Politika u Hrvatskoj, ukratko: IDS tvrdi da je Miletić lažirao ankete, ali to im ne smeta da ga podržavaju kao župana

Raskid - i moralno neobranjiv nastavak - Miletića i IDS-a ukazuje na gorku cijenu "političke stabilnosti" u Hrvatskoj

FOTO: PIXSELL/Ilustracija

Lažiranje anketa bi, bez previše rasprave, trebalo efikasno i promptno zaključiti političku karijeru. Ne stranačku, već političku. Političaru koji lažira ankete nitko više oko ničeg ne može vjerovati i izlišno je - u normalnoj demokratskoj zemlji - očekivati da će on i oni koji s njim na bilo koji način surađuju, moći imati daljnju karijeru u javnoj administraciji

Buran politički obračun u IDS-u prolazi prilično ispod radara nacionalnih medija. Šteta. Jer, priča o raskidu s dugogodišnjim predsjednikom te stranke i aktualnim županom Borisom Miletićem ne samo da je vrlo važna za Istru, najrazvijeniju hrvatsku regiju, već nosi i cijeli niz važnih lekcija za politiku na nacionalnoj razini.

Ukratko, ono što se događa u Istri i IDS-u je – sramota. Miletiću je stranka prije nekoliko tjedana zamjerila navodno lažiranje anketa o snazi i prepoznatljivosti nekih IDS-ovih kandidata za gradonačelnika Pule. Radilo se, koliko se može doznati, jer je cijela priča prekrivena pomalo konspirativnim velom, o anketama za unutarstranačku upotrebu, koje nisu išle u javnost.

Odlazak Sebastiana Kurza

Bez obzira na to što navodno frizirane ankete nisu bile namijenjene široj publici, ova priča neodoljivo podsjeća na onu koja je presudila karijeri nekad možda najperspektivnijeg mladog političara u EU – bivšeg austrijskog kancelara Sebastiana Kurza. On je, tvrdili su austrijski istražitelji, plaćao tabloidima za objavu friziranih anketa, što ga je koštalo prvo mjesta kancelara, a onda i napuštanja politike.

Slučaj Borisa Miletića je, s koje god ga strane pogledali, mnogo gori. Ako je neistina ono što mu sad već bivša stranka stavlja na teret, onda se radi o brutalnoj metodi obračuna s političkom konkurencijom. Jedan političar uhvaćen u dubokom ofsajdu bio bi mnogo manji problem od stranke koja ne preza od gotovo staljinističkih konstrukcija.

U interesu građana

Mnogo bolje nije ni ako je Miletić, za unutarstranačke potrebe, “ušminkavao ankete”. Naime, takva rabota bi, bez previše rasprave, trebala efikasno i promptno zaključiti njegovu političku karijeru. Ne stranačku, već političku. Političaru koji lažira ankete nitko više oko ničeg ne može vjerovati i izlišno je – u normalnoj demokratskoj zemlji – očekivati da će on i oni koji s njim na bilo koji način surađuju, moći imati daljnju karijeru u javnoj administraciji. Uostalom, zato se Kurz i povukao.

Miletić nije. On je napustio stranku, ali ostaje i dalje istarski župan. IDS, stranka koja se htjela obračunati s navodnom devijacijom u svojim redovima, odjednom prema Miletiću postaje mnogo blaža. Nije im nimalo nezamisliva situacija da ga nastave podržavati u županijskoj skupštini i da, svi zajedno, u interesu – naravno – građana, odvoze do kraja preostale tri i po godine mandata.

Oltar “političke stabilnosti”

Osim moralne neobranjivosti ovakve pozicije i ovakve kohabitacije, trenutna situacija u Istri još jednom pokazuje što je sve Hrvatska žrtvovala na oltar “političke stabilnosti”. Pod tom egidom je, naime, HNS 2017. godine prevario svoje birače i ušao u postizbornu koaliciju s HDZ-om, što je i do danas ostao najprljaviji politički zaokret u povijesti hrvatske demokracije. Pod tom egidom, nadalje, HDZ, HNS, SDSS i ostali su izglasali tzv. lex šerif, kojim je smjena čelnika jedinica lokalne samouprave postala gotovo nemoguća rabota.

Prvo bi, podsjetimo, skupština trebala odbiti proračun, pa idu izvanredni izbori samo za skupštinu, pa se onda opet pokušava izglasati proračun – pa tek onda, ako proračun opet ne prođe, idu novi izvanredni izbori, ovaj put i za skupštinu i za čelnika jedinice lokalne samouprave.

Odvojeno, ali zajedno

S obzirom na rokove proces se može razvući na skoro godinu dana, dok bi za to vrijeme grad ili županija bili u limbu privremenog financiranja i kontinuirane predizborne kampanje. Ukratko, avantura koja bi se malo kome isplatila.

Stoga, Miletić i IDS nastavljaju odvojeno, ali i dalje zajedno. Udarci koji će pritom pljuštati ispod stola i pojasa mogu se u ovom trenutku samo zamisliti. Kao i krasna zemlja u kojoj bi lažiranje anketa ili laganje o lažiranju anketa trebali bili crvena linija što označava kraj političkih karijera.