Plenković upravo predložio Ivana Turudića za novog glavnog državnog odvjetnika

Odluka je, kaže, u Vladinom Povjerenstvu donesena jednoglasno

FOTO: screenshot N1

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici održava se nova sjednica Vlade. Uvodno se obratio premijer Andrej Plenković koji je na početku govorio o Vladinoj uredbi o koeficijentima za državnu i javne službe, ali je u jednom trenutku objavio i da će Vlada za novog glavnog državnog odvjetnika predložiti Ivana Turudića.

Kazao je kako je reforma plaća u proteklih godinu dana imala tri stadija. Prvi je bio, kazao je premijer, predujam povećanja plaće za djelatnike državnih i javnih službi, drugi je bio donošenje novog Zakona o plaćama u državnoj i javnoj službi, dok se treći stadij odnosi na uredbe o koeficijentima za zaposlene u javnim i državnim službama.

Premijer je kazao i da je prosječna plaća u studenom, prema podacima DZS-a, dosegla 1208 eura. To je porast, tvrdi, od 30 eura u odnosu na mjesec ranije. “Od listopada 2016. do studenog prošle godine prosječna neto plaća je porasla za 61 posto. Kumulativno inflacija u tom razdoblju dosegla je 28,6 posto. Zahvaljujući odlukama Vlade i dijalogu sa sindikatima, osnovica za plaće zaposlenih u državnim i javnim službama rasla je za 40 posto”, kazao je premijer.

Reformski dvokorak

Ustvrdio je i da će zbog ove reforme plaće rasti svim kategorijama zaposlenih te da reforma obuhvaća 240 tisuća zaposlenika u Hrvatskoj. Premijer je kazao i da je 1000 eura najniža prosječna plaća za radna mjesta službenika sa srednjom stručnom spremom. Plenković je kazao i da su koeficijenti za zaposlenike u javnim službama povećani za 25 posto prosječno u odnosu na ožujak 2023., odnosno 13,5 posto od prosinca prošle godine kada je krenula prva faza reforme.

Govoreći o zaposlenima u državnim službama, premijer je kazao da su koeficijenti povećani za 35 posto. “To uključuje 18,6 posto povećanje u prosincu 2023. u odnosu na ožujak 2023. i 13,8 posto povećanje u ožujku 2024. u odnosu na prosinac 2023. To je dvokorak u reformama koje smo imali”, kazao je.

Premijer je kazao kako su javni i državni službenici važni za očuvanje učinkovitosti države, socijalne skrbi, obrazovanja, znanosti, kulture. Kazao je kako je nastavnicima bruto plaća bila 1920 eura u prosincu prošle godine, a da će nakon ove reforme ona iznositi 2315 eura.

O posjetu BiH

“Medicinskim sestrama i tehničarima bruto plaća bila je 2101 euro u prosincu 2023., provedbom ove reforme bit će 2235 eura. Liječnicima je mjesečna bruto plaća bila 4282 eura u prosincu 2023., provedbom reforme bit će 4857 eura. Socijalnim radnicima je mjesečna bruto plaća u prosincu 2023. bila 1976 eura, provedbom reforme bit će 2206 eura”, kazao je premijer. Plenković je kazao kako će iduća dva tjedna voditi konzultacije sa sindikatima o uredbama, te da se nada da će uz dogovor korigirati “neki detalj koji nije najbolje definiran”.

Nakon te teme, premijer se osvrnuo na 31. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije Maslenica te kazao kako smatra da su primjereno evocirali uspomene na branitelje. Komentirao je i odlazak u Sarajevo s nizozemskim premijerom Markom Rutteom i predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen gdje se razgovaralo o perspektivi BiH u Europskoj uniji.

“Na moju inicijativu zamolio sam Ruttea, koji predstavlja Nizozemsku koja tradicionalno zastupa najstroža stajališta prema procesu proširenja, da zajedno s predsjednicom Komisije i sa mnom, koncem veljače potaknemo institucije u BiH da poduzmu niz preostalih reformi kako bi preporuka Komisije dobila supstancu”, kazao je premijer dodajući da je Hrvatska “najveći, najglasniji, najargumentiraniji zagovaratelj europskog puta BiH”. Rutte je, inače, tek tehnički premijer na odlasku koji trenutno ganja karijeru u NATO-u.

O ‘situaciji’ s Komšićem

Premijer se osvrnuo i na sastanak na kojem se nije pojavio jer je na njemu sudjelovao Željko Komšić, članom Predsjedništva BiH. “Bila je ta situacija, ali Hrvatska je mojim potezom ponovila svoj kontinuitet politika, a to je da smatramo da u Predsjedništvu BiH trebaju biti birani legitimni predstavnici konstitutivnih naroda, to Komšić nije.

Taj problem koji je prije svega problem za Hrvate u BiH, a dijelom sputava normalnu komunikaciju između dvije države, treba riješiti izbornom reformom, da Hrvati, kao što je to bilo do 2006., u Predsjedništvu imaju člana koji je biran većinskom voljom hrvatskog naroda na području Federacije, a ne voljom birača koji nisu dio hrvatskog naroda. Sve što radimo je ispravno i naše poteze razumiju Hrvati u BiH, brojni drugi akteri, ali i naši međunarodni partneri”, kazao je.

Turudić za novog šefa DORH-a

Premijer je na sjednici Vlade kazao i da će Vlada predložiti Ivana Turudića za šefa DORH-a. “Održali smo sastanak Povjerenstva Vlade za utvrđivanje prijedloga kandidata za glavnog državnog odvjetnika. Održali smo razgovore s Mladenom Dragičevićem, Emilijom Kalabrićem, Ivanom Turudićem i Nikšom Wagnerom. Cijeli proces traje dva mjeseca.

Sukladno zakonskim odredbama najprije je Državnoodvjetničko vijeće (DOV) raspisalo poziv, javila su se ova četiri kandidata koji su ispunili kriterije koje je verificirao DOV. Vlada je nakon toga uputila dokumentaciju s programima i životopisima kandidata Saboru kako bi nadležni Odbor za pravosuđe dao prethodno mišljenje. Održana je rasprava, Sabor je poslao mišljenje na Vladu, a Vlada je nakon odluke o osnivanju Povjerenstva obavila razgovore s kandidatima.

Na temelju programa, razgovora i onoga što smo jučer mogli čuti od kandidata, Povjerenstvo je jednoglasno odlučilo da Vlada predloži Ivana Turudića za kandidata za budućeg glavnog državnog odvjetnika”, kazao je premijer. Prijedlog o Turudiću će, tvrdi, donijeti na zatvorenom dijelu sjednice te ga uputiti u Hrvatski sabor.

‘Odluka je donesena jednoglasno’

“Riječ je o istaknutom hrvatskom sucu s velikim iskustvom u pravosuđu koji je radio na Općinskom i Županijskom sudu u Virovitici, bio je predsjednik Županijskog suda u Zagrebu, trenutno je sudac Visokog kaznenog suda.

Nakon ovih razgovora, jednoglasno svi članovi Povjerenstva su procijenili da je njegov program bio najkvalitetniji i da je imao najuvjerljivije argumente u razgovoru s Povjerenstvom u pogledu funkcioniranja DORH-a”, kazao je premijer.