Plenkoviću pregovori o Vladi ne idu dobro. I on to ne može sakriti

Plenković je i danas više sličio na nervoznog gubitnika nego na čovjeka koji lakoćom sastavlja novu Vladu

FOTO: Telegram/AFP

Tehnički premijer se i danas obračunavao s onima koji HDZ optužuju za korupciju. One koji su ga optuživali za izdaju je izgleda, tko zna zbog čega, zaboravio

Kakav je to trebao biti spektakularan predizborni show! Koji dan ili, u najgorem slučaju koji tjedan pred izbore, u Hrvatsku bi sletjelo prvih šest Rafalea, a cijeli happening od ovog četvrtka, s moćnim nadzvučnim lovcima, oduševljenim političarima, građanima i ushićenim medijskim naslovnicama bio bi savršena točka na HDZ-ovu predizbornu kampanju.

Da HDZ na Pantovčaku ima svog predsjednika ili predsjednicu, nema nikakve sumnje da bi upravo tako i bilo – izbori bi se održavali prekosutra, dok bi još u ušima birača odzvanjala tutnjava francuskih lovaca, koji su čak i smjer kretanja promijenili da bi se pokazali nad Zagrebom. Samo, na Pantovčaku je još uvijek Zoran Milanović, pa ne samo da izbori nisu bili nedjelju poslije Rafalea, nego nisu uopće bili nedjeljom.

Šest mandata i zdravlje demokracije

Andrej Plenković, čovjek čije su liste osvojile najviše mandata 17. travnja, to mu ne može oprostiti. Nego u svom stilu nevjerojatno lošeg gubitnika (ili samo relativnog pobjednika), uvjerava javnost da bi HDZ sigurno osvojio još šest mandata da su izbori bili nedjeljom. Ajde, šest! Zašto ne šesnaest?

Skandalozno je, dakako, da tehnički predsjednik Vlade žali zbog toga što je izlaznost na izbore bila viša nego da su održani u nedjelju. Unatoč jasnoj osobnoj mržnji između njega i Milanovića, Plenkoviću bi bilo daleko, daleko bolje da pozdravi ideju o izborima usred tjedna i da predloži da to ubuduće postane pravilo – jer je za zdravlje demokracije itekako važno da na izborima glasa što više birača.

Pregovori baš i ne idu dobro

Plenković, međutim, nije takav igrač koji će pregristi osobne ambicije i animozitete u ime višeg cilja (nije, ruku na srce, ni Milanović). To se itekako dalo naučiti u osam godina koje je proveo na čelu hrvatske Vlade.

Niti je osoba koja je u stanju sakriti vlastite emocije, pogotovo u situaciji kad stvari ne idu kako je zamislio. A znakova da pregovori o novoj Vladi ne stoje baš najbolje bilo je na današnjoj Plenkovićevoj tiskovnoj konferenciji pregršt.

Demokratski HDZ i korumpirana oporba

Od samog početka nervozan i nabrijan, tehnički premijer je nastojao posijati sjeme nove kavge s Milanovićem, Grbinom, bilo kim. Koristeći pritom i najnestvarnije argumente poput onog o “korumpiranoj oporbi koja, za razliku od demokratskog HDZ-a koji se bori protiv korupcije, želi zarobiti institucije”. Nije valjda nekom platio za takav PR savjet?

O pregovorima s Domovinskim pokretom nije htio reći ni riječi, što je, realno, ispravan stav dok oni još traju. Ali, osornost i manjak fokusa – čovjek je doslovno tipkao po mobitelu dok je slušao pitanja koja su novinari postavljali (da mu nije “visio” kakav par na kladionici?) – pokazuju da stvari ne idu ni jednostavno, ni glatko. Iako je najveći dio javnosti i dalje uvjeren da će s manjinama i dijelom ili cijelim DP-om HDZ sastaviti novu Vladu.

“Izdajnici” nestali s repertoara

Zanimljivo je, međutim, usporediti sadašnju Plenkovićevu retoriku s onom iz predizborne kampanje. Ovo je, naprimjer, izjavio prije dvadesetak dana: “Banalna je situacija. Oporba je imala osam godina, a nisu smislili ništa osim sintagme – korumpirani, izdajnici… Potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga je rođena 1987., jesmo mi radi toga izdajnici? 2024.? Smiješne i anakrone teze koje bi nas vratile 100 godina unazad”.

Danas je dosta govorio o tome kako ih oporba i dalje, navodno lažno, pokušava optužiti za korupciju. Ali, o izdajnicima, ni “i”. Ništa. Ni o Anji Šimpragi. Ni njenoj stranci, SDSS-u. Ni o vraćanju sto godina unazad. Čudno. Možda je tehnički premijer, jednostavno, zaboravio na optužbe o izdaji? Nije lako, čovjek ima puno posla…