Ofenziva na Gazu već je počela. Umjesto samoubilačkog juriša, IDF lomi Hamas taktikom rezanja salame

Izrael radi na svim mogućim opcijama oslobađanja talaca

FOTO: AFP

Intenzivne ulične borbe podrazumijevaju civilna stradanja. Prilikom devetomjesečnih borbi za oslobođenje Mosula, u sukobu Iračkih oružanih snaga protiv vojske Islamske države, procijenjen je gubitak od oko 11.000 civila. U tom smislu vlada Izraela bit će pod stalnim pritiskom međunarodne javnosti.

Jučerašnji upad oklopno – mehanizirane taktičke skupine Izraelskih obrambenih snaga (IDF), može se smatrati početkom kopnene invazije na Pojas Gaze. Pod okriljem mraka, koristeći opremu i uređaje za noćno gledanje, namjenski organizirane snage sastavljanje od tenkova Merkava “Barak”, oklopnih vozila pješadije Namer, oklopljenih buldožera i inženjerijskog gusjeničara Nemmera Merkava ARV, upale su na sjever Gaze. Sudjelovanje zrakoplovstva osiguralo je neposrednu vatrenu podršku kopnenim snagama u realnom vremenu.

Prema dostupnim snimkama cilj upada preko crte razdvajanja bilo je uništenje obrambenih fortifikacijskih instalacija, prvenstveno protutenkovskih prepreka i položaja, čišćenje prolaza od minsko-eksplozivnih sredstava, uništenje osmatračkih, zapovjednih i vatrenih položaja Hamasa u zahvatu linije razdvajanja. Po ciljevima Hamasa djelovalo se s distance, uz neposrednu vatrenu podršku tenkova. Posredna artiljerijska potpora nije zamijećena.

Nakon obavljenog posla izraelske snage vratile su se na početne položaje. Prema neprovjerenim informacijama, u ovoj operaciji IDF je izgubio jednog vojnika. Gubici na strani Hamasa nisu poznati. Međutim, nesumnjivo je ostvaren značajan učinak po Hamasovoj infrastrukturi. Mogućnost obnove uništene obrambene infrastrukture Hamsa je minimalna. Cijelo područje je pod stalnim nadzorom izraelskih snaga. Svaki pokušaj radova mogao bi se spriječiti artiljerijskom vatrom.

Može se naslutiti način djelovanja IDF-a

Operacija je izvedena u zahvatu tenkoprohodnog zemljišta gdje do izražaja može doći izraelska nadmoć u vatri, oklopu i manevru. Prema dostupnim informacijama nije bilo okršaja unutar urbanog područja. Samim tim znatno je smanjena opasnost po ofenzivne snage IDF-a. Također, smanjen je rizik od neželjenih civilnih žrtava.

Paralelno, s kopnenom operacijom nastavlja se masovna zračna kampanja Izraelskog ratnog zrakoplovstva po cijelom prostoru Pojasa Gaze. Prioriteti ostaju nepromijenjeni. Lansirni položaji raketa kojima se napada Izrael, zapovjednici vojnog krila Hamasa te infrastruktura koje se koristi za potrebe oružanih i terorističkih operacija protiv Izraela.

Izraelska ratna mornarica blokira izlaz i ulaz na obalu Pojasa Gaze. Koliko je u tome uspješna, trenutno je nezahvalno prosuđivati. Prema izraelskim izvorima nedavno su spriječili upad 12 Hamasovih pomorskih komandosa s mora na obalu južnog Izraela. Iz prvih operacija može se naslutiti budući način djelovanja IDF.

Izrael ima preko 300 borbenih aviona

Prvo, zračna kampanja odvijat će se neovisno od kopnenih operacija. U tom smislu Izrael na raspolaganju ima preko 300 borbenih zrakoplova. Od ubojnog tereta, koriste se pametne bombe i rakete svih raspoloživih načina navođenja.

Laserski, satelitski, televizijski, termovizijski, inercijalni i komandni način vođenja zrakoplovnih ubojnih sredstava omogućava kontinuitet vatrenog djelovanja bez obzira na vremenske prilike, doba dana i taktičke mjere maskiranja. Ipak, djelovanjem iz zraka može se degradirati, ali ne i uništiti podzemna infrastruktura kojom se koristi Hamas.

Hamas ima sustave pod zemljom

Ubojna skladišta, improvizirane manufakture za proizvodnju naoružanja, zapovjedna mjesta, sustav komunikacija kao i tuneli za manevre snaga nalaze se ispod zemlje, na dubinama i većim od 30 metara. Od poznatih avio bombi koje se nalaze u arsenalu Izraelskog ratnog zrakoplovstva, samo GBU-28 ima mogućnost razaranja na tim dubinama. Laserski navođena bomba GBU-28, ukupne mase 2268 kilograma, namijenjena je za razaranje bunkera.

