Plenković se izruguje oporbi zbog koalicije deset stranaka. A on vodi zemlju s njih pet i još šest nezavisnih zastupnika

Je li 'kobasičasta koalicija' samo u očima promatrača i druge alternativne činjenice

Posljednja provedena anketa pokazuje da bi SDP-ova koalicija HDZ-ovoj mogla, bez Možemo!, doći na samo četiri postotna boda razlike. Nervoza u vlasti je stoga, opravdana. Alternativne činjenice, poput one o 'sigurnoj Hrvatskoj' - nisu

Nije bilo teško predvidjeti, ali je svejedno mučno za pročitati – HDZ će u kampanji za ove izbore tvrditi da su isporučili obećanje iz svog glavnog predizbornog slogana otprije četiri godine.

“Mi smo prije četiri godine rekli sigurna Hrvatska, takva je i bila”, kazao je Andrej Plenković u svom uglavnom ničim, a kamoli ozbiljnim novinarskim pitanjima ometanom monologu u Dnevniku javne televizije.

U “sigurnoj Hrvatskoj” od posljedica Covida-19 koji je Plenković “pobijedio” još u kampanji za prošle parlamentarne izbore, umrlo je (dosad) 18.687 ljudi. Matematički to znači da je Hrvatska bila sigurnija u vrijeme Domovinskog rata 1991.-1995. godine, nego u drugom mandatu Andreja Plenkovića. Koji se sad hvali da je isporučio – “sigurnu Hrvatsku”.

Podsjetimo, ta i takva “sigurna Hrvatska” je po broju umrlih na 100 tisuća stanovnika u svjetskom vrhu, u top 10 država koje su najgore stradale u pandemiji. Na svijetu. U isto vrijeme, što podcrtava potpuni poraz državne javnozdravstvene politike, nalazi se među zemljama EU-a s najnižom stopom cijepljenih.

Nikad nesigurnija Hrvatska

O “sigurnoj Hrvatskoj” u obnovi od potresa ispisane su već tone materijala; a skupila se i koja stotina kilograma u čak četiri ministra koja je na toj funkciji promijenio Andrej Plenković od potresa u Zagrebu do danas. Ispisivat će se još, čini se, i drugih materijala na tu temu, jer se istraga Ureda europske javne tužiteljice oko zloupotrebe sredstava za obnovu od potresa koje je dijelilo Ministarstvo kulture i medija lijepo zahuktala.

A sjeća li se još itko drona teškog šest tona koji je potpuno neometano tresnuo usred glavnog grada “sigurne Hrvatske” i samo pukim poljupcem sreće nije nikog ubio? Je li imao eksploziv ili nije, kao i tko ga je lansirao te kako je moguće uopće da nitko nije reagirao na prelet nepoznate i opasne letjelice – ne znamo ni do danas.

Uglavnom, “sigurna Hrvatska” se, u golemoj konkurenciji praznih predizbornih parola koje su štancale sve moguće političke stranke posljednja tri desetljeća, sasvim sigurno pokazala obećanjem koje je stvarnost najuvjerljivije i najtragičnije demantirala. Činjenica da hrvatski premijer sada opet poseže za tim sloganom, tvrdeći kako je on ostvaren, tako prilično slikovito govori i o Plenkoviću i Hrvatskoj nakon osam godina njegove vlasti.

Kolac, konopac i kobasice

Nakon takve laži sve ostalo je, zapravo, lako. Pa tako i ismijavati “kobasičastu koaliciju” koja se okupila na ljevici i centru kako bi pokušala maksimizirati svoj izborni potencijal i pobijediti na izborima. “Nasuprot nas imamo po treći put neke kobasičaste koalicije sklopljene s kolca i konopca”, kazao je tako premijer, uvjeren da će i po treći put uspjeti osvojiti dovoljno mandata da formira Vladu.

Što, naravno, nije nemoguće. HDZ i Plenković su, unatoč teško objašnjivim političkim potezima posljednjih mjeseci (Turudić, rat s EPPO-om, skretanje udesno) i dalje favoriti za izbornu pobjedu. Samo, okupljanje oko SDP-a ipak mijenja ukupnu sliku.

HDZ-ova prednost znatno manja

Zasad je nemoguće na osnovu anketa preciznije procijeniti koliko bi deset stranaka moglo težiti u odnosu na liste HDZ-a i njihovih partnera. Mnoge od tih stranaka u obje koalicije su preslabe da bi ih se uopće navodilo u rezultatima anketa. Najmanje neprecizne brojke su one iz posljednjeg HRejtinga provedenog sredinom veljače, koje HDZ-u i partnerima daju 27,2, a SDP-u i njegovima 22,8 posto.

Razlika, dakle, nije mala, ali potpuno je jasno da je okupljanje oko SDP-a već razbilo narativ o golemoj prednosti HDZ-a, koji je već godinama uobičajeni zaključak svih anketa koje su se koncentrirale na rejtinge pojedinačnih stranaka. Uz to, podrška HDZ-u je u padu, dok SDP-u raste.

Plenkovićeve alternativne činjenice

No, bez obzira na brojke, jasno je da Plenković ima svako pravo pokušati se predstaviti kao predestinirani pobjednik izbora. Radi se o legitimnoj izbornoj strategiji kojom se želi prije svega posijati malodušnost među simpatizerima opozicije i, po mogućnosti, ostaviti ih kod kuće na dan izbora.

Samo, alternativne činjenice su alternativne i u legitimnim izbornim strategijama. Ovo je popis članova sadašnje vladajuće koalicije, one koju predvodi Andrej Plenković: HDZ, SDSS, HSLS, HNS, HDS (stranka u kojoj je Hrvoje Zekanović), Silvano Hrelja (ex HSU), te pet nezavisnih zastupnika iz redova nacionalnih manjina (Furio Radin, Vladimir Bilek, Robert Jankovics, Veljko Kajtazi i Ermina Lekaj Prljaskaj).

“Kobasičasta koalicija”, ukratko, već je na vlasti u Hrvatskoj.