ali i pokazati kako se zna nositi s problemom ilegalnih imigracija.

Broj izdanih radnih dozvola veći za 38 posto nego lani

Partneri u EU pozdravljaju način na koji to Hrvatska sustavno čini, a neke zemlje pokušavaju i kopirati naš model, ustvrdio je Božinović. Napomenuo je kako je broj izdanih radnih dozvola (52.000) u odnosu na godinu ranije povećan za 38 posto.

Hrvatska je kroz povijest dala mnoge iseljenike, a sada se u nju doseljavaju, ustvrdio je te dodao da su među najbrojnijima doseljenicima radnici iz BiH. Uoči predstojeće turističke sezone hrvatski sigurnosni sustav poduzima sve da ona protekne u najboljem redu, poručio je.

Ministar rada Marin Piletić istaknuo je kako Vlada ima jednu od temeljnih zadaća osnažiti položaj Hrvata u BiH te da će ovih dana biti dodijeljeni ugovori za koja su osigurana značajna sredstva te da bi Hrvatska bez imigracija bila siromašnija zemlja. Istaknuo je i kako je sada administracija puno jednostavnija i brža što omogućava lakše poslovanje.