Pogubljenje arheologa koje su prozvali čuvarem Palmire ujedinilo sve frakcije u Siriji

Sirija je u žaslosti nakon Isisovog smaknuća jednog od najuglednijih arheologa

An image grab taken from a video made available by Jihadist media outlet Welayat Homs on July 4, 2015 allegedly shows 25 Syrian government soldiers kneeling in front of, what appears to be children or teenagers wearing desert camouflage, in the ancient amphitheatre in the city of Palmyra, ahead of being executed. The executions in the Palmyra amphitheatre were first reported on May 27 by the Syrian Observatory for Human Rights, a Britain-based monitor, less than a week after IS captured the city. AFP PHOTO / HO / WELAYAT HOMS
=== RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / WELAYAT HOMS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED ===
FOTO: AFP

Nakon što su pripadnici Isisa ubili arheologa Khaleda al-Asaada, kojeg su Sirijci prozvali čuvarom Palmire, dogodio se rijetki konsenzus među, inače suprotstavljenim, političkim frakcijama u Siriji. Ovaj poznati arheolog i povjesničar protivio se ustanku protiv predsjednika države Bashara al-Assada 2011. godine, no njegovo je umorstvo izazvalo tugu i osudu i među režimskim lojalistima i među oporbenim aktivistima, piše Guardian.

Prema izvještajima sirijskih aktivista, Isisovci su zarobili Asaada nedugo nakon što su preuzeli kontrolu nad drevnim gradom Palmirom u svibnju ove godine. Mjesec dana nakon zauzimanja drevnog grada teroristi su minirali dva najveća muslimanska svetišta. Arheologa su navodno jedom pustili na slobodu, da bi ga zatim ponovno zarobili.

Teroristima nije htio otkriti gdje je blago

Prošlog utorka ovom 82-godišnjaku odrubili su glavu na gradskom trgu, tijelo su mu objesili na antičke stupove. Na tijelo su mu pričvrstili plakat na kojem piše kako ga osuđuju zbog otpadništva. Njegovi navodni zločini uključuju predstavljanje Sirije na nevjerničkim skupovima i to što je obnašao dužnost direktora idolopoklonstva u Palmiri. Zamjerili su mu što je posjetio Iran kako bi obilježio obljetnicu Khomeini revolucije, to što je komunicirao sa sirijskim vojnicima, uključujući i vlastitog brata Col Issa al-Asaadina.

Syrians walks past a portrait of Khaled al-Assaad, the late 82-year old retired chief archaeologist of the ancient Syrian city of Palmyra, during a ceremony in his memory at the National Museum on August 23, 2015 in the Syrian capital Damascus. The Islamic State (IS) group beheaded Al-Assaad, who refused to leave the ancient city when the jihadists captured it, on August 19, 2015, Syria's antiquities chief Maamoun Abdulkarim said.  AFP PHOTO / LOUAI BESHARA
Komemoracija za Khaleda al-Assaada u Nacionalnom muzeju u Damasku AFP

Maamoun Abdulkarim, ravnatelj sirijskog Ureda za antikvitete i muzeje izjavio je kako je razlog Asaadova ubojstva to što je arheolog odbio teroristima otkriti gdje je skriveno Palmirino blago. Ne postoje dokazi za ove tvrdnje, no lokalni aktivisti tvrde da su sirijske vlasti preselile antikvitete. Drugi razlog njegova ubojstva leži u načinu na koji se pripadnici Isisa obračunavaju s intelektualcima i istaknutim ljudima i u Siriji i u Iraku. Poznato je da su u proteklih deset godina pripadnici ove terorističke skupine zastrašivali i eliminirali na tisuće utjecajnih i cijenjenih ljudi.

Sirijci složni u osudi ovog zvjerstva

Začuđujuća je, stoga, odluka Khaleda al-Asaada da ostane u Palmiri. U ostalim teritorijima koje je preuzeo Isis svi intelektuaci i narodni vođe su ili pobjegli ili se skrivaju. Asaad je najistaknutiji sirijski učenjak kojeg je Isis do sad pogubio. Mnogi su se bojali da će teroristi uništiti blaga Palmire, ali nitko nije predviđao kako će ubiti njihova čuvara. Pripadnici opozicije Nacionalne koalicije osudili su ovo ubojstvo kao zvjerski zločin.

Asaadovo ubojstvo potreslo je i one koji inače opravdavaju zločine protiv sirijske vlasti. Povjesničaru su se divili svi zbog njegova rada, dokumentirao je i promicao sirijsko kulturno naslijeđe, Sirijci su ga smatrali dijelom nacionalnog blaga i oni koji podržavaju režim i koji mu se protive. “Ne možete pisati o povijesti Palmire ili o bilo čemu što ima veze s tim grafom bez da spomenete Khaleda Asaada” rekao je Amr al-Azm nekadašnji sirisjki službenik antikvitetima.

Asaadova smrt je podsjetnik da Isis nije dio Sirijske opozicije. Ta se skupina okomila na kulturno naslijeđe Sirije, a svi oni koji ga pokušavaju zaštititi prikazuju koliko su oni ideološki različiti.