Počelo obilježavanje 30. godišnjice zločina u Škabrnji, gdje je 1991. ubijeno 48 civila i 15 branitelja

Nakon 1995. broj žrtava je narastao na 86

18.11.2021.,Skabrnja - Obiljezavanje stradanja Skabrnje - Dan sjecanja na skabrnjske žrtve u Domovinskom ratu.
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Obilježavanje 30. obljetnice zločina koje su u Škabrnji 18. studenoga 1991. godine počinili pripadnici bivše JNA te srpskih paravojnih postrojba počelo je u četvrtak okupljanjem sudionika komemoracije na zapadnom ulazu u mjesto, na početku Ulice 18. studenog 1991. U 10 sati krenula je Kolona sjećanja – mimohod do Spomen-obilježja masovne grobnice, gdje uz članove obitelji poginulih branitelja i civila vijence polažu službena izaslanstva.

U izaslanstvu Vlade RH su ministri Oleg Butković, Ivan Malenica, Marija Vučković, Vili Beroš i Nina Obuljen Koržinek, izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora je potpredsjednik Sabora Ante Sanader, a izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Dragan Lozančić, savjetnik za obranu i nacionalnu sigurnost.

Ubijeno 48 civila i 15 branitelja

Misu za domovinu i poginule u župnoj Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije predvodit će zadarski nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije mons. Želimir Puljić. Potom će krenuti Mimohod – Korak po korak, do Spomen-obilježja na Mjesnom groblju Sv. Luke, a u 12.30 sati bit će položeni vijenci i zapaljene svijeće za civile i hrvatske branitelje kod Središnjeg križa.

Pohod na Škabrnju počeo je ujutro 18. studenoga 1991. napadom srpskoga agresora, potpomognutim zrakoplovstvom bivše JNA, tenkovima i pješaštvom tzv. Kninskoga korpusa pod zapovjedništvom Ratka Mladića. Nakon sloma otpora slabo naoružanih branitelja, iz podruma i kuća na najbrutalniji način istjerane su žene, djeca i starci, a samo toga dana u Škabrnji je ubijeno 48 civila i 15 branitelja. Pokolji i progoni nastavljeni su i sljedećih dana, a za višegodišnje okupacije do oslobođenja u Oluji 1995., broj škabrnjskih žrtava povećao se na 86.