Počelo suđenje za jednu od poznatijih likvidacija u Srbiji 90-ih. Je li ubojstvo naručila osobno Miloševićeva supruga?

Novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa Slavka Ćuruviju ubili su u travnju 1999.

Mira Marković
FOTO: AFP/AFP PHOTO/FILES

Trojica nekadašnjih dužnosnika srpske tajne policije (DB), optužena za ubojstvo novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa Slavka Ćuruvije u travnju 1999., zanijekali su u ponedjeljak pred sudom sudjelovanje u likvidaciji.

Radomir Marković, nekadašnji šef DB-a i prvooptuženi za Ćuruvijino ubojstvo pred Specijalnim sudom pokušao je odbaciti krivnju tvrdeći kako “svi svjedoci lažu”, a ponajprije Milorad Ulemek Legija, nekadašnji zapovjednik zloglasnih “crvenih beretki”, osuđen za sudjelovanje u atentatu na premijera Zorana Đinđića.

Tko je naredio ubojstvo?

“Sve što je rekao Milorad Ulemek Legija od početka do kraja nije istina. I drugi svjedoci lažu”, rekao je Marković, ustvrdivši da svjedoci ničim ne optužuju njega da je naredio Ćuruvijino ubojstvo.

“Ako će to pomoći Srbiji, spreman sam priznati. Međutim ovaj postupak je pokušaj da se povijesno ocijeni jedna vlast i zato moram aktivno sudjelovati da bih dokazao svu besmislenost optužnice”, rekao je Marković.

Osim Markovića, i druga dvojica optuženih, Milan Radonjić i Ratko Romić, odbacili su krivnju, dok se optuženom Miroslavu Kuraku, koji se tereti da je neposredni Ćuruvijin ubojica sudi u odsutnosti jer je u bijegu i za njim je raspisana međunarodna tjeralica.

Što piše u optužnici?

Po optužnici, Ćuruviju je ubio Kurak, a suučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario njegovu nevjenčanu suprugu Branku Prpu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog “javnog istupanja u zemlji i inozemstvu i kritike nositelja političke vlasti, mogućnosti da utječe na javno mišljenje i djelovanje oporbenih društvenih snaga, a radi očuvanja postojeće vlasti”.

Današnje suđenje je tek početak procesa koji se već godinama “provlači” kroz srbijansko pravosuđe i istragu, a rasvjetljavanje Ćuruvijina ubojstva tražila je i Europska unija.

Beogradski tisak optužuje Miloševićevu udovicu

Ovaj sudski proces u beogradskom tisku je popraćen tvrdnjama da je likvidaciju Slavka Ćuruvije tražila supruga Slobodana Miloševića Mira Marković, koja danas živi u Rusiji nakon što su je od ruskih vlasti dobila azil.

Supruga tadašnjeg predsjednika SR Jugoslavije, kako otkriva policijska službena bilješka na koju se poziva beogradski list Blic, kazala je Vlastimiru Đorđeviću (67), tadašnjem načelniku Resora javne sigurnosti MUP-a Srbije, da se vlasnik Dnevnog telegrafa i Evropljanina Slavko Ćuruvija mora likvidirati. Inače, Đorđević je osuđen na 18 godina zatvora u Haaškom tribunalu zbog ratnog zločina protiv čovječnosti tijekom sukoba policije i albanskih pobunjenika na Kosovu koncem 90-ih godina prošlog stoljeća.

Sutkinja je danas odlučila da kći ubijenog novinara Jelena Ćuruvija ne može nazočiti suđenju jer će tijekom procesa biti saslušana kao svjedokinja.

Ćuruvijina supruga očekuje rasvjetljenje slučaja

Branka Prpa, koja je bila sa Slavkom Ćuruvijom kada je ubijen kaže za Blic kako očekuje da se utvrdi i tko su nalogodavci ubojstva i da se, poslije 16 godina, cijeli slučaj rasvijetli. “Ne samo da imamo ideju tko mogu biti počinitelji, već i tko su naručitelji. Potpuno je jasno da je u pitanju političko ubojstvo i da je država stajala iza njega. Moramo imati utvrđen politički i državno institucionalni kontekst. To je pitanje i cjelokupne novinarske profesije”, rekla je Prpa.

Jovo Ćuruvija, brat ubijenog novinara, koji se borio svih 16 godina da se rasvijetli zločin, umro je 24. svibnja, a medijima je 16. travnja rekao: “Država je konačno priznala da je ubila mog brata Slavka, ali nalogodavac Mirjana Marković je na slobodi. Nadam se da će biti pokrenut postupak protiv svih iz državnog aparata koji su sudjelovali u zločinu”.

Slavko Ćuruvija ubijen je 11. travnja 1999. u zgradi u kojoj je stanovao, vraćajući se iz šetnje s Brankom Prpom. Kako je potvrdila dosadašnja istraga on je cijelog tog dana praćen u akciji koju je DB nazvao “Ćuran”. U to vrijeme u tijeku je bila kampanja NATO-vog bombardiranje Srbije, a u beogradskom tisku pet dana prije ubojstva pojavio se optužujući komentar “Ćuruvija dočekao bombe”.