Putin je na rubu, izoliran i oslabljen. Hoće li 2023. donijeti njegov kraj? Progovorili su ljudi iz njegova kružoka

Kremaljski diktator suočava se s golemim problemima kod kuće i u inozemstvu

FOTO: AFP/Ilustracija

Ruski predsjednik Vladimir Putin suočava se s golemim problemima na vanjskom i unutrašnjem planu, a sve ukazuje na to da će oni postati još veći u novoj godini. Više od 300 dana brutalnog rata protiv Ukrajine uništilo je desetljeća pomno njegovanih gospodarskih odnosa Rusije sa Zapadom, pretvorivši je u izopćeničku državu s kojom civilizirani svijet ne želi imati previše posla. Još je lošija vijest za Putina to što se čini kako njegovi napori da te veze zamijeni tješnjom suradnjom s Indijom i Kinom propadaju.

Situacija za ruskog diktatora nije znatno bolja ni na unutarnjopolitičkom planu. Putin, koji je započeo karijeru kao agent KGB-a, uvijek se najviše oslanjao na samoga sebe. No, čak ni on nije mogao vladati bez pomoći bliskog unutarnjeg kruga starih prijatelja i osoba od povjerenja, te podrške vojnog i financijskog vrha. Prema intervjuima koje u posljednje vrijeme daju čelnici velikih ruskih tvrtki, visoki dužnosnici i analitičari, od početka rata produbljuje se jaz između Putina i većeg dijela ruske elite.

Kineski predsjednik ne djeluje najsrdačnije

Putin “osjeća da gubi prijatelje”, rekao je jedan ruski državni dužnosnik s bliskim vezama s diplomatskim krugovima koji je govorio pod uvjetom anonimnosti zbog straha od odmazde, piše The Washington Post. Isti izvor ističe kako je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko jedini strani lider kojem Putin može otići u pravi državnički posjet. “Svi ostali ga primaju samo kad je neophodno”, dodaje.

Iako je Putin ovoga tjedna okupio čelnike bivših sovjetskih republika na neformalnom summitu u Sankt Peterburgu, jasno je da autoritet Kremlja u toj regiji slabi. Putin je jutros razgovarao s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom putem videokonferencije, ali Xi je već u rujnu jasno izrazio svoju “zabrinutost” zbog rata. Kako javlja Kommersant, Putin je danas rekao da su odnosi između Kine i Rusije najbolji u povijesti, nabrajajući podatke o rastu trgovinske razmjene i pozivajući na suradnju u svim područjima.

Loše vijesti iz Indije

Zapravo, entuzijazam kojim se Putin obraćao kineskom lideru djeluje krajnje netipično za inače hladnog i odmjerenog predsjednika Rusije. “Čekamo Vas, dragi predsjedniče, dragi prijatelju, sljedećeg proljeća. To će pokazati cijelom svijetu snagu rusko-kineske veze na ključnim pitanjima i postat će glavni politički događaj godine u bilateralnim odnosima”, kazao je Putin. I ostale njegove izjave zvuče slično, kao da očajnički forsira uspostavu srdačnih odnosa sa Xijem, koji je na taj izljev srdačnosti odgovorio prilično neobvezujuće.

Možda je Putinov žar posljedica udarca koji mu je zadao indijski premijer Narendra Modi kada je ovog mjeseca napisao komentar za utjecajni ruski dnevni list Kommersant. U tekstu je Modi pozvao na kraj “epohe rata”. “Mi sve ovo čitamo i razumijemo, a mislim da i on [Putin] čita i razumije”, objavio je šef druge najmnogoljudnije zemlje. Čak je i papa Franjo, za kojeg se na početku rata činilo da ne želi nagaziti na prste Kremlju, ovaj mjesec usporedio rat u Ukrajini s nacističkim genocidom nad Židovima.

Putinova medijska ofenziva

Za to vrijeme među ruskom elitom raste broj pitanja o mudrosti Putinove taktike, kao i o planovima za nastavak rata nakon niza ponižavajućih poraza ove jeseni. Pojavljuje se podjela između onih koji žele da Putin zaustavi napad na Ukrajinu i onih koji vjeruju da je nužna daljnja eskalacija rata, piše WP pozivajući se na informacije dobivene od neimenovanog državnog dužnosnika te od Tatjane Stanovaje, više suradnice u Zakladi Carnegie za međunarodni mir.

