Priča o 500 kilometara dugačkim tunelima je prenapuhana. Hamas mora izaći da se bori, a tu su inferiorni u svemu

Njihova taktika "udari i nestani" može ometati, ali ne i zaustaviti borbeni stroj IDF-a

FOTO: AFP

U ovom potpuno asimetričnom sukobu Hamas nema šanse za pobjedu na bojnom polju. Međutim, kao i svaka teroristička organizacija, računa na civilne žrtve kao posredno sredstvo pritiska na međunarodnu zajednicu, a samim time i Izrael. U tom je smislu Hamasova ideologija dokazano beskrupulozna.

Izraelske obrambene snage (IDF) uskoro bi mogle preuzeti potpunu kontrolu nad bolnicom Al Shifa, najvećom zdravstvenom ustanovom u Gazi. Po izraelskim obavještajnim izvorima, u krugu i u neposrednoj blizini bolničkog kompleksa nalaze se značajni podzemni objekti Hamasa. Isti izvor tvrdi da je duboko ispod zemlje ukopano operativno zapovjedništvo Hamasa, pogoni za proizvodnju raketa i eksploziva te skladišta streljiva i goriva ove palestinske terorističke organizacije.

Bolnica, u kojoj je prije rata bilo 1500 kreveta i u kojoj je radilo 4000 ljudi, sad se nalazi na prvoj crti oružanog sukoba. U kompleks bolnice navodno je stiglo još 10.000 izbjeglica. Zauzimanje ili neutralizacija najznačajnijih Hamasovih podzemnih objekata u području bolnice Al Shifa jedno je od težišnih vojnih ciljeva izraelske kopnene ofenzive. Posljednje informacije govore o skupini od 40 tenkova i oklopnih transportera u blizini bolnice.

Izraelske snage prema tom dijelu grada Gaze napreduju iz dva smjera, oba su uz obalu. Glavni polazi od sjeveroistoka, a drugi ide s jugozapada. Prodorom uz more kolone IDF-a imaju jedno krilo osigurano od napada Hamasovih borbenih skupina. Uz pomoć moćnih oklopljenih buldožera Caterpillar D9, IDF sistematski čisti prilazne komunikacije kojima nastupa glavnina snaga. Pojas proboja sa sjeveroistoka očišćen je u dubini od 8 i širini 1,5 kilometara. Na pravcima napada inženjerci rade zemljane fortifikacije sa zaštitnim nasipima.

Kontrola prilaza s mora

Taj uređeni pojas služi kao operativna osnovica za upade u urbane dijelove u kojima se pretpostavlja postojanje infrastrukture Hamasa. Posljednje snimke pokazuju tenkove Merkava oko dječje specijalizirane bolnice Ranteesi u sjeveroistočnom dijelu Gaze. Procjenjuje se da je Izrael za upad u Pojas Gaze angažirao oko osam brigada.

Načelni izraelski plan djelovanja ostaje nepromijenjen. Grad Gaza odsječen je od ostatka Pojasa još na samom početku kopnene invazije. Glavne prometnice Salah Al Deen, Al Karmela i Al Rashid pod punim su nadzorom snaga IDF-a. Izraelska mornarica kontrolira prilaze s mora. U takvim uvjetima Hamas nema šanse dobiti pomoć u ljudstvu, naoružanju i streljivu izvan okruženja. Hamasu je nametnuta nepovoljna borba u okruženju.

Izuzetno veliki gubici Izraela

Iako napreduju postupno i polako, uz opsežno inženjerijsko osiguranje, najmanje 361 pripadnik IDF-a poginuo je probijajući se prema središtu Gaze. To su izuzetno veliki gubici za Izrael. Tijekom operacije “Mir za Galileju” 1982. godine, kad je IDF upao u Libanon radi istjerivanja pripadnika Palestinske oslobodilačke organizacije, poginulo je 654 Izraelaca za više od tri godine sukoba.

Al Qassam, borbeno krilo Hamasa, deklarirao je uništenje triju oklopnih vozila Namer, jednog tenka Merkava i jednog buldožera Caterpillar D9. Osim buldožera, koji je vjerojatno ostao napušten zbog kvara, nema pouzdanih potvrda o uništenju izraelskih oklopnjaka. Naime, Hamas deklarira uništenje kad ručnim bacačem raketa pogodi oklopno vozilo Namer. Međutim, vidi se samo eksplozija, koja može biti posljedica aktiviranja reaktivnog oklopa ili automatska reakcija aktivnog sustava obrane Trophy.

