Policija u Gradačcu proziva sutkinju: 'Ubojici niste odredili zabranu prilaska, a sad sazivate presice'

Institucije prebacuju odgovornost jedna na drugu

11.08.2023., Gradacac, Bosna i Hercegovina - Nermin Sulejmanovic vatrenim oruzjem ubio je troje ljudi, a ubojstvo je prenosio uzivo na instagramu. Photo: Ivica Galovic/PIXSELL
FOTO: Ivica Galovic/PIXSELL/Ilustrativna fotografija

Predsjednica Općinskog suda u Gradačcu, Slobodanka Kojić, jučer je održala konferenciju za medije na kojoj je govorila o razlozima zbog kojih je sud odbacio prijedlog Policijske uprave Gradačac o određivanju mjere zabrane prilaska Nerminu Sulejmanoviću koji je na koncu, u Instagram lajvu, ubio bivšu nevjenčanu suprugu Nizamu Hećimović.

Sutkinja je tvrdila da nije bilo osnove za donošenje mjere zabrane, jer policija nije sudu dostavila dokaze. Danas su pak, prenosi Klix.ba, odgovorili iz Uprave policije Tuzlanskog kantona. Ocijenili su da u ovoj fazi istrage koja bi trebala odgovoriti na sva sporna pitanja o zločinu u Gradačcu, nije jasno ni prihvatljivo održavanje konferencije za medije poput one koju je sutkinja održala.

“U vezi navoda koji su istaknuti na press konferenciji, uz uvažavanje principa da se sudske odluke ne komentiraju već provode, Uprava policije se ne želi i neće se upuštati u diskusije, nego ističe da će se tijekom istrage, u cilju rasvjetljavanja svih okolnosti koje su prethodile i koje se odnose na tragični događaj, izvršiti i analiza postupanja svih institucija u vezi s prijavljenim nasiljem u obitelji te će se na osnovi tako prikupljenih dokaza i utvrđenih činjenica izvršiti ocjena njihovog postupanja”, poručili su.

Kažu da su djelovali unutar Zakona

Policija je ukazala na odredbe Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, posebno oko same definicije nasilja u obitelji. “Iz navedenih zakonskih odredbi kojima je definiran pojam nasilja u obitelji, jasno proizilazi da se u smislu ovog zakona smatra da nasilje postoji ako postoji osnovana sumnja da su učinjene opisane radnje ili čak prijetnje tim radnjama”, dodali su.

Tvrde da je policija u Gradačcu u okviru svojih ovlasti i obaveza propisanih tim Zakonom kao i drugim Zakonima, a nakon “što je nesporno utvrđeno postojanje osnovane sumnje, da su od strane nasilne osobe poduzete radnje fizičkog napada na žrtvu nasilja”, zatražila izricanje mjere Zabrane prilaska kao i Zabrane uznemiravanja i uhođenja Nizame Hećimovć. Tvrde da je policija potvrdu za svoje sumnje imala i vidljivim ozljedama na žrtvi.

‘Sud je odbacio zahjtev’

Dalje tvrde da je Sud iskoristio odredbu Zakona koja propisuje da Sud pri izricanju zaštitnih mjera nije ograničen formalnim dokazima i posljedicama nasilne radnje te da je stoga zaključio kako “ne postoji ni minimum dokaza na osnovi koje bi mogao utvrditi da je postojalo nasilje u obitelji” i na koncu odbacio zahtjev.

Usto, policija dalje navodi da je odluka Suda o odbacivanju zahtjeva neosnovana, pa tvrde i da je policija u Gradačcu od 1. siječnja do 31. srpnja ove godine postupajući po prijavama nasilja u obitelji Općinskom sudu u Gradačcu podnijela pet Zahtjeva za izricanje 16 zaštitnih mjera prema devet osoba koje je Sud prihvatio.

“Analizom navedenih zahtjeva utvrđeno je da su sve zaštitne mjere do sada izrečene na osnovu istog obujma dokaza, što znači da su Sudu uz zahtjeve kao dokaz za postojanje osnova sumnje da je učinjena radnja nasilja u obitelji ili prijetnja tim radnjama dostavljene službene zabilježbe policijskih službenika i izjave žrtava nasilja, bez medicinske dokumentacije, izvoda iz kaznenih evidencija, svjedoka ili drugih dokaza”, tvrde.

‘Kritika mora biti osnovana’

Policija na koncu zaključuje kako je presica Suda bila neobjektivno informiranje javnosti kojemu su iznesena “neargumentirana obrazloženja” i da se time “stvara pritisak u medijima na Upravu policije i njen rad, što otežava dalje provođenje ove istrage.”

“Rad Uprave policije može biti izložen kritici jer se tako procjenjuje i vrednuje rad institucija u demokratskom društvu, ali ta kritika mora biti pravno osnovana i argumentirana, pri čemu je zanemarena činjenica da postoje zakonski mehanizmi kojima je propisano tko vrši nadzor nad radom policijskih službenika i sudaca i ocjenama njihovih kompetentnosti da primjenjuju zakon, odnosno svoja ovlaštenja i obaveze”, zaključili su iz policije, prenosi Klix.ba.