Poduzetnik izračunao koliko novca gubimo zbog zabrane rada: 'Očito nam u državi vlada blagostanje'

Kaže da u državi mora biti divno kada se odriče PDV-a i poreza na dobit od ogromnog iznosa

FOTO: Pixsell

Gordan Kolar, vlasnik Riviera concept storea u Dubrovniku, oglasio se o novom Zakonu o trgovini. U priopćenju koje je poslao medijima osvrnuo se na zabranu rada blagdanima i omogućavanje trgovcima da rade samo 16 nedjelja u godini.

Koplar je izračunao koliko se novca svakog vikenda gubi zbog ove odluke Vlade Andreja Plenkovića. Prvo je skrenuo pozornost na to da u Hrvatskoj imamo 14 blagdana i državnih praznika, od kojih osam pada u dane ljetne turističke sezone, u periodu od Uskrsa do Velike Gospe.

“Kao poduzetnik koji posluje u Dubrovniku, preciznije u najmu prostora koji ima trgovačku djelatnost, kao i mnogima onemogućen mi je rad u dane osam blagdana i 10 nedjelja (16 je nedjelja dozvoljenih, a u Dubrovniku imamo konkretno 26 nedjelja s uplovljavanjima kruzera i dolaskom većeg broja turista u grad, dakle 10 nedjelja nam nedostaje”, poručio je, javlja Jutarnji.

‘Zamislite najave za Uskrs’

To je, naglasio je, slučaj i u mnogim drugim gradovima i mjestima duž obale, a posebno u Istri gdje sezona traje i duže. To je ukupno najmanje 18 dana u sezoni kada se ne može raditi.

“Zamislite dogodine kad se pompozno najavi dolazak velikog broja gostiju za Uskrs, a onda iznenađenje. Ne radi ni jedna trgovina za Uskrs i Uskrsni ponedjeljak. Stigli gosti u Hrvatsku, a sve trgovine zatvorene dva dana zaredom. Zaista lijepu sliku šaljemo u svijet kao poželjna turistička destinacija i sjajnu dobrodošlicu gostima”, nastavio je.

Osvrnuo se na čestu izjavu da Hrvatska želi biti konkurentna turistička zemlja Mediterana pa dodao: “I onda se nađu veleumovi koji kažu: ‘Pa i u Austriji nitko ne radi nedjeljom’. Pa zar se mi uspoređujemo s Austrijom ili sa zemljama Mediterana”, te nastavio govoreći da u zemljama Mediterana svatko ima pravo sam odlučiti hoće li raditi ili ne, kao i da svi u pravilu rade.

‘Grčka, Italija, Crna Gora, svi rade…’

“Dođete li u nedjelju ili za blagdan u Portugal, Španjolsku, Francusku, Italiju, Maltu, Grčku, Tursku pa i nama susjednu Crnu Goru, gle čuda svi rade”, poručio je Kolar, pa pitao kako to da smo mi jedina zemlja koja ne može urediti Zakon o radu “da radnik koji radi nedjeljom i blagdanima bude plaćen 50 posto ili 100 posto više u te dane, da ima izbor želi li raditi nedjeljom ili ne i da se poslodavac u skladu s tim i ponaša, a u suprotnom snosi trošak velikih kazni”.

Zaključuje potom da naša Vlada uređuje Zakon o radu pomoću Zakona o trgovini, i to zabranom rada trgovinama. Osvrnuo se i na apsurdnu odluku da radnici te dane zapravo mogu raditi na slaganju robe, samo dućani ne smiju biti otvoreni, pa pitao gdje su tu zaštićeni radnici.

“Kako je moguće da je Ustavom zagarantirano pravo na rad svima, a onda mogu raditi samo neki? Je l’ mi umjesto nadolazeće 2024. možda živimo u Orwellovoj 1984. gdje su svi jednaki, samo su neki jednakiji od drugih? Kako je moguće da mi trgovci plaćamo najam poslovnih prostora kao i ugostitelji, restorani, kafići, barovi, kladionice i kiosci, a onda je njima dozvoljeno raditi, a nama nije? Je l’ li to jednaka, korektna i fer pozicija na tržištu?”, pitao je.

‘Oduzmu vam 18 dana u sezoni’

Osvrnuo se i na činjenicu se sve češće pokušava progurati teza da bi bilo sjajno produžiti sezonu ulažući u kongresni turizam. No kako ističe kongresi i predavanja su u pravilu petkom i subotom, pa onda gosti koji bi dolazili na kongrese u nedjelju koju bi imali slobodno ne bi mogli ništa kupiti jer ništa ne bi radilo.

“Zamislite posao u trgovini gdje vam neko oduzme 18 radnih dana u sezoni, a mučite se pokriti troškove kroz pet zimskih mjeseci (pametnije i bolje je ne raditi, ali želite participirati u ponudi i produljenju turističke sezone pa unatoč gubitku radite i zimi) i jedva čekate Uskrs da dođu gosti,a onda opet gle čuda ne možete raditi dva dana.

Zamislite gosta koji dođe u apartman za Uskrs, a onda dva dana ne može kupiti osnovne namirnice. Da im možda javimo da ponesu od doma?”, pitao je Kolar, prenosi Jutarnji.

‘Cvjećari neće moći raditi Svi svete’

Kazao je da navodi najviše primjere na turizmu ali da ima i drugih primjera. Istaknuo je cvjećarne i dućane koji prodaju cvijeće i svijeće za blagdan Svih svetih, a zabranjen im je rad za blagdane. “Pa zar to nije paradoksalno i da ne kažem nenormalno. Kad ljudi očekuju najveći prihod, država im zabranjuje rad”, kazao je.

Kazao je da se na sve to jako važno dijele subvencije i poticaj iza otvaranje samostalnog poslovanja “ da bi te Zakonom o trgovini u drugom koraku ubili.” Potom je, na kraju priopćenja počeo malo o brojkama.

Koliko se točno gubi?

“Udruga Glas poduzetnika broji preko 200.000 članova. Ne uzimajući u obzir velike lance u turističkim mjestima duž obale, a i u ostalim kontinentalnim mjestima koja su vezana uz turizam imate više od 50.000 malih poduzetnika i poslovnih jedinica koje ostvaruju određeni prihod. Uzmimo konzervativno da je to tisuću eura u prosjeku dnevno (realno je daleko više). To je 50 milijuna eura dnevno.

Pomnožite to s 18 radnih dana koji su vam uskraćeni i dobit ćete 50.000.000 € x 18 = 900.000.000 eura (devetsto milijuna eura). Pametnome dosta. Kakvo divno blagostanje mora biti u državi koja se odriče ovakvog prihoda od PDV-a i poreza na dobit! Nažalost, opet je donesen jedan zakon na brzinu, bez dubljeg promišljanja i bez konzultacija struke što će prouzročiti znatnu štetu i nanijeti velike gubitke malom i srednjem poduzetništvu, a i državi u cijelosti.

A tako je malo potrebno zdrave pameti i dobre volje da se prava radnika, a i poduzetnika zaista poštuju i da svi budu zadovoljni. Ovako ponovno moramo tražiti pravdu na Ustavnom sudu kao i 2009. godine kad je ovakav zakon pao”, zaključio je Kolar.