Plenkovićev specijalni savjetnik objasnio koliko dobro živimo i poručio da ni oko čega ne trebamo brinuti

Zvonimiru Saviću je sve super

Foto: Screeenshot: N1
FOTO: Screeenshot: N1

Zvonimir Savić, premijerov posebni savjetnik za ekonomiju, za N1 je komentirao pad stope inflacije i mjere Vlade. Savić kaže da trenutno imamo najnižu stopu inflacije od listopada 2021. godine.

“To je trend koji traje 14 mjeseci s kratkotrajnim rastom u kolovozu prošle godine kada je Vlada intervenirala s mjerama. Očekujemo nastavak trenda. Ovo su puno povoljnije stope inflacije, prije godinu dana stopa inflacije je bila 12, 13 posto i to su izuzetno visoke stope inflacije”, rekao je Savić.

Napomenuo je da bi Hrvatska u 2024. godini, prema procjenama Europske komisije, trebala imati stopu inflacije među tri najniže u Europskoj uniji. “U 2025. godini na razini cijele godine očekuje se inflacija od 1,6 posto prema procjenama Europske komisije. To bi bila najniža stopa inflacije u cijeloj Europskoj uniji”, dodao je.

‘Voljeli bi ne nastaviti Vladine mjere’

Uz to, Savić je istaknuo da bi Hrvatska trebala biti među dvije države s najbržom stopom gospodarskog rasta u Europskoj uniji. “Ovakvim stopama gospodarskog rasta, Hrvatska nastavlja s približavanjem prosjeku razvijenosti Europske unije”, rekao je.

Osvrnuo se i na činjenicu da se uskoro bliži kraj Vladinih mjera za ublažavanje inflacije te je odgovorio na pitanje hoće li se biti nastavljene i nakon kraja ožujka “Voljeli bismo da se ovakav trend nastavi, pad cijena i vraćanje na pretkrizne razine, da Vlada ne bude u potrebi donositi mjere, mislimo da će nam to svima koristiti. Došlo je do smirivanja situacije i Hrvatska je u stabilnoj gospodarskoj situaciji, ali ako bude potrebno Vlada je nekoliko puta pokazala da može donijeti mjere”, izjavio je Savić.

‘Ne trebamo se ništa brinuti’

Naglasio je da još trebaju vidjeti kolike će biti cijene energenata krajem ožujka kada isteknu mjere. “Vrijeme će pokazati i mislim da oko toga ne trebamo brinuti”, kazao je.

Savić je odgovorio na pitanje zašto ljudi kada kupuju hranu ne vide trend usporavanja inflacije. “Naravno da kad kupujete određeni proizvod pratite njegovu cijenu i događa se da su neki skuplji ili osjetno skuplji nego što su bili prije godinu dana, Ako pogledate početak 2023. i kraj 2022. s dostupnim podacima, postoji aplikacija koja prati kretanje 2300 proizvoda. Od tih 2300 proizvoda njih 30 posto je pojeftinilo, 30 posto je zadržalo cijenu, a 40 posto proizvoda je zabilježilo rast cijena”, pojasnio je.