Počelo je. U Kremlju se prvi put netko usudio usprotiviti Putinu oko Ukrajine. Ruski oligarh: 'Moguć je njegov skori pad'

Ruski predsjednik je pod sve snažnijim pritiskom

FOTO: AFP

Ako je vjerovati američkim obavještajcima, čak ni najodaniji pristalice Vladimira Putina ne mogu više šutjeti o ruskim gubicima u Ukrajini. Prema pisanju The Washington Posta, član najužeg kruga ruskog predsjednika “sukobio se s njim” zbog neuspjeha ruske invazije na Ukrajinu. Kremaljski insajder, kojeg američki list ne imenuje, navodno je Putinu izrazio zabrinutost zbog lošeg vojnog upravljanja i grešaka koje čine ruski vojni čelnici.

Detalji razgovora i identitet čovjeka koji je uputio kritiku navedeni su u obavještajnom brifingu američkog predsjednika Joea Bidena, piše list što sugerira da Amerikanci očito imaju ili tehnologiju kojom prisluškuju što se zbiva u Kremlju ili neku krticu u Putinovom najbližem krugu. “Od početka ruske okupacije, svjedočili smo rastućoj uzbuni u Putinovim redovima”, kazao je anonimni zapadni obavještajac za list.

“Prema našim procjenama, uzrok tomu su nedavni ruski gubici, pogrešno vodstvo i veliki vojni nedostaci”, dodao je neimenovani izvor.

‘Dio radnog procesa’

Izvještaj o sukobu unutar Kremlja značajan je tim više što Putinove poteze visoki ruski dužnosnici rijeko kad osporavaju. Upravo su nemogućnost ruskih dužnosnika da dovedu u pitanje Putinove pretpostavke vojni analitičari često navodili kao razlog ruskih neuspjeha u Ukrajini, podsjeća The Washington Post.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da postoje neslaganja u vezi sukoba u Ukrajini, naglasivši da je sve to “dio uobičajenog radnog procesa”, ali nije se u razgovoru za Washington Post referirao na bilo koji konkretan slučaj, a za ovaj o kojemu govore američki obavještajci inzistira da se nije dogodio.

Putinov elitni unutarnji krug uglavnom se sastoji od bivših sigurnosnih i obavještajnih dužnosnika, od kojih mnoge poznaje još iz svojih dana u Sankt Peterburgu i KGB-u, sovjetskoj preteči današnjih sigurnosnih agencija.

Poziv na samoubojstvo

Informacije Washington Posta stižu u trenutku kada u Rusiji vlada kaos s djelomičnom mobilizacijom koju je Putin naredio 21. rujna, kada ruske snage na fronti trpe ogromne gubitke, a u ruskim režimskim medijima se generira narativ u kojem bi se sva krivnja svalila na ministra obrane Sergeja Šojgua. Ministar je suočen s pravom kanonadom kritika koje su eskalirale u četvrtak kada je čelnik marionetskih proruskih vlasti u Hersonskoj oblasti Kiril Stremousov otvoreno pozvao Šojgua na samoubojstvo.

“Doista, mnogi kažu da, kada bi bili na mjestu ministra obrane, koji je najodgovorniji za ovakvo stanje stvari na terenu, da bi se ubili, kada bi bili stvarni časnici”, napisao je Stremousov u bijesnoj objavi na aplikaciji Telegram.

‘Putin je ranjiv’

“Čini mi se da je Putin ranjiv”, ocijenio je na sam dan početka djelomične mobilizacije u razgovoru za Washington Post jedan neimenovani ruski dužnosnik. “Svih ovih mjeseci slušali smo da je polovica svijeta na našoj strani. Ali ni Modi ni Xi više ne podržavaju ovo”, dodao je dužnosnik referirajući se na indijskog premijera Narendru Modija i kineskog predsjednika Xija Jinpinga koji su se javno distancirali od Putina na nedavnom summitu u Uzbekistanu koji su u Kremlju bili najavljivali kao trenutak demonstracije snažnog partnerstva Rusije s ovim dvjema državama.

