Pobuna u Bolu zbog novog zakona kojim će Zlatni rat biti oduzet općini

Prema Zakonu o pomorskom dobru, upravljanje plažom bi od preuzela županijska javna ustanova 'More i krš'

29.08.2021., Bol - Panoramske fotografije Zlatnog Rata. Kraj kolovoza na jednoj od najpoznatijih jadranskih plaza - Zlatni rat. Photo: Zvonimir Barisin/PIXSELL
FOTO: Zvonimir Barisin/PIXSELL

U posljednju verziju Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, o čijem će usvajanju Sabor odlučivati ovog petka, u posljednji trenutak ugrađena je odredba prema kojoj bi upravljanje plažom Zlatni rat na Braču – od Općine preuzela Splitsko-dalmatinska županija, odnosno njena Javna ustanova ‘More i krš’.

Očekivano, stanovnici Bola, u kojem je smještena svjetski poznata plaža, ogorčeni su zbog takve ideje.

“Zlatni rat je apsolutno uvijek bio zlatna koka. Mi imamo dvadesetak subjekata na plaži, pedaline, gliseri, banane. Slije se dovoljno novaca da možemo normalno funkcionirati”, rekao je Dinko Karninčić, voditelj plaže Zlatni rat, za Dnevnik Nove TV.

‘Pokušavaju otet’ dite materi’

“Ponovno nam se događa situacija da se pokušava otet’ ‘dite materi’, odnosno nadležnost nad upravljanjem prenijeti na neke koji tu ne žive”, smatra Ante Trutanić, direktor Turističke zajednice Bol.

Ako zakon prođe u Saboru, plažom bi upravljala i sve prihode uzimala županijska Javna ustanova.

“Zlatni rat je zaštićeni krajobraz. Najznačajniji prihodi od koncesija je velik postotak. Riječ je o milijunima kuna koje su se uprihodile”, kazala je načelnica Općine Bol Katarina Marčić. Ona je i ranije izjavila da je ovdje riječ o “podmukloj podvali u zadnji čas”.

Županijska ustanova: ‘Želimo zaštititi prirodu’

Iz županijske ustanove More i Krš poručuju da žele veće sudjelovanje onih koji brinu o zaštiti prirode. Prema njima, prihode od dozvola i koncesija trebalo bi “barem dijelom uložiti u aktivnosti upravljanja Zlatnim ratom koje podrazumijevaju očuvanje njegovih prirodnih vrijednosti, što se u prvom redu odnosi na žalo Zlatnog rata”, reklo su za Dnevnik Nove TV.

“Nadalje, potrebno je provesti radnje usmjerene na očuvanje posidonije (morske trave, op.a) koja također uvelike sprječava eroziju plaže”, dodaju.

I Općine, pak, kažu da pozdravljaju zaštitu prirode, ali ne žele potpuno prebacivanje prihoda na županijsku ustanovu.

Borba za Zlatni rat

Prema posljednjoj verziji Zakona, mogućnost upravljanja zaštićenim plažama na svom području izgubit će još neke općine i gradovi. Samo u Splitsko-dalmatinskoj županiji postoje deseci lokacija koje spadaju u jednu od devet različitih kategorija zaštićenih područja.

Međutim, Zlatni rat na Braču i ranije se našao u fokusu javnosti zbog borbe oko koncesija, koja je naposljetku presudila nekadašnjem splitsko-dalmatinskom županu Zlatku Ževrnji.