Znate li zašto migranti za europsko odredište biraju otok Lampedusu?

Na Mediteranu Hrvatska odobrava najmanje zahtjeva za azilom - 11 posto

FOTO: prtscr YouTube

Gotovo tisuću ljudi umrlo je prošlog tjedna pokušavajući doći do Lampeduse, stjenovitog talijanskog otoka površine tek dvadesetak kvadratnih kilometara, poznatog (inače) po tome što ima neke od najboljih plaža na svijetu, piše Vocativ.

No, za one koji bježe od sukoba u Africi i na Bliskom istoku te odaberu ovaj otočić ne bi li na njemu zatražili azil manje su važne njegove plaže – sve što je bitno njegova je lokacija.

Arapsko proljeće potaknulo veće emigracije

Lampedusa, dio Sicilije, nalazi se tek stotinjak kilometara od obale Tunisa pa je tražiteljima azila koji putuju kroz Libiju to relativno kratka plovidba brodom. Nakon rušenja režima Moamara Gadafija ruta kroz tu zemlju postala je za migrante jednostavna, iako nestabilna.

Neki migranti kreću od Bengazija ili Tripolija prema Malti, ali najveći broj njih odlučuje se za Lampedusu. Ciljna je to točka onih koji bježe iz afričkih i bliskoistočnih zemalja, posebno nakon početka Arapskog proljeća.

Gibraltar je bliže, ali Španjolska ima strože propise

Unatoč činjenici da je Gibraltar udaljen tek 15 kilometara (dakle, iz Maroka možete vidjeti Španjolsku), strogi španjolski propisi o tražiteljima azila razlog su činjenici da onamo odlazi tek desetina migranata u odnosu na one koji putuju prema Italiji.

Migranti se radije odlučuju na teže i udaljenije rute prema Malti i Lampedusi, jer oni koji onamo stignu, imaju više šanse da pronađu dom u Europskoj uniji. Lani je Italija odobrila 58 posto zahtjeva za azilom, a Malta čak 73 posto.

No, te brojke odnose se samo na one sretnike koji prežive opasno putovanje. Od mediteranskih zemalja najveći broj odobrenih zahtjeva za azilom ima Cipar, 76 posto, a najmanji – Hrvatska, tek 11 posto.

Svi putevi vode u Rim, ali prva stanica je Lampedusa
Svi putevi vode u Rim, ali prva stanica je Lampedusa i-map