Podignuta optužnica protiv Stipe Latkovića, Milanovićevog prijatelja koji je devastirao uvalu Vruju

Uz njega su optužene još dvije osobe te tvrtka koja je izvodila radove

Općinsko državno odvjetništvo u Splitu podiglo je optužnicu protiv vlasnika Jadran TV-a, 82-godišnjeg Stipe Latkovića, inače prijatelja i donatora kampanje predsjednika Zorana Milanovića, zbog sumnje da je od 2011. do 2021. na zaštićenom pomorskom dobru u uvali Vruja između Omiša i Makarske nezakonito sagradio niz objekata. Uz njega, optužnicom je obuhvatilo i Matu Čikeša, direktora tvrtke Point Split, koja je izvodila građevinske radove te Jasminku Karoglan, članicu uprave iste tvrtke, kao i samu tvrtku koja je optužena kao pravna osoba.

Jutarnji list neslužbeno doznaje da je Državno odvjetništvo u optužnici za Latkovića predložilo bezuvjetnu kaznu od dvije godine zatvora, te da se također predlaže da se Latkovićeva tvrtka Point Split kazni s novčanom kaznom od 10 milijuna kuna. Latković je inače zbog svoje bespravne gradnje izazvao bijes aktivista i brojnih mještana kraja između Omiša i Makarske pa su zbog njega i prosvjedovali.

Što stoji u optužnici?

Općinsko državno odvjetništvo u Splitu o slučaju se oglasilo priopćenjem. U optužnici koju su u njemu iznijeli stoji kako dvojicu muškaraca 1938. i 1940. godište i jednu ženu 1964. godište terete zbog, kakao navode, počinjena dva kaznena djela protupravne gradnje i jednog kaznenog djela skidanja i povrede službenog pečata i znaka. Uz njih za ista nedjela terete i jednu pravnu osobu.

Dvojici okrivljenika se optužnicom stavlja na teret da su od 1. ožujka 2011. do 14. srpnja 2017. u uvali Vruja, Pisak; počinili kaznena djela na pomorskom dobru i na ‘izvangrađevinskom’ području koje se, sukladno Prostornom planu uređenja Grada Omiša i Prostornom planu uređenja općine Zadvarje, nalazi u zaštićenom obalnom području mora.

Prvookrivljenika kao stvarnog voditelja poslovanja investitora i izvođača radova jednog trgovačkog društva i drugookrivljenika kao direktora i člana uprave, a zatim kao prokuriste tog trgovačkog društva; tereti se da su postupili protivno Zakonu o prostornom uređenju, Zakonu o gradnji i Zakonu o pomorskom dobru svjesni. Oni su, kako se pojašnjava, svjesni da se radi o pomorskom dobru te da su bez koncesije za granju, rješenja o uvjetima gradnje te pravomoćne građevinske dozvole nalagali izvođenje radova građenja.

Što je sve bespravno izgrađeno?

“Tijekom tih su radova izgrađeni: pristanišni lukobran, uređena šetnica (betonska obala popločana kamenom), kamene klupe i kućica za tuš, više armirano-betonskih zidova, armirano-betonski plato popločen kamenom sa stepeništem i armirano-betonskom rampom, mul u moru s armirano-betonskim zidom koji spaja obalu, mul dužine oko 6,50 m, vodosprema i suterenska građevina te armirano-betonski zid položen između vodospreme i suterenske građevine”, navodi se u optužnici.

“Okrivljenicima se stavlja na teret da su od listopada 2016. godine do 9. lipnja 2021.; počinili navedena kaznena djela, i to prvookrivljenik kao stvarni voditelj poslovanja investitora i izvođača radova jednog trgovačkog društva, drugookrivljenik kao direktor i član uprave, a zatim kao prokurist tog trgovačkog društva te od 28. lipnja 2018. do 9. lipnja 2021. i trećeokrivljenica kao direktorica i članica uprave tog trgovačkog društva”, navodi se nadalje. Nedjela su, kako stoji u optužnici, počinili na području katastarske općine Rogoznica i Žeževica.

Radovi unatoč zabrani inspektorata

Tereti ih se da su, iako svjesni da nisu ishodili potrebnu pravomoćnu odnosno izvršnu građevinsku dozvolu, nalagali izvođenje radova građenja tijekom kojih je izgrađena pristupna cesta bez završnog zastora od Jadranske magistrale na sjeveru do hotelskog kompleksa na jugu te dva potporna armirano-betonska zida. Nakon toga su, usprkos obustavi daljnje gradnje od strane državnog inspektorata te znaku “zatvoreno gradilište”, a i dalje bez ishođene dozvole nastavili s gradnjom pri čemu su na spoju pristupne ceste s državnom koja vodi do resorta Ribarsko selo izveli radove betoniranja armirano-betonske ploče dužine oko 20 metara i postavili šest ogradnih armirano-betonskih elemenata.

Također, navode u Odvjetništvu, djelomično je “betonirana zadnja dionica ceste koja počinje od Napoleonovog puta na sjeveru do hotelskog kompleksa na jugu u dužini 415 metara te su uz rub ceste ugrađeni djelomično predgotovljeni “L” elementi u ukupnoj dužini oko 360 metara.”

Okrivljenom trgovačkom društvu se stavlja na teret da je kaznenim djelima, koje su počinile tri okrivljene osobe, “povrijedilo dužnosti pravne osobe postupajući protivno propisima time što je protivno propisima gradilo građevine na području koje je propisom i odlukom nadležnog tijela proglašeno područjem od posebnog interesa za državu te skinulo i povrijedilo službeni znak koji je ovlaštena službena osoba stavila radi osiguranja prostora.”