Plenković: 'Tražio sam da se objavi popis svih tvrtki koje su obnavljale kuće nakon rata'

Traje 37. sjednica Vlade RH

Danas u podne počela je 37. sjednica Vlade RH, na kojoj će središnja tema biti pomoć područjima stradalima u potresu. Najavljeno je da će Vlada donijeti izmjene Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, koji će vjerojatno biti proširen na Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju. Raspravljat će se i o nabavi i korištenju roba strateških robnih zaliha kako bi se pomoglo pri otklanjanju posljedica katastrofe uzrokovane potresom, a bit će riječi i o epidemiji koronavirusa.

Sjednicu je otvorio premijer Andrej Plenković kazavši da će na početku reći nekoliko riječi o posljedicama potresa. “Do sada je od prvog potresa 28. prosinca bilo 849 potresa, 11 iznad četiri stupnja po Richteru, i tri magnitude veće od pet”, kazao je, i zahvalio svim volonterima i pripadnicima službi koji pomažu na Baniji. “Prijavljeno je 41,500 šteta”, rekao je.

Nova radna skupina za revitalizaciju

Napomenuo je da je Vlada intenzivno radila na pripremi zakonskog okvira koji će olakšati pružanje pomoći stradalim krajevima. “Odlučili smo na izmjene i dopune Zakona o obnovi, širimo polje primjene na Sisačko-moslavačku, Karlovačku i Zagrebačku županiju. Još nemamo precizne razmjere šteta, taj podatak bit će poznat kroz neko vrijeme ali bit će vrlo važan za podnošenje zahtjeva za pomoć iz Europskog fonda solidarnosti”, kazao je Plenković.

“Uz prijedlog Zakona, pod točkom tri dnevnog reda oformit ćemo radnu skupinu koja ima zadatak napraviti program revitalizacije. U njoj će biti predstavnici svih resora. Želim doprinos svih saborskih zastupnika iz šeste izborne jedinice, kao i doprinos akademske zajednice. Vlada će napraviti i program mjera nastavno na donošenje Zakona”, obećao je premijer.

Objavit će popis tvrtki koje su provodile obnovu

“Što se tiče pandemije, uspjeli smo mjerama osigurati ohrabrujući trend, najveći dvotjedni pad broja novozaraženih u EU. Povećali smo narudžbe cjepiva, naručili smo 1,9 milijuna Pfizerovog cjepiva i dodatnih milijun doza Moderninog cjepiva. Od AstraZenece naručili smo 2,7 milijuna doza, što znači da možemo očekivati velik broj doza tijekom veljače i ožujka, pa bi trebali moći svu ugroženu populaciju cijepiti do kraja travnja”, rekao je Plenković.

“Postoji interes medija za informacije o projektantima, izvođačima i nadzoru različitih aspekata obnove na području SMŽ. Jučer sam dao nalog Državnom središnjem uredu za obnovu da se taj popis sistematizira i objavi, uz ograde da tek treba utvrditi broj oštećenih zgrada i povezati to s kućama koje su na vrlo različite načine obnavljane nakon Domovinskog rata”, zaključio je premijer svoj uvod u sjednicu. Riječ je nakon njega dobio ministar Tomo Medved.

Mali broj oštećenja na obnovljenim objektima

Ministar branitelja i šef Stožera za obnovu nakon potresa iznio je podatke o broju pripadnika službi koji pomažu na Baniji, kao i detalje o akcijama u kojima su sudjelovali. “Kratki osvrt na stanje vezano za obnovu nakon DR. U SMŽ ukupno je obnovljeno ili izgrađeno 25 tisuća objekata, od čega je 16.200 bilo u prve tri kategorije oštećenja, a 8.800 od četvrte do šeste.

Većina objekata iz ove kategorije građena je postojećim temeljima, sukladno njihovim postojećim gabaritima. Mali broj građen ih je na drugim lokacijama. Utvrđeno je da je od 8.800 izgrađenih kuća od 4. do 6. kategorije oštećeno između jedan i tri posto”, kazao je Medved.

Usvojene izmjene Zakona

Nakon Medveda, ministar prostornoga uređenja Darko Horvat počeo je s predstavljanjem izmjena Zakona o obnovi. Vlada je usvojila predmetne izmjene i dopune.

Nakon Horvata, ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak predstavila je Prijedlog odluke o pokretanju postupka izrade Programa društvene i gospodarske revitalizacije potpomognutih područja Sisačko-moslavačke županije pogođenih potresom. Vlada je prihvatila i tu odluku.

Ministar gospodarstva Tomislav Ćorić predstavio je Prijedlog odluke o nabavi i korištenju roba strateških robnih zaliha u svrhu provedbe mjera otklanjanja posljedica katastrofe uzrokovane potresom. “Na pogođenom području stalno se pojavljuje potreba za novom robom kojom Ministarstvo ne raspolaže”, kazao je Ćorić, koji je usput predstavio i zaključak u vezi provedbe mjera gospodarenja otpadom nakon potresa na području Sisačko-moslavačke županije.