Košuljica bombe inicijalno je napravljena od rashodovanih cijevi haubice kalibra od 203 milimetra. Bomba je punjena s oko 300 kilograma eksploziva. Kombinacijom kinetičke energije, kojom prodire kroz objekte i zakašnjelom detonacijom eksplozivnog punjenja ova bomba razara utvrđene objekte. Na poligonskim ispitivanjima ostvarena je penetracija kroz sloj od 6,7 metara homogenog betona i 50 metara zemljane podloge. Bombe na cilj isporučuju višenamjenski lovci F-15C, koji se nalaze u naoružanju židovske države.

Prema nepotvrđenim izvorima bombe GBU-28 koristilo je Izraelsko ratno zrakoplovstvo u napadima na Pojas Gaze 2008 i 2009. godine. Ipak, samo slučajni pogoci mogu naštetiti mreži Hamasovih tunela, koja se proteže po nepravilnoj shemi, duboko ispod površine zemlje. Iz tih razloga, zrakoplovstvo je više fokusirano na urušavanje ulaza u tunele, a uništenje mreže, od gotovo 400 kilometara podzemnih tunela, bit će zadatak kopnene vojske i njenih inženjeraca. Trenutno, jedino kopnena invazija može smanjiti postojeće sigurnosne rizike za Izrael.

Borbeno vozilo s ugrađenim toaletom

Prema prvoj većoj kopnenoj operaciji IDF će očigledno nastojati osigurati maksimalnu zaštitu svojih vojnika. Izraelske obrambene snage su organizirane, opremljene i obučene s isključivo jednim ciljem, a to je zaštita države Izrael. Sva borbena tehnika dizajnirana je za borbu u pustinjskim uvjetima i urbanom okruženju. Kako nema potrebe za premještanjem snaga izvan bojišta Bliskog istoka, izraelski oklopnjaci mogli su žrtvovati mobilnost na račun zaštite posade i vojnika.

Procijenjena masa zadnje verzija tenka Merkava 4 “Barak”, s dodatnom aktivnom protuoklopnom zaštitom i rešetkom protiv dronova, doseže do 75 tona. To je trenutno najteži operativni tenk na svijetu. Namer, vozilo borbene pješadije, koje prevozi 3 člana posade i devet vojnika, ima masu od gotovo 65 tona. Zbog toga nema premca u zaštiti posade i vojnika.

Namer je jedino borbeno sredstvo takvog tipa koje ima ugrađen toalet. Vojnici mogu provesti sate unutar klimatiziranog vozila, bez potrebe izlaska van i izlaganja pogibelji neprijateljskih snajperista. Postojeća pasivna i aktivna zaštita, i najnovije generacije izraelskih oklopnjaka, predstavljaju sigurnu branu za većinu protuoklopnih sredstva koja se nalaze u naoružanju Hamasa.

Postupan razvoj izraelske kopnene invazije

Izraelska kopnena invazije bit će nesumnjivo determinirana zahtjevom za minimalnim civilnim žrtvama. Djelovanje oklopno mehaniziranih snaga izvan naseljenih mjesta može zadovoljiti takav zahtjev. Međutim, intenzivne ulične borbe podrazumijevaju civilna stradanja. Prilikom devetomjesečnih borbi za oslobođenje Mosula, u sukobu Iračkih oružanih snaga protiv vojske Islamske države, procijenjen je gubitak od oko 11.000 civila. U tom smislu vlada Izraela bit će pod stalnim pritiskom međunarodne javnosti.

Iz gore navedenih razloga, za očekivati je postupan razvoj izraelske kopnene invazije na Pojas Gaze. Vjerojatno će se u više pojedinačnih, manjih upada stvoriti povoljni uvjeti za primjenu i napredovanje oklopno mehaniziranih snaga i to izvan gusto naseljenih područja. Očekivani korak je odsijecanje grada Gaze i sjevernog dijela Pojasa od ostatka teritorija na kojem žive Palestinci. Hamas vjerojatno ima velike količine pohranjenog vojnog materijala. Ipak, bez snabdijevanja izvan Pojasa, Hamasovi materijalni, a ni ljudski resursi za vođenje rata, ne mogu se obnavljati.

U tom smislu, otpočinjanje čišćenja grada Gaze i uništenje Hamasovih resursa u samom gradu upotrebom izraelskih kopnenih snaga, može se očekivati tek nakon izolacije tog dijela bojišta. Ta bi linija mogla ići, otprilike, paralelno sa suhim koritom rijeke Gaza. Uz sve regularne vojne operacije, Izrael intenzivno radi na svim mogućim opcijama oslobađanja preko 200 talaca koje u zarobljeništvu drži Hamas. Ipak, imajući u vidu kompleksnost političke, vojne i humanitarne situacije na Bliskom istoku, sve su varijante otvorene!