Poljsku je u napustilo 1,7 milijuna mladih. Sad im, kao i Hrvatska, ukidaju porez na dohodak. Stručnjaci misle da je mjera promašaj

Poljska, iz koje je iselilo 724.000 visokoobrazovanih, želi spriječiti odljev mladih. Evo što kažu stručnjaci

Crowd of people waiting in line vector silhouette isolated on white background
FOTO: Getty Images/iStockphoto

U Poljskoj 1. kolovoza na snagu stupa zakon koji je po mnogima poslužio kao inspiracija jednoj od mjera iz četvrtog kruga porezne reforme hrvatske Vlade. Poljaci mlađi od 26 godina, koji godišnje zarađuju manje od 85,528 zlota, što je točno 20 tisuća eura, bit će oslobođeni poreza na dohodak koji se u toj zemlji plaća po stopi 18 posto. Prosječna plaća u Poljskoj kreće se oko 14 tisuća eura godišnje. Prema procjenama poljske vlade, mjera će obuhvatiti oko 2 milijuna mladih radnika, prenosi CNN.

U Hrvatskoj je predložena ponešto modificirana verzija u naravi istog zakona. Ako mjere koje je predložio ministar financija Zdravko Marić prođu, radnici mlađi od 25 godina bit će potpuno oslobođeni plaćanja poreza na dohodak, dok će taj porez za one u dobi od 26 do 30 godina biti smanjen za 50 posto. U obje države takve mjere predstavljene su kao dio nastojanja da se zaustavi iseljavanje mladog i obrazovanog dijela populacije. Prema podacima Eurostata iz 2019., Poljska je druga po redu europska zemlja po broju iseljenika. Još više zabrinjava idući podatak. Od ukupnog broja iseljenih, čak 724.000 je visokoobrazovanih, u čemu Poljska prednjači u EU-u.

Tržištu nedostaju radnici

Baš kao što se to Hrvatskoj dogodilo 2013. godine, Poljska je nakon ulaska u EU 2004. godine počela naglo gubiti stanovništvo. Predstavljajući novi porezni zakon poljski premijer Mateusz Morawiecki kazao je da je zemlju u posljednjih 15 godina napustilo 1,7 milijuna mladih Poljaka. Kao i u Hrvatskoj, takav egzodus negativno je utjecao na nacionalnu ekonomiju. Poljski stručnjaci koji se bave utjecajem migracija na gospodarstvo ističu da je gospodarskim uspjesima ojačalo tržište manjak radne snage počelo posebno bolno osjećati u posljednje tri ili četiri godine.

Međunarodni stručnjaci za migracije se slažu da Poljska ima problem, ali smatraju kako se taj problem ne može riješiti samo poreznim olakšicama za mlade. Da nije sve u novcu smatra Heather Rolfe, čelnica tima za zapošljavanje i socijalne politike pri Nacionalnom institutu za ekonomska i društvena istraživanja u Londonu. Rolfe ukazuje na istraživanja koja pokazuju da je odlazak iz zemlje mladi Poljaci često shvaćaju kao vrstu inicijacije u svijet odraslih, priliku da se odvoje od obitelji i steknu neovisnost.

Oporba mjere smatra populizmom

Izuzeće od plaćanja poreza na dohodak samo je jedna od mjera koje je vladajuća poljska stranka „Pravo i pravda” predstavila uoči izbora za Europski parlament u svibnju. Čitav paket vladinih mjera, koje uključuju povlastice za obitelji s djecom i bonus isplate umirovljenicima, vrijedi oko 40 milijardi zlota, odnosno 10 milijardi eura. Baš kao što je hrvatska vlada svoje mjere predstavila kao skup socijalnih, gospodarskih i demografskih mjera, i poljski premijer Morawiecki svoje je mjere proglasio ulaganjem u društvo i ekonomiju.

Oporba se ne slaže s takvom procjenom. S govornice poljskog parlamenta čule su se primjedbe da će poslodavci vjerojatno smanjiti plaće, pa će neto primanja mladih radnika ostati ista kao i prije 1. kolovoza. Osim toga, kritičari vlade zapitali su se u kakvom će se položaju naći radnici kada postanu prestari da se mjera primjenjuje na njihove plaće. Neki smatraju da će takvi radnici postati višak na tržištu rada.

Heather Rolfe ukazuje na još jednu nelogičnost u teoriji o mjerama kojima će biti riješeni problemi s nedostatkom radne snage. Ona smatra da ukidanje poreza na prihod mladima neće pomoći da se u zemlju dovedu iseljeni Poljaci, zbog toga što oni o povratku u domovinu obično počinju razmišljati kada odluče imati djecu, u kasnim dvadesetim ili ranim tridesetim godinama života. S druge strane, povratak brojnih iseljenika mogao bi potaknuti Brexit, izlazak Velike Britanije, u kojoj trenutno živi oko milijun Poljaka, iz Europske unije. Atraktivnost Britanije za poljske radnike već je načeo pad funte koji se dogodio kada je obznanjen iznenađujući rezultat britanskog referenduma. Kaos koji bi britansku ekonomiju mogao pogoditi nakon što se Brexit realizira, te percipirani rast ksenofobije u toj zemlji, mogli bi se pokazati efikasniji poticaj povratku Poljaka nego bilo kakvo ukidanje poreza, zaključuje CNN.