500 kilometara tunela

Pored ručnih bacača, Hamas obilno koristi i protuoklopne eksplozivno oblikovane projektile (EFP), nabavljene iz Irana. EFP je vrlo pogodan za postavljanje zamki, a može se izrađivati i u kućnoj radinosti.

Koliki su gubici Hamasa? Procjena je vrlo nezahvalna. Većina Hamasovih boraca ne nosi uniforme niti vojne insignije. Kad odbace kalašnjikov i borbeni prsluk, vrlo se lako stope s civilima. Stoga nije lako razaznati radi li se o poginulom civilu ili donedavno naoružanom teroristu. U svakom slučaju, potvrđeni gubici Hamasa nisu veliki – kreću se od 60 do 200 naoružanih boraca. Međutim, nitko ne može znati koliko je militanata stradalo pod ruševinama zgrada ili pak ostalo zatrpano u urušenim tunelima. Ipak, IDF je uspio uništiti poprilične zalihe kritičnog ratnog materijala jer Hamas nema mogućnosti dopune.

Priča o 500 kilometara dugačkim tunelima i njihovom značaju malo je prenapuhana. Tuneli pružaju zaštitu za ljude i sredstva te omogućuju prikrivenu mobilnost. Ipak, iz tunela se ne može voditi rat. Da bi se suprotstavili IDF-u borci Hamasa moraju izaći na površinu. Osim faktora iznenađenja, inferiorni su u svakom pogledu u odnosu na IDF. Kapaciteti tunela omogućavaju kretanje manjih skupina boraca Hamasa. Njihova taktika “udari i nestani” može ometati, ali ne i zaustaviti borbeni stroj IDF-a. Izraelci uništavaju tunele kako dolaze do pojedinih otvora. Međutim, njihov cilj su bunkeri i lokacije na kojima su zapovjedni kadar te skladišta goriva i streljiva.

Kaos rata

Eliminacijom Hamasovih zapovjednih mjesta smanjuje se mogućnost organiziranog i koordiniranog otpora, dok se uništenjem logističkih zaliha nepovratno degradira borbena sposobnost. Po tvrdnjama IDF-a većina takvih objekata nalazi se u blizini bolnica i džamija. Zasad nema potvrda za te tvrdnje, prikazane su samo studijske animacije.

Po Hamasovu ministarstvu zdravlja dosad je ubijeno više do 11.000 civila. Iako su brojke o poginulima sigurno pretjerane, humanitarna situacija je katastrofalna u cijelom Pojasu Gaze, a ne samo u dijelu u kojem se odvijaju kopnene operacije. Cijeli Pojas nalazi se pod udarom izraelskog ratnog zrakoplovstva. Hrane, vode i lijekova nedostaje kako sjeverno, tako i južno od suhog korita rijeke Gaza. Računa se da je u sjevernom dijelu Pojasa ostalo još oko 300.000 civila.

Za povremenih prekida vatrenog djelovanja otvaraju se humanitarni koridori na nekoliko sati. Međutim, u kaosu rata preostala sirotinja bezglavo bježi na jug, ali i na sjever. U takvim situacijama uvijek stradaju najnemoćniji.

Beskrupulozna ideologija

Izrael je pod velikim pritiskom međunarodne zajednice za uspostavu primirja, no premijer Benjamin Netanyahu ne želi ni čuti za to dok se ne oslobode taoci. Upravo o toj se temi vode pregovori u Dohi. Uz sudjelovanje američkih i katarskih predstavnika, zaraćene strane pokušavaju naći modus za prekid vatre. Od ukupno 240 talaca, Hamas odbija razgovarati o puštanju oko 130 vojno sposobnih muškaraca.

U ovom potpuno asimetričnom sukobu Hamas nema šanse za pobjedu na bojnom polju. Međutim, kao i svaka teroristička organizacija, računa na civilne žrtve kao posredno sredstvo pritiska na međunarodnu zajednicu, a samim time i Izrael. U tom je smislu Hamasova ideologija dokazano beskrupulozna. Također, u rukama drže taoce kao jaki argument za pregovore. Prestanak ubijanja civila, dostava humanitarne pomoći i oslobađanje talaca znači obustavu daljnjih vojnih operacija. Posljedično, nema fizičkog uništenja Hamasa.

Čak i da IDF zavlada cijelim sjevernim dijelom Pojasa Gaze i uništi podzemnu infrastrukturu, pripadnici Hamasa nastavit će s djelovanjem u preostalim dijelovima ove palestinske enklave. Bez političkog rješenja nema mira, isforsirano primirje bit će samo time-out do sljedeće klaonice.