Podsjećamo na hit aferu: kad je Pleter preuzeo kantinu, vojnici se počeli masovno žaliti da im je hrana loša

Nakon što je Pleter preuzeo vojno ugostiteljstvo 2007. za samo jedan obrok počelo se plaćati 35 kuna

Državna tvrtka Pleter-usluge koja je ovih dana preuzela kuhanje za stradale u potresu na Baniji u svojoj prvoj aferi našla se svega godinu dana nakon što je krenula s radom. Osnovana je u siječnju 2006., a već početkom iduće godine, kada je potpuno preuzela vojno ugostiteljstvo, vojnici su se medijima požalili na cijenu i kvalitetu hrane u kantinama.

Razgovarala sam tada s profesionalnim vojnicima iz nekoliko vojarni i drugih vojnih objekata koji su opisali kako se kvaliteta hrane srozala, a porcije koje su dobivali za ručak bile su puno manje nego prije.

Evo što su ispričali vojnici

“Točno od onog dana kada je Pleter preuzeo našu kantinu primjećuje se pad kvalitete. Hrana je toliko neukusna da je veliki broj vojnika ne želi uopće više jesti. Zato se puno hrane i baca”, ispričali su mi.

Do tog trenutka doručak, ručak i večera za pojedinog vojnika proračun su koštali ukupno 25 kuna, a nakon što je Pleter preuzeo vojno ugostiteljstvo za samo jedan obrok počelo se plaćati 35 kuna. Kava koju su vojnici u kantinama i restoranima morali sami plaćati poskupjela je tada s pet na sedam kuna, dok su se sokovi počeli prodavati po maloprodajnim cijenama.

Početkom 2007. Pleter-usluge u potpunosti su preuzele vojne kuhinje i kantine od Uprave za gospodarenje nekretninama MORH-a. Njezinim osnivanjem željelo se iz MORH-a izdvojiti par tisuća civila. No, u suštini ništa nije postignuto jer je i novoosnovana tvrtka bila na državnom proračunu. Za plaće nevojnog osoblja rasterećen je tek dio vojnog proračuna.

Optužili bivše kuhare za napade

Direktor Pleter-usluga Denis Skubic negirao je tada optužbe o lošoj i skupoj hrani u vojnim kantinama. Objašnjavao je da su cijene porasle samo za iznos PDV-a, dakle za 22 posto, jer ga je novoosnovana tvrtka bila dužna plaćati. To su na medijske upite odgovarali tada i iz MORH-a.

I dok su vojnici tvrdili kako im se čini da se ručkovi od dolaska Pletera pripremaju od ostataka hrane u vojničkim skladištima, kako bi ih se što prije ispraznilo, Skubic je uvjeravao da su zadržani svi vojni normativi što su ih propisale Oružane snage RH.

Vojnici su i dalje mogli birati između dva menija, naglašavali su iz Pletera uvjereni kako su optužbe na račun kvalitete hrane stigle iz krugova bivših vojnih kuhara koji su ponekad spremali i jela po želji vojnicima, što od tada više nije bio slučaj.