Isti dužnosnik u kontakt s novinarima Washington Posta ponovno je stupio ovoga tjedna i rekao im je da za konkretnu epizodu iz predsjedničkog kabineta s početka ovoga teksta nije čuo, ali tvrdi da je čuo da čelnici parlamentarnih odbora “protestiraju” zbog načina na koji predsjednik i vojska vode rat. “Pitaju zašto vojska nije dobro opskrbljena, zašto kampanja na terenu ne ide kako bi trebala”, izjavio je.

Opsjednut Ukrajinom

Visoki dužnosnici u Europi kažu da ni oni nisu čuli da se bilo tko usudio izravno suprotstaviti Putinu oko događaja u Ukrajini, ali napominju i da nisu vidjeli američki obavještajni brifing koji je dostavljen Joeu Bidenu. Ipak, isti ti dužnosnici navode da su pukotine u ruskom sistemu sve evidentnije, i to na više razina te u tom smislu spominju kritike i optužbe koje se mogu čuti u ruskoj vojsci, sigurnosnim službama i regionalnim administracijama.

Jedan više pozicionirani europski dužnosnik iz sigurnosnog sektora opisao je kako ima informacije da Putina u samom Kremlju sve glasnije kritiziraju, ali iza njegovih leđa. “Misle da je tvrdoglav i opsjednut Ukrajinom, a to nije opsesija koju i oni imaju”, izjavio je. Drugi pak europski dužnosnik kaže da se stvaraju “žrtveni jarci”, da ljudi u Kremlju upiru prstom jedni u druge i da je to postala svakodnevica.

‘Ovo je prijelomni trenutak’

Dva ruska moćna poslovna čovjeka, koji su u kontinuiranim bliskim kontaktima s političkom elitom u Moskvi, potvrđuju tvrdnje europskih dužnosnika i najavljuju da će sljedećih nekoliko tjedana biti ključni. Smatraju da će o događajima u tom periodu ovisiti sama Putinova budućnost kao i odluke koje će donositi u pogledu ukrajinskog rata. “Ako vojska ne počne smanjivati gubitke, krenut će unutarnje borbe. Ovo je prijelomni trenutak”, upozorio je neimenovani ruski oligarh.

Washington Post nadalje piše kako se djelomična mobilizacija pokazala izuzetno nepopularnom među običnim Rusima i samo njezino naređivanje sugerira da je Putin pod ogromnim pritiskom te da je prisiljen donositi i neke mjere iz očaja. On je, naime, mjesecima odbijao naredbu o mobilizaciji iako je već nakon prvih nekoliko tjedana od početka invazije bilo jasno da će, želi li ispuniti svoje ciljeve, prije ili kasnije morati posegnuti za njom. Naredio ju je tek 21. rujna, inzistirajući da nije riječ o punoj, nego tek o djelomičnoj mobilizaciji te da u Ukrajinu planira poslati dodatnih 300.000 vojnika.

“To se pokazalo odlukom koja je dosad unijela najveću nestabilnost i predstavlja najrizičniji njegov potez u politikom smislu. Na kocki je čitava njegova karijera, sam režim bi se mogao poljuljati”, tumači treći neimenovani europski dužnosnik.

Svi žele vidjeti neki znak

Drugi pak promatrači ipak smatraju da je Putin do ove faze rata uspio doći bez značajnijih previranja i ukazuju na činjenicu da čak i oni regionalni čelnici koji su najkritičkije nastrojeni prema Kremlju uredno šalju regrute, u skladu sa zahtjevom Šojguova ministarstva obrane nakon početka djelomične mobilizacije.

“Svi silno žele uočiti neki znak raspada u Rusiji, i doista, moguće je vidjeti unutarnje napetosti. Ali gledajte, Rusija je sada u ratu, i on se nastavlja. Nismo vidjeli ništa što bi upućivalo na zaokret”, komentira jedan neimenovani dužnosnik iz jedne baltičke države.