Plenković: 'Većina građana nije ni svjesna da struju plaćaju 10 puta jeftinije od tržišne cijene'

Pratili smo uživo sjednicu Vlade

FOTO: Screenshot N1

Održana je sjednica Vlade, koja je s početkom kasnila pola sata. Premijer Andrej Plenković uvodno se dotaknuo nekih aktualnih tema. Osvrnuo se na konferenciju hrvatskih diplomata, generalnih konzula i vojnih izaslanika koja se održava u Westinu, a spomenuo je i cijene naftnih derivata.

“Gledat ćemo da ponovno reagiramo da ta cijena bude u prihvatljivim okvirima. Vlada radi na paketu mjera kako bismo ublažili posljedice ove energetske krize”, poručio je. “Većina naših građana nije ni svjesna da struju plaćaju mjesečno više od 10 puta jeftinije od tržišne cijene, prema tome, Vlada će voditi politiku zaštite standarda građana”, dodao je. Kazao je da će Vlada voditi računa o cijelom sektoru te da se paket mjera razrađuje.

O optužnicama iz Srbije

Poručio je da će Vlada “iznaći različite, dobro kalibrirane mjere, koje će na pravedan način omogućiti kućanstvima da namiruju troškove svojih režija”.

Dotaknuo se i optužnice iz Srbije protiv hrvatskih pilota. Ponovio je da će ih zaštititi i da je čitava optužnica politički montirana. “Srbija se treba suočiti sa svojom prošlošću, s učincima velikosrpske agresije Miloševićevog režima. Hrvatska je bila žrtva agresije, a naši piloti bit će pod posebnom skrbi RH. Nismo dobili nikakvu pismenu informaciju”, rekao je. Dodao je da će ministar branitelja Tomo Medved sutra obaviti razgovore s nekadašnjim pilotima.

Sporazum o partnerstvu

Plenković se osvrnuo i na Sporazum o partnerstvu, kazavši da sadrži nacionalne prioritete za financiranje kroz višegodišnji financijski okvir do 2027., i kroz koji je Hrvatskoj na raspolaganju 9 milijardi eura. Europska komisija, naime, u srijedu je odobrila Sporazum o partnerstvu s Hrvatskom, strateški dokument za programiranje ulaganja iz fondova kohezijske politike koji otvara put za povlačenje ukupno 9 milijardi eura sredstava kohezijske politike za razdoblje 2021. – 2027.

Sporazumom su obuhvaćena četiri nacionalna programa: Program za konkurentnost i koheziju (EFRR i Kohezijski fond), Integrirani teritorijalni program (EFRR i FPT), Program za učinkovite ljudske resurse (ESF +) i program za EFPRA, koje tek treba donijeti. Kohezijska sredstva su namijenjena za smanjenje regionalnih gospodarskih razlika, poboljšanje vještina, osposobljavanje i mogućnosti zapošljavanja. Sredstvima EU-a poticat će se i razvoj konkurentnog i inovativnog hrvatskog gospodarstva, usmjerenog na izvoz.

Medved o urušavanju zgrada u Sisku

Potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved osvrnuo se na urušavanje zgrada u Sisku, dvije godine nakon potresa. Kazao je kako slučajevi urušavanja obvezuju na nastavak i dalje intenziviranje aktivnosti uklanjanja objekata opasnih za sigurnost.

Medved je istaknuo da je dosad uklonjeno 650 objekata na području Sisačko-moslavačke županije koju je krajem 2020. pogodio razoran potres. „Ali ovi slučajevi urušavanje objekata nas obvezuju na nastavak i dalje intenziviranje uklanjanja oštećenih objekata, poglavito onih koji prijete sigurnosti”, kazao je.

Procurili detalji Vladinih mjera

Inače, Vladine mjere za ublažavanje cijena energenata, na kojima se, kako tvrdi resorni ministar Davor Filipović, “intenzivno radi”, trebale bi biti gotove sljedeći tjedan, piše jutros Jutarnji list.

Doznaju da će mjere biti usredotočene na zaštitu korisnika u javnom sektoru, a jedan od prijedloga je da škole, bolnice, vrtići i domovi prijeđu u kategoriju kućanstva čime bi plaćali nižu cijenu energenata. Uz to, u Vladinom paketu mjera poduzetnici će dobiti potpore, ali još nije poznato kakve i tko će sve biti obuhvaćen.