Putin je prošloga tjedna pokrenuo medijsku ofenzivu u vidu niza pažljivo koreografiranih sastanaka s vojnim vrhom i dužnosnicima iz vojno-industrijskog kompleksa koje je prenosila televizija, nakon čega je odgovarao na pitanja odabrane skupine lojalnih novinara. Usprkos tome, članovi ruske elite s kojima je razgovarao Washington Post rekli su da ne mogu predvidjeti što bi se moglo dogoditi sljedeće godine. Štoviše, sumnjaju da i sam Putin zna što će učiniti.

“Među ljudima oko njega javlja se poprilična frustracija”, rekao je jedan ruski milijarder koji održava kontakte s najvišim dužnosnicima. “On očito ne zna što će.” Ranije spomenuti ruski državni dužnosnik rekao je kako izgleda da je jedini Putinov plan “konstantno pokušavati prisiliti Zapad i Ukrajinu da započnu mirovne pregovore”. Pritom se služi zračnim napadima na ukrajinsku ključnu infrastrukturu i prijetnjama novim velikim akcijama, poput fantomskog napada iz Bjelorusije. “Ali”, zaključio je dužnosnik, Putin je voljan razgovarati “samo pod svojim uvjetima”.

‘U izolaciji je’

Milijarder, državni dužnosnik i nekoliko analitičara istaknuli su odgodu Putinova godišnjeg govora o stanju nacije, kada ruski predsjednik obično iznosi planove za narednu godinu, te otkazivanje njegove godišnje maratonske konferencije za novinare, kao znake rastuće izolacije Vladimira Putina i njegov pokušaj da se zaštiti od neugodnih pitanja na koja nema odgovore.

Konferencija za medije bila bi posebno riskantna s obzirom na to da stotine novinara za tu priliku obično dolaze u Moskvu iz dalekih regija Rusije, nerazmjerno pogođenih nedavnom djelomičnom mobilizacijom i brojem vojnika poginulih u ratu. “U obraćanju javnosti trebao bi iznijeti plan. Ali plana nema. Mislim da jednostavno ne znaju što bi rekli”, rekao je milijarder. “U izolaciji je, naravno. Ionako ne voli razgovarati s ljudima. Ima vrlo uzak krug bliskih osoba, koji se sada se još suzio”, dodao je.

Putinovo slabašno objašnjenje

U razgovoru s nekolicinom pouzdanih novinara Putin se nedavno osvrnuo na kritike zbog odgode njegova govora u parlamentu. Pokušao je argumentirati da je govorio o ključnim nacionalnim pitanjima tijekom niza nedavnih javnih sastanaka, rekavši da bi bilo “komplicirano za mene i administraciju sve to ponovo sabiti u službeno obraćanje, bez da se ponavljam”.

No, u izjavama koje je Putin dao na spomenutim sastancima i nakon njih nije bilo detalja o ratnim planovima. Najzapaženija njegova izjava bila je ona kako su uvjeti u četiri pokrajine koje je formirao na okupiranom ukrajinskom teritoriju “izuzetno teški” i da će njegova vlast pokušati okončati sukob “što brže, to bolje”.

Elita gubi povjerenje u predsjednika

Putin je u nedavnim istupima ponovno pokušao okriviti SAD i NATO zbog toga što se rat otegnuo, što su mnogi protumačili kako prešutno priznanje da je izgubio kontrolu nad situacijom u Ukrajini. “Kako nam može reći da će sve biti po planu kad smo već u desetom mjesecu rata, a rečeno nam je da će trajati samo nekoliko dana?”, komentirao je anonimni državni dužnosnik.

Uz to, Putin je tijekom posljednjih javnih nastupa djelovao iscrpljeno, smatra analitičarka Stanovaja. Čak i ako ima neki tajni plan, većina ruske elite gubi povjerenje u njega, dodala je. “On je postao netko tko se u očima elite čini nesposobnim dati odgovore na ključna pitanja”, istaknula je.

