Pluton je udaljen 4,8 milijarde km od Zemlje, a uskoro stižemo do njega (i prvi ćemo put doznati kako izgleda)

Letjelica Novi horizonti pokraj Plutona će proći 14. srpnja ove godine

Ilustracija
FOTO: NASA/Johns Hopkins University

Letjelica Novi horizonti je lansirana 2006. godine, a za manje od mjesec dana će proći pokraj Plutona i prvi put ćemo imati konkretne podatke o tome kako zapravo izgleda taj (bivši) planet.

Novi horizonti trenutno leti brzinom od gotovo 60.000 kilometara na sat, a pokraj Plutona će proći 14. srpnja. U tom trenutku, Pluton bi od Zemlje trebao biti udaljen oko 4,8 milijardi kilometara.

U povodu tog velikog događaja, National space society je priredio kratki video u kojem se pokazuju prijašnja otkrića i najavljuje skorašnje dobivanje podataka o Plutonu.

Video pokazuje sonde koje su posjetile neke od planeta Sunčeva sustava poput Marinera 2 koji je posjetio Veneru 1962. godine i Pioneera 11 koji je prošao pored Saturna 1979. godine. Naravno, vidljivi su i kadrovi koji pokazuju nečije mišljenje o tome kako bi Pluton mogao izgledati, ali dok letjelica Novi horizonti ne prođe pored Plutona, nećemo biti sigurni.

Čak i sada, Novi horizonti daje velika otkrića. Prijašnje najbolje fotografije Plutona su izgledale ovako.

Pluton vidljiv pomoću Hubble teleskopa
Pluton vidljiv pomoću Hubble teleskopa NASA

Novi horizonti, s druge strane, samim približavanjem Plutonu može napraviti mnogo bolje fotografije. Primjeri slijedeći niz fotografija je napravljen s udaljenosti nešto većoj od 100 milijuna kilometara i pokazuje rotiranje Plutona i njegovog najvećeg mjeseca Harona oko zajedničkog središta mase koje se zove baricentar.

Inače, udaljenost Plutona od Zemlje ovisi o njegovom položaju u odnosu na Zemlju u Sunčavom sustavu, s obzirom da oboje putuju eliptičnim putanjama. Najbliže mogu doći jedno od drugoga na oko 4,2 milijarde kilometara, a najudaljeniji su kad su na suprotnim stranama u odnosu na Sunce, tada udaljenost iznosi 7,5 milijardi kilometara.

Rotacija Plutona i Harona oko baricentra
Rotacija Plutona i Harona oko baricentra NASA/New horizons