Politika & Kriminal
Politika & Kriminal Pokrenuta je lavina. Žene iz cijele Hrvatske na Twitteru masovno opisuju uznemiravanja koja doživljavaju u javnom prostoru
Razgovarali smo s aktivisticom Marinellom Matejčić koja je pokrenula hashtag #zeneujavnomprostoru
Piše

Piše
Marinella Matejčić, aktivistica i freelance novinarka koja trenutačno radi u Udruzi za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter iz Rijeke, na Twitteru je pokrenula lavinu.
Nakon objave Riječanke Marije Trcol, koja je opisala kako je je grupa starijih muškaraca bila izuzetno vulgarna prema njoj samo zato što ima tetovaže, Matejčić je reagirala i pozvala druge žene da podijele svoja iskustva kako bi podigle svijest o problemima uznemiravanja i nasilja nad ženama. Tako su se, pod hashtagom #ženeujavnomprostoru, masovno počela dijeliti iskustva.
Nakon čega je uslijedio idući povik: “Na ovu se nikome ne može dignuti više” i nakon toga smijeh gomile. Stala sam. Osjećala sam se napadnuto i odvratno. Osjećala sam se prljavo.
— Yoko Hummus Kraljica 👑🐷🍴🏴☠️🏳️🌈🏁 (@francesmute) July 23, 2020
“Bilo bi super ako bi tijekom pisanja o iskustvu postojanja u javnom prostoru koristile #ženeujavnomprostoru kako bi se moglo pratiti što se sve događa. Društvo ne prihvaća činjenicu da je nekima od nas postojanje u prostoru doslovno pitanje života, smrti, traume” napisala je Matejčić u jučerašnjoj objavi nakon koje je niz žena odlučilo javno podijeliti situacije u kojima su ih muškarci u javnom prostoru ponižavali i vrijeđali svojim ponašanjem.
Bilo bi super ako bi tijekom pisanja o iskustvu postojanja u javnom prostoru koristile #ženeujavnomprostoru kako bi se moglo pratiti što se sve događa. Društvo ne prihvaća činjenicu da je nekima od nas postojanje u prostoru doslovno pitanje života, smrti, traume.
— 🌟 Mila Majestic 🌈 (@Mmatejci) July 23, 2020
Žene se maltretira čitav život
“Kultura nasilja je toliko duboko ukorijenjena u naš život da ni same žene često odmah ne shvate što im je činjeno i učinjeno do zrelosti. Jedini način prevencije ovog problema je edukacija o rodnoj ravnopravnosti od najranijih dana, učenje djece o granicama autonomije vlastitih i tuđih tijela i implementacija već ratificirane Istanbulske konvencije” kaže Matejčić za Telegram.
Dodaje i kako joj je drago da su žene masovno počele dijeliti svoja iskustva, ali da je kroz njih nažalost vidljivo kako seksualno nasilje nad ženama počinje već u ranim godinama života. Telegram je izabrao samo dio objava; neka iskustva doista su potresna.
Tramvaji su bili svakodnevni pakao, busevi isto. Hvatanje za ruke, pipanje, nabijanje, trljanje. Onda skužiš da pomoć ne dolazi, skužiš da tebe ne treba biti sram jer nisi NIŠTA kriva, i počneš udarati nogama, rukama, glavom i vrištati histerično, psovati, sve samo da se maknu.
— Chunky Fluffball (@ChunkyFluffball) July 23, 2020
Dolazim na prvi posao. Meni 25, njemu 45. Lajavac, zajebancija, sve nesto uvijek o seksu. Redovno kad bi me vidio na hodniku bi glumio psa koji zaskace kujicu NA MENI. #ženeujavnomprostoru
— Lora Rotim (@lorarotim) July 24, 2020
Sedmi razred, sve cure nakon izlaska iz dvorane moraju proći pokraj muške svlačionice. Od izlaza do prve svlačionice sa svake strane po jedan dečko koji nas lupa po guzici ili hvata za sise. Profesor se smije. #ženeujavnomprostoru
— Yoko Hummus Kraljica 👑🐷🍴🏴☠️🏳️🌈🏁 (@francesmute) July 24, 2020
#ženeujavnomprostoru
Imam 21, na prvom sam razgovoru za posao. Covjek je PRIJATELJ mog oca.