“Elita ne zna u što vjerovati i boji se razmišljati o sutrašnjici. U velikoj mjeri postoji osjećaj da nema izlaza, da je situacija nepopravljiva”, konstatirala je analitičarka, zaključivši da među istaknutim Rusima prevladava osjećaj da su potpuno ovisni o jednoj osobi i da sami ne mogu utjecati na bilo što.

Prijeti urušavanje gospodarstva

Osim što je odustao od obraćanja naciji, Putin je također otkazao uobičajeni novogodišnji sastanak s ruskim milijarderima. Kao razlog za to službeno je naveden rizik od zaraze covidom, ali kritičari ove odluke smatraju kako ona naglašava sve veću distancu između predsjednika i poslovne elite. Iako nedavno provedene ankete pokazuju da Putin i dalje uživa potporu velike većine stanovništva, koje i dalje prihvaća propagandu Kremlja, među elitom prevladava percepcija da bi iduće godine stvari mogle postati neizvjesnije.

“Ne znamo što će se dogoditi i to nas muči”, rekao je dugogodišnji pripadnik visokih ruskih diplomatskih krugova, koji je želio ostati anoniman bojeći se odmazde kremaljskog režima. “Moglo bi doći do novog vala mobilizacije. Osim toga, gospodarska situacija u idućoj godini počet će se ozbiljnije pogoršavati.”

Rusija je na raskršću

Sergej Markov, nekadašnji savjetnik u Kremlju koji je još uvijek u kontaktu s Putinovim timom, rekao je da je jasno kako ruski predsjednik još uvijek nema odgovor na glavno pitanje s kojim se suočava. “Dva su moguća puta pred nama”, rekao je Markov. “Jedan je da se vojska nastavi boriti dok ostatak društva živi normalnim životom, kao što je bilo ove godine. Drugi put je onaj kojim je Rusija krenula u Drugom svjetskom ratu, kada je došlo do opće mobilizacije društva i gospodarstva koji su bili posve podređeni uspjehu na frontu i pobjedi.

Tu su i pitanja o očiglednim slabostima ruske vojske, koje su postale očite posljednjih mjeseci, uključujući nesposobnost da se pravilno obuči i opremi 300.000 unovačenih tijekom jesenske mobilizacije. “Činjenica je da ovih 300.000 mobiliziranih nema dovoljno oružja”, rekao je Markov. “Kada će ga dobiti? Putin nema odgovor ni na ovo pitanje.”

Kinezi i Indijci zabrinuti

Prema Markovu, koji se osobno zalaže za eskalaciju, Indija i Kina okreću leđa Rusiji zbog toga što Putin nije dovoljno brzo pobijedio u Ukrajini. “Privatno nam poručuju: ‘Pobjeđujte brže, ali ako ne možete pobijediti, ne možemo graditi dobre odnose s vama’, rekao je. “Trebao bi ili pobijediti ili priznati poraz. Najviše nam je potrebno da rat što prije završi.”

Drugi izvori iz vrha ruske vlasti smatraju da je razlog za mlake odnose s indijskim i kineskim čelnicima to što su ovi zabrinuti zbog mogućnosti eskalacije rata. “Čujemo da postoji zabrinutost zbog mogućnosti eskalacije na nuklearnu razinu”, rekao je dugogodišnji pripadnik ruskih diplomatskih krugova.

Najbogatiji Rusi su užasnuti

Naravno, nezadovoljan je i liberalno orijentirani dio ruskog društva koji se od početka protivi ratu. U prošlotjednom intervjuu za ruski dnevnik RBK, Mihail Zadornov, predsjednik Otkritje, jedne od najvećih ruskih banaka, koji je bio ministar financija od 1997. do 1999., primijetio je da je Rusija izgubila tržišta na Zapadu koja je gradila još od sovjetskih vremena. “Ta smo tržišta gradili 50 godina i međusobno se gospodarski povezivali. Sada su ti odnosi uništeni za čitava desetljeća pred nama”, rekao je Zadornov.

Tu procjenu potvrdio je anonimni ruski milijarder koji je govorio za WP, rekavši da pripadnici ruske ekonomske elite “shvaćaju da ovo neće dobro završiti.” Jedan bivši dužnosnik Središnje banke dodao je kako ruska elita, uključujući mnoge koji su se našli pod sankcijama Zapada, užasnuto promatra situaciju: “Sve što su izgradili srušilo se bez razloga.”