Plenković u BiH, pohvalio se što smo sve financirali u Mostaru: 'Bolnicu, HNK, sveučilište...'

Premijer je u posjetu Bosni i Hercegovini

FOTO: Screenshot N1

Premijer Andrej Plenković u posjetu je BiH, tijekom kojeg će razgovarati s čelnikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, u jeku povećanih napetosti oko tamošnjeg Izbornoga zakona.

“Došli smo kao prijatelji BiH, kao predstavnici Vlade i glavne političke stranke u Hrvatskoj koja vodi brigu o Hrvatima u BiH”, kazao je Plenković na zajedničkoj konferenciji za medije. “Želimo pomoći BiH u njenim reformskim naporima, osobito na njenom putu u Europsku uniju… radili smo na tome da se onih 14 kriterija smanji na manji broj, kako bi lakše ispunila preduvjete”, dodao je.

“U proteklom razdoblju smo nastavili suradnju, Hrvatska je drugi ulagač u BiH… proteklih dana Hrvatska je trenutno reagirala na svaki signal potpore u protupožarnoj zaštiti, slali smo kanadere, to ćemo činiti i dalje”, rekao je Plenković.

‘Želimo što mirnije ozračje’

“Želimo da opće ozračje u BiH uoči izbora bude što mirnije, da bude demokratska debata”, poručio je. Kazao je da su “dosta razotkrivajuće reakcije političkih stranaka, osobito s bošnjačkog dijela, na inicijativu visokog predstavnika za BiH Christiana Schmitta”.

“Mi smatramo da je smjer kojim je on naumio zauzeti dobar i koristan za BiH, i prilično uravnotežen koji vodi računa o svim konstitutivnim narodima”, dodao je Plenković. Istaknuo je da je Hrvatskoj u interesu “stabilna, demokratska i uključiva” BiH. “To radimo kao prijatelj i susjed”, dodao je.

O projektima u BiH

Dotaknuo se i Pelješkog mosta, rekavši da će taj projekt dodatno osnažiti veze Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Zatim je istaknuo projekte koje hrvatska Vlada podupire, uloživši ove godine u njih preko 500 milijuna kuna.

“Financirali smo, financiramo i sufinancirat ćemo bolnicu u Mostaru, jer ona predstavlja život i zdravlje”, kazao je. “Financirat ćemo i HNK u Mostaru jer ono jer simbolizira identitet te Sveučilište u Mostaru jer ono simbolizira znanje i budućnost”, dodao je.

‘Uzeti BiH pod ruku…’

Ovaj susret dolazi u vrijeme velikih napetosti u BiH koje su izazvale bošnjačke stranke, razni uglednici i aktivisti, protiveći se odluci visokog predstavnika Schmidta da nametne izmjene Izbornog zakona kojim bi se spriječila mogućnost preglasavanja Hrvata.

Plenković kaže da je, što se tiče sadržaja Schmidtovih odluka, riječ o “dobrom i konstruktivnom smjeru”. Istaknuo je da je poanta Ustava BiH uključivost, rekavši: “Nije li onda najprirodnije da i Hrvatima bude omogućeno da participiraju u institucijama vlasti. To je minimum minimuma o kojem govori većina ovdašnjih stranaka s hrvatskim predznakom”.

‘Treba smiriti loptu’

“To je kontinuirana pozicija hrvatske vlade i to govorimo vrlo jasno godinama. Treba smiriti loptu i omogućiti da se izbori provedu na najbolji mogući način…”, dodao je. Kazao je da je “EU budućnost BiH” i da Hrvatska “želi uzeti BiH pod ruku i pomoći joj u tom smjeru.”

“Ja sam uvjeren da možemo razumjeti da je ovo minimalni pokušaj ispravljanja grešaka prema hrvatskom narodu u BiH”, kazao je Čović.

Plenković je zatim govorio o ruskoj agresiji na Ukrajinu, rekavši da je Hrvatska to osudila od prvoga dana te zauzimala najispravniji politički stav.

Bošnjaci i Hrvati

Zatim je Čović komentirao odnose Hrvata i Bošnjaka te kritike upućene visokom predstavniku za BiH: “Začuđuje ovaj izljev nezadovoljstva, ja ne znam što je to visoki predstavnik htio nametnuti. Time političko Sarajevo razotkriva neke stvari… mi smo često naglašavali kako se želi napraviti jedan unitarizam da bi se eliminirao najmalobrojniji narod iz Federacije… Nadam se da to neće naštetiti nama u BiH”.

“Moramo poslati poruku da želimo graditi dobre odnose s Bošnjacima, i da je to šansa za BiH”, dodao je Čović. “Želimo vratiti dobre odnose između bošnjačkog i hrvatskog naroda”, dodao je.

Plenković o Milanoviću

“Samo povjerenje je preduvjet kvalitetnog funkcioniranja federacije”, nadovezao se Plenković. Osvrnuo se na izjavu predsjednika Zorana Milanovića da njegov dolazak u BiH ne znači ništa i da je u funkciji PR-a, rekavši: “Ako je ovo PR što su njegovi boravci u BiH? Koja je korist od toga bila?”

“Te njegove floskule su krajnje beskorisne i štetne. Ako je netko u stanju tjednima i mjesecima besprizorno vrijeđati visokog predstavnika za BiH, onda taj ne želi dobro Hrvatima u BiH. Zbrojite dva i dva. Kakav je to PR?”, dodao je. “Samo čini štetu, ništa korisno. Ovo je poruka Hrvatima u BiH”, poručio je.

O liječnicima i kontrolorima leta

Osvrnuo se na svoju nedavnu izjavu o plaćama liječnika i kontrolora leta: “Da smo mi u situaciji da nas netko kritizira da nismo povećali plaće liječnicima, medicinskim sestrama i drugom zdravstvenom osoblju, to nije točno. To je bila poanta. Ja sam više tu mislio na ovu drugu skupinu koja ima 50.000 kuna (kontrolori leta, op.a) , kojima smo isto povećali plaće.”

“Mi smo dali toliko zdravstvu, da mislim da je već ministar Beroš pojasnio što smo sve učinili”, poručio je. “Naravno da bi svi htjeli imati više, dapače”, ustanovio je. “Ima ljudi koji meni kažu možda je vaša je plaća mala, ali šutim o tome”, dodao je premijer.