Razgovor protice opusteno, friendly, on je duhovit i britak. Do zadnjeg pitanja. Koje je glasilo “Imas decka? Ah imas, nego jel jebes sta sa strane?”
Znate sto je najgore?— Z 👩🎤 (@zrile_cricket) July 24, 2020
#zeneujavnomprostoru
Neke od ovih stvari nikome nisam ispričala:
– 8. razred, odbojkaška tekma između dvije škole, u hodniku ispred sale lupi me po dupetu trener druge ekipe, “Samo da vidim je li čvrsta”, uz manijakalan kez;— Dežurni Hufflepuff 🦡 (@AnaBe100) July 23, 2020
Jedno od najživljih sjećanja iz osnovnjaka mi je ženski wc.
Svaki odmor u višim razredima pun wc cura koje grupno drže vrata da dečki ne mogu uć. Jer su dečki ušli u pubertet i u fazi šlatanja su…
I nitko, nijedan profa, nikad, nije reagirao na to.#ženeujavnomprostoru— Zlurady (@ZekoUsljivi) July 24, 2020
Neki dan nepoznat muškarac me nasred ulice grabi za ruku i podiže mi haljinu. Kaže mi da više pazim što nosim jer bi me ovako lako mogao silovati. Kaže da neće jer on nije takav, ali drugi jesu. Kako bolje zaštititi žene od seksualnog uznemiravanja nego seksualnim uznemiravanjem?
— Katarina Pavičić-Ivelja (@IveljaPavicic) July 23, 2020
U trudnoći su me nepoznati ljudi u javnom prijevozu redovno pipali po trbuhu, bez mog odobrenja i dozvole. Jedan mi je u prolazu dobacio da sad imam dokaz da sam se jebala. Trebaš još situacija, jer ih imam u ovih 9 mjeseci i više nego dovoljno. #ženeujavnomprostoru
— Mrs. M. (@MrsMM_) July 24, 2020
Nizi razredi osnovne. Dok hodamo doma, nas 5-10, 3km, razredni kolega me lupa vrecicom sa slapama po glavi. Gurnem ga u jarak uz cestu. Bilo je par cm vode. Drugi dan je po skoli pricao da sam ga gurnula u duboku vodu, a ne zna plivat. Ja sam ispala bad guy. #ženeujavnomprostoru
— Enola Knezevic (@rhelune) July 24, 2020
Nečije ruke su me zgrabile s leđa. Laktom me obuhvatio ispod vrata.
Osjećala sam da se gušim. Ako je do tad u meni postojala kap sumnje da se ne radi o nikakvoj opasnosti, taj tren je nestala. Ostao je samo potpuni osjećaj bespomoćnosti. Nešto najgore ikad.— Iris (@Thaumantis) July 23, 2020
– 25. godina, 18.00 sati, vraćam se iz kupovine, okružuje me na biciklima čopor dječaka, diraju za grudi, zadnjicu, jedan čupa kosu… Jedva se izvučem, prijavljujem policiji: “Žao nam je, ne možemo ništa”. Najstariji je imao 13. godina, tata bivši policajac, susjedi.
— Dežurni Hufflepuff 🦡 (@AnaBe100) July 23, 2020
Bačvicama dok smo se igrale, profesora zemljopisa koji bi te “pomazio” po ramenima, ginekologa koji ti nježno dodirne list dok ležiš izložena i zabrinuta, svih neprimjerenih dobacivanja, zviždanja i aluzija, kad gledaš ravno pred sebe jer što drugo? A ima drugo.
— NinaKljenak (@NinaKljenak) July 24, 2020